آمریکا پنج نهاد ایرانی را به اتهام ‘مداخله انتخاباتی’ تحریم کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۰ دقیقه پیش

رای گیری در فلوریدا

توضیح تصویر،

تاکنون میلیون ها نفر در انتخابات آمریکا رای داده اند

وزارت دارایی آمریکا روز پنجشنبه پنج نهاد ایرانی را به خاطر آنچه که “تلاش های گستاخانه” برای مداخله در انتخابات آمریکا و امور رای دهندگان آمریکایی توصیف کرد، تحریم کرده است.

خزانه‌داری آمریکا از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، نیروی قدس سپاه پاسداران، موسسه بیان رسانه گستر، انجمن اسلامی صدا و سیمای ایران و انجمن بین المللی رسانه های مجازی به عنوان بازیگران اصلی در تلاش برای انتشار اطلاعات گمراه کننده پیش از انتخابات سوم نوامبر آمریکا نام برد.

تحریم های آمریکا شهروندان و شرکت های آمریکایی را از معامله با نهادهایی مورد نظر منع می کند.

جان رتکلیف، مدیر اطلاعات ملی آمریکا، روز چهارشنبه ایران را به دخالت در انتخابات این کشور متهم کرد، اتهامی که ایران رد کرده است.

وزارت خارجه ایران در واکنش به این اتهام صبح پنجشنبه سفیر سوئیس در تهران را احضار کرد. سوئیس حافظ منافع آمریکا در ایران است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت ایران خارجه گفت که سفیر سوییس از سوی دستیار وزیر و مدیرکل آمریکای وزارت خارجه ایران احضار شده و ایران ادعای مقامات آمریکایی را “تکراری و گزارشات ساختگی، ناشیانه و متقلبانه” می‌داند.

اما خزانه داری آمریکا عصر پنجشنبه گفت که پنج نهادی که تحریم کرده “با پراکندن اطلاعات غلط در فضای مجازی و اعمال نفوذ شرورانه با هدف گمراه کردن رای دهندگان آمریکایی، برای پاشیدن بذر نفاق در میان رای دهندگان کوشیده اند.”

وزارت دارایی آمریکا گفت “بیان گستر”، که آن را از “شرکت های صوری” نیروی قدس سپاه توصیف کرد، در این فعالیت ها نقش اول را بازی کرده.

براساس این بیانیه “پرسنل بیان گستر با سوءاستفاده از مسائل اجتماعی ایالات متحده از جمله همه گیری کووید-۱۹ و تحقیر چهره های سیاسی برای نفوذ در انتخابات تلاش کرده اند.”

خزانه داری جزییاتی درباره آنچه ادعا می کند این نهادها انجام داده اند ارائه نکرد، اما شبکه های اجتماعی در آمریکا حساب ها و پست هایی که می گویند بخشی از تلاش های مورد حمایت ایران برای نفوذ در انتخابات آمریکا و مسائل اجتماعی بوده را مسدود کرده اند.

آقای رتکلیف گفته بود که روسیه و ایران گام هایی در جهت مداخله در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا برداشته اند. او ایران را به ارسال ای‌میل های تهدیدآمیز به رای دهندگان حزب دمکرات متهم کرد.

آقای رتکلیف گفت به خصوص ایران ای میل هایی “با هدف ترساندن رای دهندگان، دامن زدن به ناآرامی های اجتماعی، و صدمه زدن به وجهه پرزیدنت ترامپ” ارسال کرده است.

رای دهندگان حزب دمکرات در حداقل چهار ایالت از جمله فلوریدا و پنسیلوانیا، که ایالات چرخشی هستند، ایمیل های تهدیدآمیزی دریافت کرده اند که ادعا می شود از سوی گروه راست افراطی “پسران سربلند” (پراد بویز) ارسال شده و هشدار می دهد اگر به دونالد ترامپ رای ندهند “سراغتان خواهیم آمد.”

یک منبع آگاه اطلاعاتی در آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت که هنوز روشن نیست چه کسی مسئول ارسال این ایمیل هاست.

یک منبع دیگر دولتی که از او هم نام برده نشد به این خبرگزاری گفت که مقام های آمریکایی درحال بررسی این موضوع هستند که آیا افرادی در داخل ایران شبکه یا وبسایت “پسران سربلند” را برای ارسال مواد تهدیدآمیز هک کرده اند.

این منبع گفت که مقام ها سوءظن دارند دولت ایران در این کار دست داشته باشد اما شواهد در این زمینه قطعی نیست.

آقای رتکلیف گفت ایران همچنین ویدئویی را منتشر کرده که تلویحا می گوید مردم می توانند برگه های جعلی رای را از جمله از خارج آمریکا پست کنند.

اما چارلز شومر، رهبر اقلیت دمکرات سنا، که روز چهارشنبه در جریان گزارش نهادهای اطلاعاتی درباره امنیت انتخابات قرار گرفت، می گوید با این نظر آقای رتکلیف مخالف است که ایران مشخصا قصد صدمه زدن به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا را داشته.

او به شبکه ام اس ان بی سی گفت: “برای من روشن بود که هدف ایران در این مورد و روسیه در بسیاری موارد دیگر تضعیف اعتماد به انتخابات ماست. به نظر من این اقدام با هدف بی اعتبار کردن پرزیدنت ترامپ صورت نگرفته.”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments