آنکارا از واشینگتن خواست 84 تن از اعضای جنبش «گولن» را تسلیم ترکیه کند

جستجو

آنکارا از واشینگتن خواست 84 تن از اعضای جنبش «گولن» را تسلیم ترکیه کند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

آخرین به روز شدن: پنج شنبه 13 ربیع الاول 1440هـ – 22 نوامبر 2018م KSA 13:02 – GMT 10:02

آنکارا از واشینگتن خواست 84 تن از اعضای جنبش «گولن» را تسلیم ترکیه کند

مولود چاووش اغلو، وزیر امور خارجه ترکیه، روز سه‌شنبه 21 نوامبر در دیدار با مقامات آمریکایی در واشینگتن فهرستی از نام‌های 84 تن از اعضای وابسته به جنبش فتح الله گولن که در آمریکا اقامت دارند را تحویل مقامات این کشور کرد و از ایالات متحده خواست این افراد را تسلیم ترکیه کنند.

به گزارش خبرگزاری فرانس پرس، مولود چاووش اغلو گفت در دیدار با هتمای آمریکایی‌اش مایک پومپئو و همچنین جان بولتون مشاور امنیت ملی کاخ سفید، هیچ‌گونه ضمانت‌هایی مبنی بر این‌که واشینگتن با درخواست ترکیه در این زمینه موافقت خواهد کرد، دریافت نکرده است.

فتح الله گولن روحانی اهل ترکیه، سال‌ها است که در آمریکا اقامت دارد. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه اما گولن را به دست داشتن در کودتای نظامی ژوئیه 2016 علیه خود متهم می‌کند و در این میان آنکارا بارها از واشینگتن خواسته تا گولن را به همراه تعدادی دیگر از یارانش تسلیم تکره کند.  ایالات متحده آمریکا اما تا کنون، با این درخواست ترکیه موافقت نکرده است.

چاووش اوغلو همچنین گفت: «هیچ‌گونه تضمینی وجود ندارد؛ البته ما فهرست اسامی این اشخاص را به ایالات متحده آمریکا داده‌ایم و درخواست کردیم تا آن‌ها راتسلیم ترکیه کنند». او ادامه داد: «این فهرست شامل اسامی 84 تن از جمله گولن است».

وزیر امور خارجه ترکیه همچنین گفت که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده  از رجب طیب اردوغان خواسته بود تا فهرست اسامی این اشخاص را تهیه و در اختیار آمریکا قرار دهد.

ترامپ پیش از این تاکید کرده بود که اخراج فتح الله گولن از آمریکا و تسلیم او به ترکیه «در شرایط کنونی مطرح نیست». او افزود: «ما همواره برای رسیدن به راهکاری که بتوانیم آن را برای ترکیه محقق سازیم، تلاش می‌کنیم».

چاووش اوغلو در بخش دیگری از اظهارات خود گفت: «خوب است که می‌بینیم پلیس فدرال همچنان به تحقیقات خود درباره فعالیت‌های این سازمان در آمریکا ادامه می‌دهد».

وی‌ همچنین افزود: «ایالات متحده آمریکا به واقعیت تاریک این شبکه تبهکار پی برده است». چاووش اغلو در ادامه جنبش فتح الله غولن را به دست داشتن در فعالیت‌های «مجرمانه» مانند «پولشویی، فرار مالیاتی، جعل روادید و فعالیت‌های غیرقانونی دیگر» متهم ساخت.

اوغلو همچنین گفت: «این‌ها مواردی هستند که از ایالات متحده آمریکا درخواست کردیم؛ ما از آن‌ها خواستیم تحقیقات ساده‌ای در این‌باره آغاز کنند تا با نوع شبکه‌ای که با آن در تعامل هستید و در کشورتان میزبان آن هستند، آشنا شوند».

محمد فتح الله گولن روحانی، واعظ، نویسنده و مدرس علوم اخلاقی و الهیات اهل ترکیه است که در تبعیدی خودخواسته در پنسیلوانیای آمریکا زندگی می‌کند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments