آماده باش ارتش افغانستان در پی کشته شدن ۱۵ نفر با راکت پراکنی پاکستان

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۵۳ دقیقه پیش

افغانستان

مقام‌های محلی قندهار در جنوب افغانستان می‌گویند در نتیجه حملات راکتی پاکستان در ولسوالی اسپین‌بولدک این ولایت دستکم ۱۵ نفر به شمول یک کودک کشته و ۸۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

دفتر مطبوعاتی والی قندهار امروز (جمعه ۱۰ مرداد/اسد) با نشر یک اعلامیه گفته تمامی زخمی‌های این رویداد به بیمارستان حوزه‌ای شهر قندهار منتقل شده‌اند.

امروز وزارت امور خارجه افغانستان، نیز در اعلامیه‌ایی گفته که حملات روز گذشته “نیروهای پاکستانی در امتداد خط فرضی دیورند بالای ولسوالی سپین بولدک” را “به شدیدترین الفاظ محکوم می‌کند”.

رد شدن از پست Twitter, 1

پایان پست Twitter, 1

پاکستان درباره رخدادهای اخیر موضع رسمی اعلام نکرده است.

روز گذشته، شماری از مسافران معترض افغان به بسته بودن دروازه مرزی چمن با مرزبانان پاکستانی درگیر شدند که شماری کشته و زخمی شدند و معرضان تجهیزات مرزی را به آتش کشیدند.

به گفته منابع، تادین خان، فرمانده پلیس قندهار نیز برای بررسی اوضاع به ولسوالی اسپین‌بولدک رفته و با نیروهای مرزی دیدار کرده است.

وزارت دفاع افغانستان نیز با نشر یک اعلامیه گفته در نتیجه این حملات ۹ غیرنظامی کشته و ۵۰ تن دیگر زخمی شده‌اند.

براساس این اعلامیه ژنرال محمد یاسین ضیا، رئیس ستاد ارتش افغانستان به نیروهای نظامی این کشور دستور داده است تا برای پاسخ‌گویی به این اقدام نظامیان پاکستانی “آمادگی کامل” داشته باشند.

افغانستان

رئیس ستاد ارتش افغانستان همچنین به نیروهای ارتش دستور داده تا در امتداد سرحد با پاکستان با سلاح‌های سبک و سنگین بیشتر مجهز شوند.

وزارت دفاع افغانستان گفته لوی درستیز /رئیس ستاد ارتشقوای مسلح کشور، قوای هوایی و قطعات ویژه در حالت “احضارات درجه یک” قرار دارند و در صورت ادامه حملات موشکی از سوی نظامیان پاکستانی به خاک افغانستان، با عمل بالمثل نظامیان افغان روبرو خواهند شد.

حملات موشکی نظامیان پاکستان به خاک افغانستان

دو هفته قبل نیز در نتیجه حملات موشکی نظامیان پاکستانی به پاسگاه‌های مرزی افغانستان در ولسوالی‌های سرکانو و مروره ولایت کنر در شرق این کشور دستکم ۴ غیرنظامی کشته شدند.

این حملات از خاک پاکستان صورت گرفته و واکنش‌های زیادی را به همراه داشت.

در آن زمان یک منبع موثق به بی‌بی‌سی گفت که محمد حنیف اتمر، سرپرست وزارت خارجه افغانستان از راکت پراکنی‌های پاکستان بر ولایت مرزی کنر در شرق این کشور، به سازمان ملل متحد شکایت کرده است.

موارد حملات راکتی از پاکستان به ولایت کنر در سال‌های گذشته نیز بارها رخ داده است. مقام‌های پاکستانی گفته‌اند که این گونه حملات در پاسخ به تحرکات شورشیان ضد پاکستانی بوده که ادعا می‌شود در خاک افغانستان فعالیت دارند.

در سال‌های گذشته در چند مورد از درگیری نیروهای مرزی میان دو کشور گزارش شد و در مواردی شلیک راکت از پاکستان، تظاهرات معترضان را در کابل و برخی شهرهای شرقی افغانستان به دنبال داشته است.

افغانستان
توضیح تصویر،

گفته شده است که پاکستان به تازگی یک ورودی مرزی در امتداد خط دیورند ساخته است که واکنش‌هایی را در پی داشته است

درگیری بین مسافران افغان و مرزبانان پاکستان در گذرگاه مرزی چمن

روز گذشته، شماری از مسافران معترض افغان به بسته بودن دروازه مرزی چمن با مرزبانان پاکستانی درگیر شدند که دستکم سه نفر کشته شدند و درگیری‌ها تا پایان روز همچنان ادامه داشت.

به گفته افراد محلی، اعتراض وقتی آغاز شد که مسافران از شهر چمن به سمت دروازه شتافتند و مرزبانان پاکستانی به سمت آنها گاز اشک آور پاشیدند. معترضان نیز برخی تجهیزات را در محل به آتش کشیده اند.

مقام‌های پاکستانی اعلام کرده بودند که گذرگاه چمن در ایام عید قربان به مدت شش روز باز خواهد بود.

.
توضیح تصویر،

درگیری در گذرگاه مرزی چمن میان مسافران معترض و مرزبانان پاکستان

نظرات