آمریکا راهکارهایی را برای ‘مقابله با استراتژی‌های فریبکارانه مالی’ ایران توصیه کرد

جستجو

آمریکا راهکارهایی را برای ‘مقابله با استراتژی‌های فریبکارانه مالی’ ایران توصیه کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزارت خزانه‌داری آمریکا در مورد اقدامات ایران به دولت‌ها و موسسات خارجی هشدار داده است

وزارت خزانه‌داری آمریکا در مورد خطرات ارتباط مالی و پولی با ایران راهکارهایی را تهیه و تبعیت از آن را به دولت‌ها، موسسات مالی و شرکت‌ها در سراسر جهان توصیه کرده است.

اداره مقابله با جرایم مالی وابسته به وزارت خزانه‌داری ایالات متحده گفته است که هدف از انتشار این راهکارها کمک به موسسات مالی خارجی به منظور “اجتناب از تحریم‌های آمریکا، برخورد با پولشویی و تامین مالی تروریسم و خطراتی است که فعالیت‌های رژیم ایران متوجه نظام مالی بین‌المللی می‌کند.”

به گفته خزانه‌داری آمریکا، این دستور العمل حاوی “اطلاعاتی در مورد تهدید رژیم ایران علیه نظام مالی ایالات متحده و کسانی است که دارای روابط بانکی با نهادهای مالی آمریکا هستند.” این سند همچنین حاوی شرحی از “استراتژی‌های فریبکارانه‌ای است که رژیم ایران جهت اجتناب از تحریم‌ها به کار می‌گیرد.”

توصیه‌نامه اداره مقابله با جرایم مالی از جمله حاوی اقدامات و شیوه‌هایی است که به اعتقاد این اداره، حکومت ایران در نظر دارد برای دور زدن تحریم‌ها و بهره‌برداری غیرمجاز از امکانات شبکه بانکی و مالی جهانی به کار گیرد. هدف از این اقدامات تامین منابع مالی لازم جهت “کمک به گروه‌های تروریستی، پیگیری برنامه موشکی، حمایت از دولت سوریه و نقض حقوق بشر مردم ایران” عنوان شده است.

+ روحانی: آمریکا تحریم جدیدی برای نوامبر ندارد

+ مجلس ایران الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب کرد

+ انتقاد نماینده ایران در اوپک از روسیه و عربستان: به استقبال تحریم نفتی ما رفته‌اند

+ دیدار با سران سه قوه؛ آیت‌الله خامنه‌ای خواستار حل مشکلات اقتصادی کشور شد

+ ایران در تحریم؛ شاخص‌های اقتصادی را دنبال کنید

حق نشر عکس Reuters
Image caption رئیس جمهوری آمریکا فرمان خروج از برجام را امضا کرد

سیگال ماندلکر، معاون وزارت خزانه‌داری در امور مقابله با تروریسم و جاسوسی مالی، گفته است که توصیه‌نامه این وزارتخانه به طور تفصیلی “اقدامات فریبکارانه‌ای” را شرح داده که ممکن است دولت ایران برای دور زدن تحریم‌ها و دسترسی به تسهیلات مالی و بانکی بین‌المللی به کار گیرد. از جمله این “عملیات فریبکارانه” شامل ایجاد شرکت های صوری، مدارک جعلی، عملیات صرافی ها و سوء استفاده از عملیات مجاز شرکت‌ها و موقعیت مقام‌های دولتی است “تا به این وسیله، رژیم ایران به عواید لازم برای اقدامات مخرب خود دست یابد.”

به گفته این مقام آمریکایی، “عملیات فریبکارانه” ایران صرفا توسط نیروی قدس سپاه پاسداران اجرا نمی‌شود بلکه مقامات بانک مرکزی ایران “در بالاترین رده‌ها” نیز در چنین اقداماتی شرکت دارند. وی افزوده است: “باید در ارتباط با هر کشوری در جهان که به بانک مرکزی خود اجازه دهد در عالیترین سطوح به اقدامات فریبکارانه جهت حمایت ازتروریسم دست بزنند نهایت دقت را به خرج داد به خصوص اینکه دولت مورد نظر خود بزرگترین دولت حامی تروریسم هم باشد.” مقامات آمریکایی حکومت ایران را به حمایت گسترده از “سازمان‌های تروریستی” متهم می‌کنند.

معاون وزارت خزانه داری آمریکا از تمامی دولت‌ها، موسسات مالی و شرکت‌ها در سراسر جهان خواسته تا در هرگونه ارتباط با ایران “نهایت هشیاری” را به خرج دهند و افزوده است که “ما پیش‌بینی می‌کنیم که ایران به تلاش برای دور زدن تحریم‌ها و همزمان با آن استفاده از منابع مالی خود برای تامین مالی طیف وسیعی از اقدامات مخرب ادامه دهد.” او از نهادهای مالی خواسته است تا با تقویت برنامه‌های حفاظتی خود در انطباق با تحریم‌های آمریکا “مانع از سوء استفاده عاملان چنین اقداماتی” شوند.

هشدار وزارت خزانه داری آمریکا حاوی اتهام پولشویی علیه نظام بانکی جمهوری اسلامی ایران در حالی منتشر شده است که چند روز پیش، مجلس ایران لایحه الحاق به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم را تصویب و برای اظهار نظر به شورای نگهبان ارسال کرد. مخالفان این لایحه گفته‌اند که اجرایی شدن آن باعث خواهد شد که ایران امکان تامین مالی برخی سازمان‌ها و گروه‌های خارجی تحت حمایت خود و همچنین امکان دورزدن تحریم‌های ایالات متحده را از دست بدهد.

دولت آمریکا شماری از گروه‌ها و سازمان‌های مورد حمایت جمهوری اسلامی را سازمان‌های تروریستی می‌داند و علاوه بر تحریم‌های هسته‌ای، شماری از نهادها، شرکت‌ها و مقامات کنونی و سابق ایران را در ارتباط با کمک به برنامه‌های هسته‌ای و موشکی و اتهام حمایت از “تروریسم” و نقض حقوق بشر تحریم کرده است. اگرچه تحریم‌های آمریکا ماهیت بین‌المللی ندارد اما معمولا بسیاری از موسسات تجاری و مالی بزرگ کشورهای ثالث نیز از بیم از دست دادن تسهیلات مالی و تجاری ایالات متحده یا مواجهه با اقدامات تنبیهی آن کشور عملا از این تحریم‌ها تبعیت می‌کنند.

رئیس جمهوری آمریکا چند ماه پیش این کشور را از توافق هسته‌ای خارج و تحریم‌های هسته‌ای علیه جمهوری اسلامی را احیاز کرد. دور جدید تحریم‌های آمریکا، که به خصوص نهادهای پولی و صنعت نفت ایران را هدف قرار داده، از روز ١٣ آبان به اجرا گذاشته می‌شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments