‘ارتش آمریکا دو پایگاه بزرگ را در افغانستان حفظ می‌کند’

جستجو

‘ارتش آمریکا دو پایگاه بزرگ را در افغانستان حفظ می‌کند’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۴۸ دقیقه پیش

.

ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد ارتش آمریکا گفته که پس از کاهش سربازان آمریکایی در افغانستان دو پایگاه بزرگ ایالات متحده و “چندین پایگاه ماهواره‌ای” در افغانستان حفظ خواهند شد.

پنتاگون برنامه کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان به ۲۵۰۰ سرباز تا ۱۵ ژانویه/جنوری بنا به تصمیم اخیر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا را مشخص کرده است.

خروج “شتابزده” نیروهای آمریکایی از افغانستان باعث ایجاد نگرانی‌هایی در واشنگنن و در ناتو شده که فرماندهی ماموریت قاطع را در افغانستان برعهده دارد.

به گزارش رویترز، ژنرال مارک میلی، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا روز گذشته در موسسه بروکینگز در واشنگتن جزئیات مربوط به کاهش نیروهای آمریکایی در افغانستان تا ۲۵۰۰ سرباز و ماموریت این نیروها در آینده را تشریح کرد.

آقای میلی گفت که ارتش آمریکا همچنین به دو مأموریت اصلی خود در افغانستان ادامه خواهد داد؛ همکاری با نیروهای امنیتی افغان که در حال جنگ با شورشیان طالبان هستند و انجام عملیات‌های ضد تروریستی علیه شبکه‌های دولت اسلامی (داعش) و القاعده.

به گزارش رویترز آقای میلی نخواست که سیاست جو بایدن، رئیس جمهور منتخب آمریکا در قبال افغانستان را پیش بینی کند، ولی او اضافه کرد که “آنچه بعد از آن پیش می‌آید، به عهده اداره جدید خواهد بود”.

آقای میلی در مورد محل پایگاه‌های آمریکایی معلوماتی ارایه نکرد.

هفته گذشته، روزنامه واشنگتن پست بعد از مصاحبه با شماری از مقام‌های آمریکایی و افغان نوشت که از زمان امضای توافقنامه صلح آمریکا با طالبان، حدود ۹ ماه پیش، “حداقل ده پایگاه” در سراسر افغانستان بسته شده است.

ژنرال‌های آمریکایی که سابقه خدمت در افغانستان را داشته اند و شماری از سناتوران و ناظران نسبت به پیامدهای احتمالی خروج شتابزده آمریکا بر روند صلح افغانستان هشدار می‌دهند.

.

پس از برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری آمریکا در ۲۰ ژانویه/جنوری ۲۰۲۱، جوبایدن قدرت را در دست خواهد گرفت. آقای بایدن قبلا از خروج “مسئولانه” از افغانستان صحبت کرده است.

در همین حال، هیات‌های مذاکره کننده افغانستان پس از سه ماه موفق شده اند که در مورد “دستورالعمل” مذاکرات به توافق برسند و وارد مرحله ترتیب اجندای اصلی مذاکرات شده اند.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان روز گذشته در تویتتر درباره پیشرفت در مذاکرات دوحه نوشت که “مردم افغانستان حالا خواهان پیشرفت سریع در جهت یک نقشه راه سیاسی و آتش بس هستند.”

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments