آتش‌سوزی در نیروگاه برق «آلستوم»؛ وزارت نیرو: ایمنی بوده؛ خرابکاری نبوده!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

در ادامه انفجارها و آتش‌‌سوزی‌‌های زنجیره‌‌ای مشکوک در مراکز حساس و استراتژیک ایران چهارشنبه ۸ امرداد بخشی از تأسیسات نیروگاه برق آلستوم (طرشت) دچار آتش‌سوزی شد.

نیروگاه برق طرشت معروف به برق آلستوم در غرب تهران و در منطقه ستارخان واقع شده

جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران گفت «در این حادثه یکی از دستگاه‌های بزرگ تولید برق دچار حادثه شده بود که توسط آتش‌نشانان مهار شد».

او توضیح داد قسمت خنک کننده یکی از دستگاه‌های بزرگ تولید برق آتش گرفت که با حضور به‌موقع آتش‌نشانان این حادثه در کمترین زمان ممکن و بدون مصدومیت مهار شد.

یحیی نوبخت مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت نیرو ادعا کرد این آتش‌سوزی به دلیل عملیات جوشکاری در یکی از واحدها صورت گرفته است. او هرگونه عملیات خرابکاری در نیروگاه را رد کرد.

در دو سه ماهه گذشته علاوه بر انفجار در تأسیسات اتمی و نظامی ایران چندین انفجار مشکوک و سریالی در نیروگاه‎‌ها و مجتمع‌های پتروشیمی در چند شهر به وقوع پیوسته اما علت دقیق هیچیک از آنها تا کنون اعلام نشده است. این رویه به یک تهدید امنیتی برای جمهوری اسلامی تبدیل شده است.

مسئولان امنیتی جمهوری اسلامی در مورد این حوادث مشکوک که تقریباً دیگر روزانه شده‌اند سکوت می‌کنند که می‌تواند بیانگر این باشد که خود آنها نیز گیج شده و در مورد علت این انفجارها به نتیجه نرسیده‌اند.

سیدابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه جمهوری اسلامی دو هفته پیش هشدار داد «باید قصورها در دوره‌های مختلف پیگیری شود و گرنه شاهد ده‌ها آتش‌سوزی، انفجار و خسارت خواهیم بود».

تکرار آتش‌سوزی‌ها و انفجارها کار را به جایی رسانده که مقامات جمهوری اسلامی نشت گاز و ترکیدن کپسول و «عدم رعایت مسائل ایمنی» را به عنوان «دلیل موجه» و مانند یک «پیروزی» اعلام می‌کنند! به این معنی که «خرابکاری» یا حمله نبوده و خیال‌ها راحت باشد که «فقط مسائل ایمنی» بوده است! حال آنکه رعایت مسائل ایمنی به ویژه در تأسیسات اتمی و نظامی یکی از عرصه‌های به شدت امنیتی در هر کشوریست و ربطی به این ندارد که این تأسیسات از سوی نیروهای مخالف یک حکومت مورد حمله بگیرند یا نه! این تأسیسات برای چنین حملات احتمالی نیز باید از درجه ایمنی بسیار بالا برخوردار باشند.

نظرات