آخرین تحولات میدانی قره باغ دو ماه پس از شروع جنگ

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

وزارت دفاع جمهوری آذربایجان بامداد جمعه از ورود نیروهای ارتش این کشور به شهر آغدام در منطقه قره‌باغ خبر داد.

به گزارش خبرگزاری آناتولی، وزارت دفاع جمهوری آذربایجان طی بیانیه‌ای اعلام کرد که براساس توافق‌نامه‌ای که میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان با وساطت روسیه امضا شد، نیروهای ارتش کشور پس از 27 سال٬ وارد استان آغدام شدند.

بر اساس این توافق‌نامه، آذربایجان و ارمنستان فعلاً در مواضع تحت کنترل خود باقی مانده اما ارمنستان تعهد کرد که روز 15 نوامبر از کلبجر٬ 20 نوامبر از آغدام و اول دسامبر از لاچین خارج شود.

منطقه آغدام از نظر اداری بخشی از جمهوری آذربایجان است. در ژوئیه 1993 ، بیشتر نقاط این منطقه تحت کنترل جمهوری خود خوانده قره باغ قرار گرفت و متعاقباً به منطقه عسگران آن ملحق شد.

ترور نافرجام نخست وزیر ارمنستان

درگیری‌های نظامی در قره باغ پس از ۴۴ روز جنگ نفس گیر به پایان رسید و اکنون منطقه در تدارک اجرای مفاد توافق آتش بسی است که توسط روسیه، جمهوری آذربایجان و ارمنستان به امضا رسید؛ با این وجود تحولات عمده‌ای در منطقه و در کشور‌های درگیر جنگ در حال رقم خوردن است.

به گزارش «اسپوتنیک سرویس امنیت دولتی ارمنستان اعلام کرد تلاش برای کودتا و ترور «نیکول پاشینیان»، نخست وزیر را خنثی کرده است.

در این میان، رییس سابق سرویس امنیت ملی ارمنستان به اتهام طرح نقشه ترور «پاشینیان»، بازداشت شد.

نخست وزیر ارمنستان از زمان امضای توافق با موجی از اعتراض‌ها و مخالفت‌ها مواجه شده است.

معترضان، وی را به خیانت متهم کرده و خواستار استعفایش هستند.

از سوی دیگر، ارمنستان اعلام کرد در جنگ اخیر قره باغ، ۲ هزار و ۳۱۷ نظامی خود را از دست داده اند.

وزیر دفاع جمهوری آذربایجان نیز گفت که تبادل اجساد سربازان بین طرف‌های ارمنستان و جمهوری آذربایجان تحت نظارت روسیه ادامه دارد.

در عین حال گزارش‌ها نشان می‌دهند که شهروندان ارمنی به شکلی گسترده در حال ترک «کلبجار» قره باغ به دلیل نزدیک شدن جدول زمان بندی ورود نیرو‌های جمهوری آذربایجان هستند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments