ارم؛ چشم‌انداز ناروشن توسعه میدان گازی تازه کشف شده

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
ارم؛ چشم‌انداز ناروشن توسعه میدان گازی تازه کشف شده

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.

میدان گازی ارم: حجم بالای گاز و میعانات؛ پرسش‌ها درباره توسعه

مسئولان شرکت ملی نفت ایران دیروز یکشنبه (۲۱ مهر) با اعلام جزئیاتی، کشف یک میدان گازی در مرداد ماه در جنوب ایران را تأیید کردند که ارم نام گرفته است.

این میدان در مختصات دویست کیلومتری جنوب شیراز، بیست و پنج کیلومتری جنوب غربی شهر “خنج” استان فارس و شصت کیلومتری شمال عسلویه در استان بوشهر قرار دارد.

مخزن گازی ارم به طول پنجاه کیلومتر و عرض تقریبی پنج کیلومتر، یکپارچه اعلام شده است.

بر اساس آنچه شرکت ملی نفت ایران گفته “این سازمان بعد از رصد نشانه‌هایی در این منطقه با مجموعه‌ای از کارهای کارشناسی و ارزیابی‌های فنی و فراهم آوردن امکانات اولیه، سرانجام حفر چاه به منظور اکتشاف گاز را در تیرماه سال ٩٧ آغاز کرد.”

۹ ماه بعد از آغاز عملیات حفر چاه توسط شرکت ملی حفاری ایران، وجود میدان گازی محرز شد که حالا جزئیات مرتبط با آن رسانه‌ای شده است.

با کشف این میدان جدید حالا مشخص شده میدان گازی کوچکتر “باغون” که پیشتر کشف شده بود، بخشی از همین میدان ارم است.

اهمیت کشف میدان جدید

بر اساس محاسبات شرکت ملی نفت ایران، حجم ذخیره این میدان یکپارچه قابل توجه است: ۵۴۰ میلیارد مترمکعب که بیش از ۳۸۲ میلیارد متر مکعب آن قابل استحصال اعلام شده است.

ضخامت لایه گازی ارم ۴۰۰ متر اعلام شده که به گفته شرکت ملی نفت ایران، گاز آن از نوع “مرغوب و شیرین” است.

حجم گاز میدان ارم معادل حدود شانزده سال گاز مصرفی شهر تهران است که معادل ١١ درصد مصرف گاز کل کشور است؛ رقمی معادل مصرف یک سال گاز سه کشور اتریش، مجارستان و رومانی.

آن طور که رضا دهقان، معاون توسعه و مهندسی شرکت ملی نفت ایران می‌گوید، ارزش تخمینی گاز و میعانات گازی قابل برداشت از این میدان حدود چهل میلیارد دلار خواهد بود

میدان ارم به پالایشگاه پارسیان نزدیک است و در صورت عملیاتی شدن استخراج از آن می‌تواند خوراک پایدار پالایشگاه گازی پارسیان را تامین کند.

حق نشر عکس farsnews

با این همه، پرسش اصلی درباره این میدان چگونگی توسعه آن است؛ آن هم در شرایطی که همین حالا ایران به دلیل در مضیقه بودن در زمینه دانش و فن‌آوری در برداشت از میدان عظیم پارس جنوبی متضرر شده است.

موقعیت جغرافیایی ارم نشان از همجواری با میدان‌های گازی “شانول” و “هما” دارد و شرکت ملی نفت امیدوار است بتواند برای توسعه اولیه میدان از زیرساخت‌های موجود این میدان‌ها استفاده کند؛ هرچند زیر سایه تحریم‌ها جز شرکت‌های ایرانی گزینه‌ای برای توسعه ارم باقی نمی‌ماند.

کشف این میدان نسبتا بزرگ گازی برای ایران سرمایه‌ای بزرگ برای ایران محسوب می‌شود.

ایران دومین دارنده منابع عمده گاز طبیعی جهان است اما تا بهرمند شدن از مزایای این موهبت طبیعی در همین ابعاد راه درازی دارد.

نظرات