آمریکا رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان را به جرم ‘دزدی از بودجه عمومی’ محکوم کرد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
نورستانیحق نشر عکس Getty Images
Image caption احمد یوسف نورستانی

احمد یوسف نورستانی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان و عضو کنونی مجلس سنای این کشور، از سوی یک دادگاه در آمریکا به جرم “دزدی از بودجه عمومی” محکوم شد.

بر اساس خبرنامه وزارت دادگستری آمریکا، آقای نورستانی در دادگاه منطقه جنوبی کالیفرنیا اعتراف کرده است که در فاصله جولای ۲۰۱۵ و دسامبر ۲۰۱۸ در مورد سفرها و محل اقامتش دروغ گفته و به طور غیرقانونی بیش از صدهزار دلار از بودجه رفاه اجتماعی دولت آمریکا دریافت کرده است.

آقای نورستانی در دادگاه اعتراف کرده است که او در جولای/ژوئیه ۲۰۱۵ به دریافت کمک‌های مالی دولتی (کم‌خرج افراد کم‌درآمد) به اداره “رفاه اجتماعی” درخواست داده است.

کسانی که مستحق این کمک‌های دولتی شناخته شوند، باید در آمریکا اقامت داشته باشند و سفرهای خارجی بیش از ۳۰ روز خود را به دولت گزارش دهند.

آقای نورستانی اعتراف کرده است که به اداره رفاه اجتماعی درباره سفرها و محل اقامتش بارها دروغ گفته است.

او به طور غیرقانونی بیش از ۲۷ هزار دلار از این اداره دریافت کرده و همچنین بیش از ۷۳ هزار دلار هم خرج هزینه‌های درمانی او شده است.

در خبرنامه وزارت دادگستری ایالات متحده آمده است که در این تحقیقات بازرس ویژه دولت آمریکا در امور بازسازی افغانستان (سیگار) نیز همکاری کرده است.

آقای نورستانی به عنوان بخشی از توافق دعوی، به بازگرداندن کامل پول دولت توافق کرده‌ است.

قرار است حکم او در تاریخ ۹ مارچ/مارس ۲۰۲۰ صادر شود. سناتور افغان ممکن است به حد اکثر ۱۰ سال زندان و پرداخت ۲۵۰ هزار دلار جریمه نقدی محکوم شود.

سفارت آمریکا در کابل در توییتی نوشته است که آقای نورستانی به جرم کلاهبرداری در آمریکا محکوم شده است.

در این توییت که خبرنامه وزارت دادگستری ایالات متحده در مورد محکومیت آقای نورستانی را نیز همرسانی کرده همچنین آمده است:”فساد مرز نمی‌شناسد. هر کسی در هر کشوری که اعتماد عمومی را نقض کند و یا از صلاحیت‌هایش سوء استفاده کند عدالت در موردش باید اجرا شود.”

نورستانی کیست؟

آقای نورستانی، ریاست کمیسیون انتخابات افغانستان را در سال ۲۰۱۴ به عهده داشت که انتخابات ریاست‌جمهوری را هم در همین سال برگزار کرد. او در این زمان به دلیل جنجال‌های انتخاباتی، به یکی از چهره‌های خبرساز در افغانستان تبدیل شد.

انتخابات تحت مدیریت او در نهایت منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد. او در آن زمان متهم به سوء مدیریت شد و کمیسیون تحت رهبری او به تقلب متهم شد.

در سال ۱۳۹۵خورشید زمانی که آقای نورستانی قرار بود به عنوان سفیر افغانستان در اسپانیا گماشته شود، این خبر انتقاداتی به همراه داشت و ارگ ریاست جمهوری از گماشتن او به عنوان سفیر منصرف شد.

در پاییز ۱۳۹۷ رئیس جمهوری افغانستان آقای نورستانی را به عنوان عضو مجلس سنای این کشور منصوب کرد.

رئیس پیشین کمیسیون انتخابات افغانستان و والی پیشین هرات در ثور/اردیبهشت ۱۳۹۸ توسط دادگاه مبارزه با جرایم سنگین در افغانستان به ۱۳ ماه زندان و پرداخت یک میلیون افغانی (معادل ۱۳ هزار دلار) جریمه محکوم شد؛ اما زندانی نشد. . دادستانی مدعی بود که او در سال ۲۰۰۹ میلادی که والی ولایت هرات بود مبلغ یک میلیون افغانی را از پول “تصدی ملی بس” برداشته و دوباره به خزانه دولت برنگردانده است.

نظرات