آتش جنگل‌های خائیز را مردم خاموش کردند اما نمایندگان پنج استان دچار آتش‌سوزی به تلفن هم جواب نمی‌دهند!

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس در منطقه خائیز بهبهان پس از نزدیک به پنج روز با تلاش مردم بومی، کوهنوردان و فعالان محیط‌ زیست مهار شده اما احتمال شعله‌ور شدن مجدد آتش وجود دارد. بیش از ۲۰۰ هکتار از این منطقه حفاظت‌شده در آتش از بین رفته و خاکستر شده‌اند. سازمان جنگل‌ها و مراتع اعلام کرده که ۱۱۰ مورد آتش‌سوزی فقط در طول یک هفته اخیر به جان طبیعت و جنگل‌های ایران افتاده است.

حسین مرشد بهبهانی رئیس «هلال‌احمر» بهبهبان امروز دوشنبه ۱۲خردادماه از مهار آتش‌سوزی در جنگل‌های خائیز بهبهان خبر داد که طبق برآورد اولیه بیش از ۲۰۰ هکتار از اراضی این منطقه حفاظت‌شده زاگرس را نابود کرده است.

با این حال، وبسایت دیده‌بان محیط‌ زیست خاموش شدن آتش خائیز را تکذیب کرده و نوشته که حقیقت ندارد. این کانال حمایت از محیط ‌زیست ایران نوشته که «با وجود ادعای برخی مسئولان محلی و استانی مبنی بر مهار و اطفای آتش‌سوزی در منطقه حفاظت شده خائیز، حریق در این منطقه به‌ هیچ عنوان اطفا نشده و شعله‌های آتش هم‌اکنون در تاریکی شب از فاصله ده‌ها کیلومتری نیز قابل مشاهده است.»

از سوی دیگر، رئیس «هلال‌احمر» بهبهان أکید کرده که احتمال شعله‌ور شدن دوباره آتش به دلیل شدت وزش باد وجود دارد و برای خاموش‌شدن قطعی آتش، نیاز به هلی‌کوپتر آبپاش است.

خائیز

آنگونه که این مقام «هلال‌احمر» اعلام کرده، هلی‌کوپترهایی که آنها در اختیار دارند، آبپاش نیستند و می‌توانند در یک فاصله مشخصی آب را رها کنند و چون آتش‌سوزی در خائیز بیشتر در دیواره کوه رخ داده، با هلی‌کوپتر «هلال احمر» اصلا امکان آبپاشی وجود ندارد.

به گفته‌ی مرشد بهبهانی، نامه‌نگاری با وزارت دفاع و مدیریت بحران صورت گرفته و جهاد کشاورزی و نیروهای مسلح باید وارد عمل شوند که هنوز اقدامی نکرده‌اند!

آتش‌سوزی اما همچنان در منطقه گچساران ادامه دارد. ویدئوهای منتشر شده در فضای مجازی حاکیست مردم منطقه، کوهنوردان و فعالان محیط‌ زیست زن و مرد، با استفاده از برگ و شاخه‌های درختان و آب‌معدنی، بدون هیچ تجهیزاتی و هلی‌کوپتر آبپاشی، برای مهار آتش تلاش می‌کنند.

به گفته‌ی رئیس «هلال احمر» بهبهان، «۷ نفر در چند روز اخیر در عملیات اطفای حریق منطقه خاییز بهبهان مصدوم شدند که برای مداوا به بیمارستان منتقل شدند. یک محیط‌بان و چند نفر از اهالی منطقه هنگام خاموش کردن آتش دچار مصدومیت شدند.»

video

Please enable JavaScript


تصاویر منتشر از خائیز حاکی از حضور گسترده‌ی مردم و کوهنوردان برای اطفای حریق و ارسال کمک‌های مردمی از قبیل بسته‌های متعدد آب‌معدنی به منطقه است. در یکی از این ویدئوها، یکی از نیروهای حاضر در منطقه از مردم می‌خواهد تا فعلا آب‌ معدنی نفرستند، چون به اندازه کافی برایشان ارسال شده است.

فعالان محیط ‌زیست که برای خریداری تجهیزات برای اطفای حریق جنگل‌های زاگرس از مردم استمداد کمک کرده بودند، اعلام کردند که در کمتر از یک روز، کمک‌های لازم را دریافت کرده برای خریداری آتش‌کوب و دمنده اقدام کرده‌اند.

مرشد بهبهانی درباره علت بروز آتش‌سوزی در جنگل‌های خائیز گفته است: «دو نفر در یک مدرسه مخروبه در منطقه خاییز بهبهان کاه و کلش نگهداری می‌کردند که به دلیل بروز اختلاف بین آنها، اقدام به آتش‌زدن انبار کاه در مدرسه کردند و شعله‌های این آتش در منطقه خاییز گسترش یافت.» این افراد توسط نیروی انتظامی بازداشت شده‌اند.

آتش‌سوزی سریالی جنگل‌های زاگرس از اول خردادماه امسال با شعله کشیدن آتش در جنگل‌های گچساران، آغاز شد که اکنون پنج استان کشور را در مناطق جنگلی خائیز، اندیکا، گتوند و شوش استان خوزستان را نیز به آتش کشیده است.

با اینکه مقامات کشوری و مسئولان وعده و وعیدهای بسیاری دادند ولی مسئولیت خاموش کردن آتش جنگل‌های زاگرس را مردم به عهده گرفته‌اند. برخی خبرنگاران داخلی می‌گویند تماس‌هایشان با بیش از ۹۰درصد نمایندگان مجلس شورای اسلامی در پنج استان درگیر آتش‌سوزی، ناموفق بوده و هیچکدام پاسخ آنها را نداده‌اند.

آنگونه که منابع داخلی نوشتند، امروز تعدادی از نمایندگان تازه‌وارد مجلس شورای اسلامی درباره موضوع آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس نشستی با ریاست قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیس اول مجلس یازدهم خواهند داشت.

مقامات مسئول در حالی از اقدام کارآمد برای خاموش کردن آتش زاگرس ناتوان مانده و از نظرها پنهان شده‌اند که فقط در طول یک هفته، ۱۹۱ آتش‌سوزی وسیع در اراضی جنگل‌های ایران به وقوع پیوسته است.

مسعود منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور امروز اعلام کرده که «تا تاریخ ۱۰ خرداد ماه ۱۹۱ فقره آتش‌سوزی در عرصه‌های منابع طبیعی کشور رخ داده که بجز ۶ مورد تمامی حریق‌ها در همان ساعات اولیه مهار شد.»

بر اساس آخرین خبرها،  پارک ملی کرخه در شهرستان شوش استان خوزستان گرفتار حریق شده و حدود ۵۰ هزار اصله درخت و نهال در آتش‌سوزی جنگل کرخه شهرستان شوش در آتش سوخت.

محمد الوندی رئیس پارک ملی کرخه امروز دوشنبه ۱۲خردادماه گفته است: «بخشی از جنگل‌های حفاظت‌شده کرخه در محدوده روستای مالحه و شهر فتح‌المبین ساعت ۱۳ روز یکشنبه دچار آتش‌سوزی شد.»

وی اظهارداشت: «آتش‌سوزی جنگل کرخه تا نخستین ساعات بامداد امروز مهار شد اما به دلیل گرمای هوا و وزش باد در برخی نقاط دوباره شعله‌ور می‌شود که البته قابل کنترل است.»

نظرات