آیت‌الله خامنه‌ای ‘هتک حرمت’ رئیس‌جمهور را ‘حرام’ و انتقادهای اخیر را ‘غلط’ دانست

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۳۲ دقیقه پیش

از زمان شیوع کرونا آقای خامنه‌ای جلسات حضوری بسیار محدودی داشته و بیشتر اوقات از راه دور در نشست‌های رسمی شرکت کرده است

توضیح تصویر،

از زمان شیوع کرونا آقای خامنه‌ای جلسات حضوری بسیار محدودی داشته و بیشتر اوقات از راه دور در نشست‌های رسمی شرکت کرده است

رهبر جمهوری اسلامی ایران انتقادهای اخیر از حسن روحانی، رئیس‌جمهوری را “غلط” خوانده و گفته هتک حرمت، مخصوصا هتک حرمت مسئولان بالای کشور “حرام” است.

آیت‌الله خامنه‌ای بر اتحاد و انسجام داخلی در ایران تاکید کرده و خطاب به منتقدان دولت گفته “حرمت مسئولان را نگه دارند.”

او در جلسه‌ای حضوری با اعضای ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: “هتک حرمت در میان مردم حرام است و نسبت به مسئولان بیشتر، بخصوص در میان مسئولان بالای کشور.”

اشاره آقای خامنه‌ای به اظهارات مجتبی ذوالنوری، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران برمی‌گردد که اخیرا پیشنهاد اعدام حسن روحانی را مطرح کرده بود.

پیشتر مجتبی ذوالنوری، رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس، در اظهاراتی جنجالی از رهبر ایران خواسته بود که حسن روحانی را “اعدام کند”.

او در توییترش خطاب به رئیس‌جمهور ایران نوشته بود: “جناب روحانی، اگر برای توجیه مذاکره با دشمن، علت صلح امام حسن با معاویه را خواست اکثر مردم از امام ذکر می‌کنید! امروز اکثریت قاطع ملت ایران به کمتر از عزل و مجازات شما راضی نمی شوند؛ با منطق شما، رهبر انقلاب باید دستور دهند، هزار بار شما را اعدام کنند تا دل مردم عزیز راضی شود.”

به دنبال این اظهارات شماری دیگر از نمایندگان مجلس و منتقدان دولت خواستار استیضاح آقای روحانی شدند و در مجلس سخنان تندی علیه او مطرح کردند.

امروز آقای خامنه‌ای خطاب به منتقدان گفت: “اگرچه در میان این برادران، افراد خوبی هم هستند، اما این کار غلط بود و این موضوع را به‌طور صریح اعلام می‌کنم.”

او اضافه کرد: “ممکن است انتقاد درستی داشته باشید، انتقاد کنید اشکالی ندارد اما انتقاد با اهانت و هتک حرمت متفاوت است؛ اینگونه رفتارها و هتک حرمت، روش آمریکایی‌ها است که در مناظره‌ها و کارهای مطبوعاتی، خود را در دنیا رسوا کرده‌اند تا جایی که یک شخصیت برجسته سیاسی آنها می‌گوید، دنیا با هراس و تحقیر به ما نگاه می‌کند.”

رهبر ایران از منتقدان خواست که حرمت رؤسای سه قوه و مسئولان کشور را حفظ کنند.

آقای ذوالنوری یک روز پس از توئیتی که خواستار اعدام روحانی شده بود، در پیام دیگری که منتشر کرد موضوع اسیضاح را بصورت جداگانه مطرح کرده بود.

او نوشته بود: “استیضاح روحانی از دستور خارج نشده، استیضاح به قوت خودش باقی است، پرونده استیضاح دست بنده است ۴۴ نفر امضا کرده اند که ۱۱ نفر امضایشان را پس گرفتند. از دیگر نمایندگان خواهش میکنیم استیضاح را امضا کنند که اوضاع نابسامان فعلی با استیضاح اقای رئیس جمهور سامان پیدا کند.”

اتفاقات اخیر پی از اظهارات حسن روحانی درباره “صلح امام حسن” بود که عده‌ای آن را به مذاکره با آمریکا نسبت داده بودند.

رئیس جمهویر ایران اواخر مهر ماه با ذکر اینکه “از امام حسن باید یاد بگیریم” گفت حسن بن علی در پاسخ به منتقدان صلح با معاویه استدلال کرد “اکثریت قاطع جامعه صلح می‌خواهند و وقتی مردم این را می‌خواهند صلح را انتخاب می‌کنم”. او نتیجه گرفت: “امام مجتبی به ما می‌آموزد مرد جنگ باشیم به روز جنگ و مرد صلح باشیم به روز صلح”

واکنش‌ها

اظهارات آقای ذوالنوری واکنشهای گسترده‌ای را دربر داشت، از جمله حسام الدین آشنا، مشاور حسن روحانی که گفته بود که “فحاشی انسان را نه دانشمندتر می‌کند و نه نورانی‌تر.”

روزنامه کیهان هم در تیتری منتقدانه نوشته بود: “مردم انتظار کار دارند نه نحریف تاریخ”

علی مطهری هم در واکنش به این اظهارات در حساب توییتری خود نوشت: “من مذاکره با آمریکا را در شرایط فعلی به صلاح کشور نمی دانم اما معتقدم اظهارنظر هر ایرانی خصوصا رئیس جمهور در این مورد باید آزاد باشد و نباید موجب توهین و تهدید شود. این که مقام رهبری مخالف مذاکره هستند مانع اظهارنظر دیگران نیست.”

آیت‌الله مقتدایی، نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم هم با اشاره به اظهارات آقای ذوالنوری گفته: “این حرف‌ها به هیچ وجه مورد تأیید بزرگان و علما نیست.”

اظهارات حسن روحانی درباره “صلح امام حسن” در حالی حاشیه ساز شده که تحریمهای یکجانبه آمریکا علیه ایران، جمهوری اسلامی و شهروندان ایرانی را با سختی‌های فزاینده‌ای به ویژه از لحاظ معیشتی روبرو کرده است.

بسیاری در ایران امیدوارند با تغییر دولت آمریکا ممکن است، تغییراتی هم در زمینه تحریمها علیه تهران صورت پذیرد هر چند رهبر ایران که تصمیم گیرنده اصلی درباره سیاستهای کلان جمهوری اسلامی است، مذاکره با آمریکا را رد کرده است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments