آمریکا برای دومین بار طی ۴ ماه یک موشک قاره‌پیما آزمایش کرد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
آمریکاحق نشر عکس AFP
Image caption چندی پیش آمریکا از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد با روسیه خارج شد

پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا اعلام کرده که یک موشک جدید قاره‌پیمای میان برد را در سواحل کالیفرنیا با موفقیت آزمایش کرده است. این دومین پرتاب موشکی آمریکا پس از خروج این کشور از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد است که رونالد ریگان و میخائیل گورباچف، رهبران وقت آمریکا و جماهیر شوروی امضاء کرده بودند.

آی‌ان‌اف دو قدرت نظامی وقت جهان را در پایان دوران جنگ سرد ملزم می‌کرد که از آزمایش موشک‌های قاره پیمای میان‌برد با بردی از ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلومتر پرهیز کنند.

بنابر اطلاعیه‌ای که روز پنجشنبه، ۱۲ دسامبر، سرهنگ رابرت کارور، از سخن‌گویان پنتاگون برای رسانه‌ها ایمیل کرده این موشک ساعت هشت و نیم صبح به وقت کرانه غربی آمریکا از پایگاه نظامی وندربرگ کالیفرنیا پرتاب شده و پس از طی مسافتی حدود ۵۰۰ کیلومتر در اقیانوس آرام فرود آمده است.

این مقام پنتاگون تصریح کرده که “داده‌های جمع‌آوری شده از این پرتاب آزمایشی به منظور پیشبرد برنامه‌های تولید موشک‌های میان‌برد آتی استفاده خواهد شد”.

اخبار مرتبط

حق نشر عکس Reuters
Image caption پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد در دوره جنگ سرد بسته شد

این دومین بار است که آمریکا پس از خروج از پیمان موشکی آی‌ان‌اف که میان واشنگتن و مسکو در سال ۱۹۸۷ و با هدف کاهش تسلیحات موشکی امضاء شده بود، یک موشک میان‌برد را آزمایش می‌کند.

موشک قبلی در ماه اوت گذشته پرتاب شد. در آن هنگام پنتاگون، وزارت دفاع آمریکا گفته بود موشکی که در جزیره “سن نیکولاس آیلند” نزدیک سواحل لس‌آنجلس آزمایش کرده، از نوع متعارف بوده که به این معناست که مجهز به کلاهک هسته‌ای نیست.

وزارت دفاع آمریکا دربیانیه‌ای گفته بود: “این آزمایش موشکی از سکوی پرتاب خود خارج شد و پس از بیش از ۵۰۰ کیلومتر دقیقا به هدفش اصابت کرد .”

مسکو در واکنش به آزمایش موشکی ماه اوت، آمریکا را به دامن زدن به “تنش‌های رو به افزایش نظامی” متهم کرده و این اقدام را “مایه تاسف” خوانده بود.

خبر مرتبط

نظرات