آمریکا شرکت‌های ایرانی و روسی انتقال نفت به سوریه را تحریم کرد

جستجو

آمریکا شرکت‌های ایرانی و روسی انتقال نفت به سوریه را تحریم کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

آمریکا یک شرکت ایرانی و سه شرکت روسی، از جمله یکی از زیرمجموعه های وزارت انرژی روسیه را بخاطر نقض تحریمهای نفتی آمریکا علیه دولت بشار اسد تحریم کرد.

آمریکا همچنین یک شهروند روسیه، یک سوری و دو مقام بانک مرکزی ایران را بخاطر دست داشتن در این معاملات مشمول تحریم کرد.

وزارت خزانه داری آمریکا طی بیانیه ای که سه شنبه ۲۹ آبان ماه در سایت رسمی خود منتشر کرد، اخطار داد که افراد دخیل در حمل نفت به سوریه در هر جای جهان که باشند، بصورت جدی در معرض تحریمهای آمریکا هستند.

این گزارش می افزاید که شرکت داروسازی «تدبیر کیش» با اسمی که به ظاهر در کار دارو و کالاهای انساندوستانه است، در واقع مسئول پرداخت پول از طرف بانک مرکزی ایران به «میر بیزنس بانک روسیه» است. شرکت روسی «گلوبال ویژن» که مدیر آن محمد عامر الشوکی شهروند سوریه است با همین مبالغ از شرکت دولتی «پروم سیریو ایمپورت» روسیه نفت ایران را خریده و به سوریه انتقال می دهد.

​ایران و روسیه از نوامبر سال گذشته معامله «نفت ایران در برابر کالای روسی» را آغاز کرده اند و شرکت «پروم سیریو ایمپورت» از زیرمجموعه های وزارت انرژی روسیه مسئول دریافت روزانه ۱۰۰ هزار بشکه نفت ایران است.

در همین زمینه روزنامه فایننشال تایمز گزارش داده است که با شرکتهای یاد شده تماس گرفته، اما حاضر به جواب دادن نشده‌اند.

خزانه داری آمریکا می گوید که «میلیونها بشکه نفت ایران با همین مکانیزم راهی سوریه شده است». در رابطه با این موضوع، رسول سجاد مدیر اداره بین الملل بانک مرکزی و حسین یعقوبی معاون وی از طرف آمریکا تحریم شدند.

خزانه داری آمریکا می گوید که همه افراد و نهادهای درگیر در حمل، بیمه، نفتکشها، نهادهای مالی، مدیران و دست اندرکاران درگیر در این معاملات با ریسک تحریمها مواجه هستند.

بر اساس این گزارش، آمریکا متعهد به جلوگیری از هرگونه تعاملات مالی غیرقانونی و حمایتهایی از این دست از دولت سوریه است که این موضوع شامل انتقال نفت و محصولات نفتی به نهادها و بنادر دولتی سوریه نیز می شود.

این گزارش از ایران و روسیه مشخصا نام برده که درگیر حمل نفت و محصولات نفتی به سوریه هستند. «آمریکا به همراه همپیمانان خود در تلاش است تا دولت سوریه و حامیان آن را در سیستم مالی و تجاری جهانی منزوی کند. آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل تحریمها علیه سوریه را ادامه می دهند و آمریکا نهایت تلاش خود را برای فشار هر چه بیشتر بر رژیم بشار اسد و تسهیل کننده های منابع مالی آن می کند.

این گزارش مشخصا نام بیش از سی نفتکش کوچک روسی و ایرانی را منتشر کرده است که در حمل «پنهانی» نفت و محصولات نفتی ایران به سوریه دست داشته اند.

این گزارش همچنین به شرکتها و افراد دخیل در حمل و نقل، پرداختهای مالی، بیمه و هرگونه رابطه نفتی با ایران اخطار داده است که در صورت نقض تحریمهای نفتی خود ایران، با تنبیه آمریکا مواجه خواهند شد.

آمریکا ۱۴ آبان ماه تحریم‌های نفتی علیه ایران را به اجرا گذاشت.

با استفاده از گزارش وزارت خزانه داری آمریکا، فایننشال تایمز و رادیو فردا؛ د.خ
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments