ابداع درمان جدید برای معکوس کردن از دست رفتن حافظه بر اثر آلزایمر

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
درمان جدید برای معکوس کردن از دست رفتن حافظه بر اثر آلزایمر,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی
درمان جدیدی برای معکوس کردن از دست رفتن حافظه بر اثر آلزایمر کشف شد.

دانشمندان با هدف قرار دادن یک آنزیم محافظ طبیعی در مغز موفق به کشف درمان جدیدی برای معکوس کردن از دست رفتن حافظه در اثر ابتلا به بیماری آلزایمر شده اند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، پژوهشگران دانشگاه مک کوائری (Macquarie) موفق به ابداع یک درمان جدید شده اند که با موفقیت میتواند اثرات از دست دادن حافظه در اثر ابتلا به بیماری آلزایمر (Alzheimer’s disease) را در موش های مبتلا به زوال عقل پیشرفته معکوس کند. این یافته جدید میتواند باعث تحول زندگی اشخاص مبتلا به این بیماری شود.

این کشف توسط دو برادر به نام های “لارس و آرنه ایتنر” انجام شده که اکنون یک دهه است که در حال مطالعه روی زوال عقل هستند.

پروفسور “لارس ایتنر” می گوید: دو ماه پس از این که ما موش ها را در سنین بسیار بالا درمان کردیم، این موش ها ناگهان معمولی رفتار کردند و ما واقعاً شوکه شدیم.

او ادامه داد: بیماری آلزایمر یک بیماری ناتوان کننده است که در چند سال پیش شاهد افزایش موارد ابتلا به آن بوده ایم.

بیماری آلزایمر سرانجام قربانیان خود را خواهد کشت و به همین علت است که برادران ایتنر احساس کردند باید کاری در این مورد انجام دهند.

معالجه جدید ابداعی این دو برادر گامی بسیار مهم و ضروری رو به جلو است. دلیل این امر آن است که نه تنها مانع از از دست رفتن حافظه می شود، بلکه این روند را معکوس نیز می کند. اگر این درمان در آزمایشات انسانی نیز موفق عمل کند، اشخاص مبتلا به زوال عقل میتوانند امیدوار به بازگشت خاطرات خود باشند.

درمان جدید برای معکوس کردن از دست رفتن حافظه بر اثر آلزایمر,اخبار پزشکی,خبرهای پزشکی,تازه های پزشکی

“لارس” می گوید: هیچ درمان قابل مقایسه ای وجود ندارد و هیچ روش ژن درمانی نیز برای آن وجود ندارد.

ولی این درمان جدید چگونه کار می کند؟ این درمان، فعالیت از دست رفته آنزیمی حافظه را با هدف قرار دادن آنزیم “p۳۸gamma” بازسازی می کند. این فرآیند میتواند یک پروتئین (Protein) را که از بروز علایم آلزایمر جلوگیری می کند، اصلاح کند.

با این حال، این پژوهش ها را یک قدم فراتر گذاشت و پژوهشگران متوجه شدند که میتوان از اثرات محافظت طبیعی آنزیم “p۳۸gamma” برای بهبود حافظه در بیماری آلزایمر حتی در مراحل کاهش شدید شناختی نیز بهره برد.

پروفسور ایتنر توضیح داد:فعالیت طبیعی آنزیم محافظتی در مغز متأسفانه با پیشرفت بیماری آلزایمر از بین می رود. بنابراین هرچه بیشتر حافظه از دست برود، این اثر محافظتی طبیعی نیز از دست می رود.

او ادامه داد: این کشف جدید دانش موردنیاز را در مورد مغز انسان بهمراه دارد. وی مغز را به یک “جعبه سیاه” تشبیه کرد و گفت که مطالعه وی درک و شناخت بی سابقه ای را از عملکرد این اندام حیاتی انسان مهیا کرده است.

ناگفته نماند که با درک و شناخت بهتر از مغز، پژوهشگران موفق به ابداع درمان هایی خواهند شد که میتوانند بسياري از شرایط و بیماریها را هدف قرار دهند. رویکرد برادران ایتنر نخستین رویکرد مبتنی بر ژن درمانی (Gene Therapy) در دنیا برای مقابله با بیماری آلزایمر پیشرفته است.

sarpoosh

با این خبر موافقم با این خبر مخالفم

نظرات