اردوغان: یگان‌های مدافع خلق هنوز «منطقه امن» را ترک نکرده‌اند

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه ادعا کرد نیروهای یگان‌های مدافع خلق از برخی از مناطق مرزی ترکیه خارج نشده‌اند و نیروهای آمریکا برخلاف توافق میان آنکارا و واشنگتن به گشت‌زنی مشترک با آن‌ها ادامه می‌دهند.

یکی از نیروهای یگان‌های مدافع خلق به همراه دو سرباز آمریکایی در گشت مشترک در روستای عین دیوار، شمال شرقی سوریه- ۴ نوامبر ۲۰۱۹. (عکس از Delil SOULEIMAN / AFP)

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه‌شنبه ۵ نوامبر/۱۴ آبان خطاب به پارلمان ترکیه گفت نیروهای یگان‌های مدافع خلق هنوز در شرق راس‌العین حضور دارند و از مرزهای غربی سوریه نیز خارج نشده‌اند:‌

«این نواحی از “تروریست‌ها” پاکسازی نشده است و آن‌ها هنوز از تل رفعت و همچنین منبیج بیرون رانده نشده‌اند».

 یگان‌های مدافع خلق که ستون فقرات نیروهای سوریه دموکراتیک را تشکیل می‌دهند اصلی‌ترین متحد آمریکا در ائتلاف علیه داعش به‌شمار می‌آمدند. آنکارا این گروه را «تروریست» می‌خواند.

اصرار آنکارا بر «پاکسازی منطقه امن»

به‌دنبال خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه، آنکارا از چهارشنبه ۹ اکتبر حمله به این منطقه کردنشین را با همکاری شبه‌نظامیان سوری تحت حمایتش ــ موسوم به «ارتش ملی سوریه» ــ آغاز کرد تا با پیشروی در عمق ۳۲ کیلومتری خاک سوریه یک «منطقه امن» بسازد و با ایجاد این منطقه حائل، یگان‌های مدافع خلق را از مرزهای خود دور نگه دارد.

پس از چندین روز حملات سنگین، ترکیه در دو توافق جداگانه با ایالات متحده آمریکا و روسیه پذیرفت در قبال خروج یگان‌های مدافع خلق از «منطقه‌ امن»، تهاجم خود علیه کردهای سوریه را متوقف کند. باوجود این‌که واشنگتن و مسکو اعلام کرده‌اند که این نیروها منطقه مذکور را ترک کرده‌اند، اردوغان می‌گوید آن‌ها هنوز در برخی مناطق مستقر هستند.

او در مجلس گفت ترکیه تا زمانی که واشنگتن و مسکو به قول‌های خود متعهد بمانند، به توافق با آن‌ها پایبند خواهد ماند اما به عملیات خود تا «خنثی کردن همه تروریست‌ها» در ترکیه، سوریه و عراق ادامه خواهد داد و «صرفا نظاره‌گر» نخواهد بود.

رئیس جمهوری ترکیه ساعاتی بعد از سخنرانی در مجلس در جمع خبرنگاران گفت: نیروهای آمریکا هنوز با نیروهای یگان‌های مدافع خلق در درون منطقه‌ امن که قرار بوده از آن خارج شوند، گشت‌ مشترک برگزار می‌کنند. او با انتقاد از عدم خروج کامل سربازان آمریکا از شمال سوریه گفت:

 «چطور می‌توان گشت‌زنی مشترک آمریکا و “یک سازمان تروریستی” را توضیح داد با وجود این‌که آن‌ها تصمیم به خروج از این منطقه گرفته بودند؟ این در توافق ما نبود».

دومین گشت مشترک ترکیه و روسیه در نزدیکی کوبانی

 روسای جمهوری روسیه و ترکیه در سوچی توافق کردند نیروهای نظامی دو کشور در طول بیشتر مرزهای ترکیه با سوریه مستقر شوند و در مدت شش روز نیروهای یگان خلق را تا عمق ۳۰ کیلومتری از مرزهای ترکیه عقب برانند.

همزمان با صحبت‌های رجب طیب اردوغان در پارلمان، سربازان ترکیه و روسیه با خودروهای زرهی دومین دور گشت مشترک خود را در شمال سوریه در نزدیکی شهر کوبانی آغاز کردند. این نیروها در منطقه‌ای در حدودا هفت کیلومتری شرق کوبانی به مدت دوساعت به گشت‌زنی مشترک پرداختند.

وزارت دفاع ترکیه در توییتر تصاویری را منتشر کرد که سربازان ترکیه و روسیه را درحال خواندن نقشه پیش از شروع گشت نشان می‌داد و اعلام کرد چند پهپاد نیز در این گشت‌زنی حضور داشته‌اند.

رفتار تهاجمی ترکیه و پافشاری بر مواضع خود نسبت به نیروهای کرد سوریه با تحریم‌های بین‌المللی همراه شده است. نیروهای تحت حمایت او نیز به «ارتکاب جنایات جنگی» متهم‌اند. با این وجود روز سه‌شنبه موسسه پالستر متروپل (pollster Metropoll) با انتشار نتایج یک نظرسنجی اعلام کرد محبوبیت اردوغان پس از تهاجم به مناطق کردنشین شمال سوریه ۳,۷ درصد افزایش داشته و به ۴۸ درصد، بالاترین مقدار پس از انتخابات سال گذشته رسیده‌ است.

در همین زمینه:

سازمان ملل: ترکیه ممکن است مسئول جنایات جنگی نیروهای تحت حمایتش شناخته شود

سنتکام حمله شبه‌نظامیان طرفدار ترکیه به نیروهای آمریکایی در سوریه را تأیید کرد

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments