«آتش‌سوزی» مشکوک در تاسیسات اتمی نطنز؛ مسئولان هسته‌ای جمهوری اسلامی انتشار ذرات آلوده را رد می‌کنند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

شش روز بعد از انفجار مشکوک حوالی تاسیسات اتمی پارچین که هنوز اطلاعات دقیقی درباره علت و چگونگی و پیامدهای آن منتشر نشده، روز پنجشنبه ۱۲ تیرماه ۹۹ تاسیسات اتمی نطنز دچار انفجار شد.

نیروگاه اتمی نطنز

سخنگوی سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی می‌گوید یکی از سوله‌های در دست احداث در محوطه باز سایت نطنز دچار آسیب شده و چگونگی حادثه در دست بررسی است.

بهروز کمالوندی مدعی شده این حادثه  تلفات جانی نداشته و لطمه‌ای به فعالیت‌های جاری این مجموعه نیز وارد نشده است.

او همچنین گفت «از نظر احتمال ایجاد آلودگی نیز با توجه به غیرفعال بودن مجموعه ذکر شده جای هیچگونه نگرانی نیست و هم‌اکنون تیم‌های کارشناسی سازمان در محل وقوع حادثه حاضر و مشغول بررسی علل این واقعه هستند».

رمضانعلی فردوسی فرماندار نطنز گفته حادثه مربوط به «آتش‌سوزی» در یکی از سوله‌های سایت نطنز بوده است.

کارخانه غنی‌‌‌سازی سوخت اتمی نطنز (FEP)، که صدهزار مترمربع مساحت دارد یکی از چندین تأسیسات ایران است که تحت نظارت دیده‌بان هسته‌ای سازمان ملل قرار دارد. در سال ۲۰۰۷ این تأسیسات به ویروس «استاکس‌نت» آلوده شد.

در آن زمان سرویس اطلاعاتی هلند با مشارکت موساد و سیا بخشی از ماموریت آلوده کردن نیروگاه نطنز را به یک مهندس مکانیک ایرانی محول کرده بود.

۱۲سال پس از حمله با استاکس‌نت به نیروگاه نظنز؛ ماموریت به هلندی‌ها «برون‌سپاری» شده بود!

در شهریور سال ۱۳۹۳ سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از سرنگونی پهپاد جاسوسی اسرائیل در حوالی تاسیسات هسته‌ای نطنز خبر داد.

این احتمال وجود دارد که سلسله انفجارها و آتش‌سوزی‌ها در مراکز استراتژیک و حساس جمهوری اسلامی ناشی از حملات سایبری باشد. شماری از تحلیلگران احتمال خرابکاری، از جمله از درون خود رژیم، را مطرح می‌کنند.

گفته می‌شود اطراف تاسیسات اتمی نطنز نیروهای ویژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مستقر شده و تیم‌های ویژه وارد عمل شده‌اند. برخی منابع نوشته‌اند جمهوری اسلامی از روسیه کمک خواسته است.

اینهمه در حالیست که دو حادثه مشابه در کمتر از یک هفته در حساس‌ترین مراکز اتمی جمهوری اسلامی عادی به نظر نمی‌رسد.

نظرات