آلبوم عکس؛ سقوط هواپیمای سی-۱۳۰ حامل فرماندهان ارشد نظامی ایران در مهر ۱۳۶۰

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۴ دقیقه پیش

هواپیمای نظامی سی - ۱۳۰
توضیح تصویر،

هواپیمای نظامی سی – ۱۳۰

در ۷ مهر سال ۱۳۶۰، یک سال پس از آغاز جنگ ایران و عراق، یک هواپیمای نظامی سی – ۱۳۰ حامل شماری از نظامیان و فرماندهان ارشد ایران سقوط کرد و پنج تن از مقام‌های ارشد ارتش و سپاه، به همراه ده‌ها سرنشین دیگر هواپیما کشته شدند.

موسی نامجو، وزیر دفاع وقت ایران

توضیح تصویر،

موسی نامجو، وزیر دفاع وقت ایران

موسی نامجو، وزیر دفاع وقت ایران، ولی‌الله فلاحی، رئیس ستاد مشترک ارتش، یوسف کلاهدوز، قائم مقام فرمانده سپاه پاسداران، جواد فکوری، فرمانده نیروی هوایی ارتش و محمد جهان‌آرا، فرمانده سپاه خرمشهر در میان کشته‌شدگان هواپیما بودند.

این هواپیما که گفته شد برای ارائه گزارش جنگ به مرکز، از اهواز رهسپار تهران بود، در نزدیکی پایتخت دچار حادثه شد و سقوط کرد. علت سقوط هواپیما در ابتدا حمله هوایی عراق عنوان شد، اما صحت این روایت بعدها زیر سوال رفت و حتی احتمال آتش خودی هم مطرح شد.

ولی‌الله فلاحی، رئیس ستاد مشترک ارتش

توضیح تصویر،

ولی‌الله فلاحی، رئیس ستاد مشترک ارتش

بعدها معلوم شد که این روایت صحت ندارد و خلبان و کمک خلبان هواپیما موفق شده‌اند پس از وقوع یک انفجار، آن را در حوالی کهریزک بر روی زمین بنشانند؛ هرچند به علت شدت برخورد با زمین، بسیاری از مسافران کشته شدند.

یوسف کلاهدوز، قائم مقام فرمانده سپاه پاسداران

توضیح تصویر،

یوسف کلاهدوز، قائم مقام فرمانده سپاه پاسداران

علی صولتی سرخلبان هواپیمای سی-۱۳۰، که خود از نجات یافتگان این واقعه بود، در سخنانی در سالروز این سقوط در ۷ مهر ۱۳۹۳ گفت پس از حرکت از اهواز به سمت تهران “صدای انفجار” شنیده و “به دنبال آن چهار موتور هواپیما از کار افتاده‌اند”، هرچند دلیل انفجار را “خرابی‌ برق” دانست.

ابهامات سقوط این هواپیما، به ویژه پس از آن خبرساز شد که هوشنگ صمدی فرمانده تیپ یکم تفنگداران دریایی ایران در زمان جنگ، در مصاحبه‌ای با روزنامه قانون در ۸ آذر ۱۳۹۶ تاکید کرد: “هواپیما را با موشک پدافند زدند و باعث سقوط آن شدند.”

محمد جهان‌آرا، فرمانده سپاه خرمشهر

توضیح تصویر،

محمد جهان‌آرا، فرمانده سپاه خرمشهر

در اظهارنظری جداگانه در ۷ مهر ۱۳۹۶، محمدعلی شریف‌النسب از فرماندهان میانی ارتش در دوران جنگ که پای صحبت تعدادی از شاهدان واقعه سقوط سی-نشسته بود، در مصاحبه‌ای با سایت تاریخ ایرانی این واقعه را “صد درصد مشکوک” عنوان کرد و بدون توضیح بیشتر افزود: “به نظر من آقایان رحیم‌صفوی، ری‌شهری و محسن‌ رضایی در جریان هستند؛ اما به دلیل مصلحت‌سنجی کسی چیزی نمی‌گوید.”

جواد فکوری، فرمانده نیروی هوایی ارتش
توضیح تصویر،

جواد فکوری، فرمانده نیروی هوایی ارتش

بیشتر بخوانید:

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments