آمریکا مرگ حمزه بن لادن را تایید کرد

جستجو

آمریکا مرگ حمزه بن لادن را تایید کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

کاخ سفید در بیانیه‌ای کشته شدن حمزه بن لادن، از اعضای ارشد القاعده و پسر اسامه بن لادن در یک عملیات مقابله با تروریسم در منطقه افغانستان-پاکستان را تایید کرده است. مرگ حمزه بن لادن پیش‌تر از سوی برخی رسانه‌های آمریکایی اعلام شده بود.

حمزه بن لادن

حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، مسئولیت طراحی عملیات و ارتباط با گروه‌های تروریستی مختلف را برعهده داشت. بیانیه کاخ سفید می‌گوید نبود حمزه بن لادن نه تنها گروه القاعده را از در اختیار داشتن رهبری مهم و ارتباطی سمبولیک با پدرش محروم می‌کند، بلکه فعالیت‌های عملیاتی مهم این گروه را هم تحت شعاع قرار می‌دهد.

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا هم مرگ حمزه بن‌لادن را تایید کرده است.

کاخ سفید در بیانیه روز شنبه ۲۳ شهریور/۱۴ سپتامبر خود نوشته است:

«حمزه بن لادن، رهبر ارشد القاعده و پسر اسامه بن لادن، در یک عملیات به رهبری آمریکا علیه تروریسم در منطقه افغانستان-پاکستان کشته شد.»

مرگ پسر بن لادن پیش‌تر از سوی رسانه‌های آمریکایی منتشر شده بود و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا هم آن را تایید کرده بود.

سی‌ان‌ان روز چهارشنبه نهم مرداد ماه به نقل از یک منبع، بدون ذکر نام نوشت که آمریکا در مرگ حمزه بن‌لادن نقش داشته است.

روزنامه نیویورک‌تایمز هم در گزارشی نوشته بود مرگ پسر بن‌لادن در دو سال گذشته اتفاق افتاده است اما اینکه این عملیات در کدام کشور و از سوی چه نیروهایی انجام شده مشخص نیست.

حمزه بن لادن قرار بود پس از پدرش رهبری القاعده را بر عهده گیرد. پدر او اسامه بن لادن در سال ۲۰۱۱ در حمله جمعی از نیروهای خاص آمریکایی به محل اقامتش در ابیت آباد پاکستان کشته شد.

حمزه بن لادن پانزدهمین فرزند از ۲۰ فرزند اسامه بن لادن و پسر سومین همسر او بود. او از زمان کودکی خود را برای ادامه راه پدر آماده می‌کرد. حمزه پیش از حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ در کنار پدرش در افغانستان به‌سر می‌برد و یاد گرفته بود که چگونه از سلاح‌ها استفاده کند. در فیلم‌هایی که بر روی اینترنت منتشر شده‌اند او آمریکایی‌ها، یهودیان و «صلیبیون» را به باد حمله می‌گیرد.

حمزه بن لادن نیروهای جهادی را به خاطر قتل پدرش به دست کماندوهای آمریکایی در ماه مه ۲۰۱۱ در پاکستان، به انتقام‌جویی دعوت کرده بود و از ساکنان شبه جزیره عربستان خواسته بود قیام کنند.

در فوریه ۲۰۱۹، وزارت امور خارجه ایالات متحده برای هر گونه اطلاعاتی که منجر به دستگیری حمزه بن لادن شود، یک میلیون دلار جایزه تعیین کرده بود.


  • در همین زمینه

پسر بن ‌لادن احتمالاً کشته شده است

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments