آمار مرگ و میر کرونا همین الان هم چهار رقمی است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

رییس بخش عفونی بیمارستان لقمان تهران درباره روند کرونا طی روز‌های آتی و احتمال ۴ رقمی شدن آمار مرگ و میر گفت: وضعیت فعلی بدتر هم خواهد شد و ۴ رقمی شدن آمار مرگ و میر اصلا دور از ذهن نیست

او افزوده: البته آمار همین الان هم ۴ رقمی هست، اما طبق دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت، تعدادی که با تست PCR مثبت قطعی فوت می‌شوند، اعلام می‌شود و در آمار می‌آید.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در تهران نیز گفت: اوضاع استان و شهر تهران هم‌چنان بحرانی‌ست و شرایط متناسب با یک شهر کرونا‌زده نیست. یافته‌های ترافیکی شهر و صحنه‌های میدانی حاکی از این هست که هنوز ریتم مورد لزوم و مطلوب ما در کنترل اپیدمی در شهر تهران حاصل نشده است.

یک عضو حزب مردم سالاری پیش تر گفته بود: ۴۰ هزار کشته کرونا (آمار رسمی) یک فاجعه است. در هشت سال جنگ ایران و عراق این میزان کشته نداشتیم.

به گزارش ایسنا، داریوش قنبری اظهار کرد: مسئله جدی است.روزانه به طور متوسط ۵۰۰ نفر کشته می شوند. اگر برخی مسایل را رعایت نکنیم فاجعه عمیق تری در انتظارمان است.

این فعال سیاسی گفت: کره جنوبی به یک الگو تبدیل شد؛ مردمش در همسایگی چین بودند اما در یک همکاری مناسب این بحران را پشت سر گذاشتند و کرونا را به خوبی مهار کردند. آنچه که باعث شد این اتفاق بیافتد ویژگی هویتی کره ای هاست که به فرهنگ اجتماعی و تکلیف شهروندی خود توجه ویژه ای داشتند.

در همین حال معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، در ایران ضمن استعفا از مقام خود نامه انتقاد‌آمیز تندی علیه سعید نمکی وزیر بهداشت و رویکردهای او در رابطه با بحران کرونا منتشر کرد.

ملک‌زاده در نامه‌ای که روز شنبه ۳۰ آبان منتشر شده است، دلایل استعفای خود را مدیریت بسیار غلط و پرتناقض در پاندمی کرونا، اظهارات غیرعلمی و معرکه‌گیری وزیر بهداشت درباره تولید واکسن کرونا و ادعاهای بی‌اساس مبنی بر تاثیر داروهای گیاهی و طب سنتی بر کرونا عنوان کرده است.

پایتخت ایران،.. عزادارترین شهر جهان

افزایش شمار قربانیان و موارد جدید ابتلا به کرونا در ایران باعث نگرانی روسای دانشکده‌ها و دانشگاه‌های علوم پزشکی شده است. آن‌ها در نامه‌ای سرگشاده به وزیر بهداشت خواستار تعطیلی حداقل دو هفته‌ای سراسری در ایران شده‌اند.

این در حالیست که سخنگوی وزارت بهداشت با اشاره به ‌شدت شیوع ویروس کرونا، بیان کرد: متأسفانه امروز بالاترین آمار مرگ و میر قطعی ویروس کرونا را از ابتدای اپیدمی تا الآن اعلام کردیم و بالا رفتن بی‌سابقه‌ٔ موارد مرگ و میر بیماری در کشور متأثر از افزایش چشمگیر موارد بستری در بیمارستانها و مراکز درمانی در هفته‌های گذشته است.

در همین حال ولی اسماعیلی، نماینده مجلس شورای اسلامی درباره وضعیت کرونا در تهران طی توئیتی نوشت: تهران با بیشترین فوتی‌های ناشی از کرونا به عزادارترین شهر جهان تبدیل شده است. آقایان بر چه اساسی با تعطیلی تهران مخالفت کردند، هر روز در فوتی‌ها رکورد می‌زنیم، دیگر دنبال چه رکوردی هستند؟

کاهش مرگ کرونایی‌ها در جهان و افزایش در ایران

نمودارها در 24ساعت گذشته نشان می دهد که ایران بازهم تلفات بیشتری نسبت به کشورهای دیگر داشته است.

به گزارش خبرآنلاین، کاهش آمار رسمی مرگ کرونایی در جهان { البته به دلیل تعطیل بودن روز یکشنبه} و افزایش آن در ایران

طبق آمار ثبت شده روز یکشنبه اول نوامبر 2020 بیش از 5300 کرونایی در جهان فوت کردند که در این میان ایران با رکورد 434 فوتی سوم جهان شد.

در 24 ساعت منتهی به ساعت 24 روز یکشنبه هند با 493 فوتی اول، مکزیک با 464 فوتی دوم، ایران با 434 فوتی سوم، آمریکا با 399 فوتی چهارم، روسیه با 245 فوتی پنجم، فرانسه با 231 فوتی ششم، ایتالیا با 208 فوتی هفتم، برزیل با 202 فوتی هشتم، کلمبیا با 201 فوتی نهم و جمهوری چک با 178 فوتی دهم جدول شدند.

تیر خلاص به کادر درمان/این جنایت است

هفته گذشته هزاران نفر با حضور در ورزشگاه امام رضا در مشهد در “جشن عید بیعت” شرکت کردند. این مراسم حکومتی در حالی برگزار شده که شهر مشهد در وضعیت قرمز شیوع کرونا قرار دارد.

سخنگوی وزارت بهداشت سه شنبه شب در مصاحبه ای گفته این کار در شرایطی که همه دنبال کنترل بیماری و محدودیت‌های بیشتر هستند، یک جنایت است.

وی گفت: علی‌رغم پیگیری‌های صورت گرفته برای آن که بدانیم چه کسی مجوز این کار را صادر کرده، همه اظهار بی‌اطلاعی کردند

این در حالیست که برگزاری این مراسم حکومتی در این ابعاد قطعا نیازمند مجوز از سوی نهاد‌ها حاکمیتی در استان خراسان است.

رییس سازمان نظام پزشکی مشهد در این باره گفت: با توجه به شرایط بحرانی کرونا در شهر مشهد و در حالی که پزشکان و پرستاران ما به قیمت جان خود و تحت شرایط بسیار سخت به بیماران کرونایی ارائه خدمت می‌کنند، برپایی چنین برنامه‌هایی حکم تیر خلاص بر پیکر خسته کادر بهداشت و درمان دارد.

دکتر مینو محرز عضو ستاد ملی مقابله با کرونا نیز با اشاره به برگزاری جشن بیعت و تجمع در شهر مشهد از این اقدام به تندی انتقاد کرد و گفت: از مسئولین تعجب می‌کنم که بعد از این همه مدت چرا اجازه می‌دهند که چنین اتفاقاتی رخ دهد. گویا برخی هنوز باور ندارند که این بیماری به صورت وحشتناک در کشور زیاد شده است و نباید اجازه برگزاری تجمعات را داد.

عضو ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: فقط می‌توانم بگویم که متاسفم! کسانی که چنین تجمعی را در مشهد ایجاد کردند مسئول هستند و باید پاسخگو باشند.

در همین حال سخنگوی وزارت بهداشت در ایران روز سه شنبه از ۶هزار و ۹۶۸ مورد ابتلای جدید به کووید ۱۹ و مرگ ۳۴۶ نفر طی شبانه روز گذشته خبر داد.

وی گفت: بررسی های انجام شده نشان می دهد که قدرت سرایت این ویروس تا ۹ برابر افزایش یافته و هر روز آمار مبتلایان را افزایش می دهد.

از سوی دیگر رییس بخش پیوند بیمارستان امام خمینی درباره وضعیت شیوع کرونا در تهران گفت: تهران وضعیت بسیار بدی دارد و حتی تا ۱۰۰۰ مورد بستری جدید هم در یک شب داشته‌ایم که بسیار زیاد است. این یعنی اینکه ما از وضعیت قرمز هم وضعیت بدتری داریم و مرگ‌های ۳۰۰ تایی در روز عادی شده است

وی افزود: حال اگر از هر ۱۰ بیمار مبتلا به کرونا، دو نفرشان نیاز به آی سی یو داشته باشند، به این معنی است که ۱۰۰۰ بیمار بستری جدید، ۲۰۰ تخت آی سی یو نیاز دارند. این در حالیست که سایر بیماری‌ها هم متوقف نشدند. بسیاری از بیماران دیگر هم نیازمند آی سی یو هستند که برایشان آی سی یو وجود ندارد.

همزمان رئیس مجتمع بیمارستان هزار تخت خوابی تهران گفت: در ۸ماه گذشته چنین اتفاقی نیفتاده بود که بیماران کرونایی در اورژانس جان خود را از دست بدهند. این بیمارستان ۵۰۰ تخت برای بیماران سرطانی دارد که اگر آنها را به بیماران کرونایی اختصاص دهیم ارائه خدمات به بیماران سرطانی محدود و تأخیر در درمان این بیماران و بیماران قلبی و عروقی موجب افزایش خطر مرگ آنان می‌شود.

چرا جمهوری اسلامی در مهار کرونا وامانده‌ است؟

در حالی‌که شمار قربانیان روزانه کرونا به بیش از ۳۰۰ تن رسیده سعید نمکی وزیر بهداشت و درمان در اظهاراتی از همراهی نکردن بخش‌های مختلف با این وزارتخانه در مقابله با ویروس کرونا خبر داده و گفته است: ای‌ها الناس بدانید که من به عنوان وزیر بهداشت نمی‌توانم به تنهایی این اپیدمی و وضعیت را جمع کنم و جمع کردن آن اصل بسیار فراتر از این می‌خواهد.

به گزارش فرارو، نمکی همچنین اظهار کرده است اگر روزی قرار باشد که عدم توفیق در مدیریت اپیدمی را به حساب وزارت بهداشت بنویسند، دهانش باز خواهد شد و خواهد گفت که چه کسانی چه کردند.

اظهارات نمکی در شرایطی است که کشور در حال حاضر از نظر شیوع ویروس کرونا، در وضعیت بحرانی قرار دارد و اکثر استان‌ها در وضعیت قرمز هستند. آیا اظهارات وزیر بهداشت و درمان در این شرایط به این معناست که این وزارتخانه از عهده مقابله با کرونا بر نمی‌آید؟ آیا وزارت بهداشت و درمان در این مسیر تنهاست؟ پس ستاد ملی مقابله با کرونا چه کاره است؟

محمدرضا محبوب‌فر کارشناس مدیریت بحران سلامت در این باره گفت: نهاد‌های دیگر با وزارت بهداشت و درمان همکاری نمی‌کنند یا تعامل ندارند. این وضعیت به ساختار سلامت کشور بازمی‌گردد. ساختار سلامت کشور در حال حاضر مملو از نیرو‌های سیاسی و نیرو‌های باندی است .

وی افزود: از نه ماه پیش که بیماری کرونا در کشور ایران مشاهده شد مدیریت بحران سلامت کشور خودش دچار بحران بود؛ بنابراین قادر به هم‌افزایی و هماهنگی و سامان‌دهی کلیه سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی و غیردولتی در این خصوص نبود.

این کارشناس مدیریت بحران سلامت گفت: الان کشور‌های مختلف در سطح دنیا به کنترل و مهار نسبی بیماری کرونا نائل شدند، ولی متأسفانه تنها کشوری که امروز با بیماری کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند و تعداد زیادی از شهروندانش قربانی می‌شود ایران است. تازه این آماری هم که اعلام می‌شود طبق گفته خود سازمان بهداشت جهانی و مسئولین سازمان نظام سلامت کشور آمار واقعی نیست و تا چندین برابر هم می‌تواند افزایش داشته باشد.

وی افزود: باید از کارشناسان و متخصصان مستقل، مردمی و پاک‌دست در ساختار سلامت کشور استفاده کرد و جز این اگر بشود با ساختار معیوبی که مملو از نیرو‌های سیاسی و باندی است، وضعیت بدتر خواهد شد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments