استرداد یک متهم فساد کلان اقتصادی از اسپانیا به ایران

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...

رئیس پلیس بین‌الملل ناجا اعلام کرده که مدیرعامل پیشین بانک سرمایه و از متهمان فساد اقتصادی در این بانک و صندوق ذخیره فرهنگیان از اسپانیا به جمهوری اسلامی استرداد شده است.

علیرضا حیدرآبادی‌پور از متهمان پرونده فساد بزرگ در بانک سرمایه و صندوق ذخیره فرهنگیان از اسپانیا به ایران تحویل داده شده است. پیشتر اعلام شده بود که خروج او از کشور «در حین تحقیقات مقدماتی» این پرونده صورت گرفت.

او در دو پرونده مهم فساد اقتصادی با اتهام «اخلال در نظام اقتصادی از طریق خیانت در امانت» و «تحصیل مال نامشروع» در دادگاه بطور غیابی به دوازده سال حبس محکوم شده است.

علیرضا حیدرآبادی‌پور بر اساس وضعیت قرمز اعلام شده از سوی بازپرس پرونده و با هماهنگی پلیس اینترپل ایران شناسایی و دستگیر و طی انجام تشریفات قانونی به کشور بازگردانده شده است.

Please enable JavaScript

سردار هادی شیرزاد رئیس پلیس بین‌الملل ناجا که هنگام تحویل علیرضا حیدرآبادی‌پور در فرودگاه «امام خمینی» حضور داشته به شبکه خبر جمهوری اسلامی اعلام کرد که «متهم برای سیر مراحل قانونی تحویل مقامات قضایی می‌شود.» وی افزوده سال گذشته برای این متهم وضعیت قرمز اعلام شد و وی از سوی بازپرس پرونده با هماهنگی پلیس اینترپل ایران شناسایی و دستگیر و طی انجام تشریفات قانونی به کشور بازگردانده شده است.

علیرضا حیدرآبادی‌پور در بهمن ۱۳۹۴ به مدیرعاملی بانک سرمایه منصوب و حدود پنج ماه بعد در خرداد ۹۵ از این سمت برکنار شد. علیرضا حیدرآبادی‌پور پس از متهم شدن در پرونده بانک سرمایه و صندوق رفاه فرهنگیان، با گذاشتن پنج میلیارد تومان وثیقه آزاد گشت و در اواخر سال ۱۳۹۷ خبر فرار او از ایران منتشر شد.

دادستانی تهران بیش از یک سال پیش و در خردادماه ۹۸ برابر با ژوئن ۲۰۱۹ از بازداشت او توسط پلیس اینترپل در اسپانیا خبر داد.

علی بخشایش و محمدرضا توسلی مدیران پیشین بانک سرمایه، و پرویز کاظمی رئیس سابق هیئت مدیره این بانک از جمله کسانی هستند که در این پرونده متهم شناخته شده و محکوم به زندان شده‌اند.

اسدالله مسعودی مقام قاضی پرونده بانک سرمایه گفته است در این بانک تخلف ۲۹ هزار میلیارد ریالی صورت گرفته که علی بخشایش متهم به خیانت در امانت به میزان ۲۹ هزار و ۳۵۴ میلیارد و ۸۸۰ میلیون ریال، پرویز کاظمی متهم ردیف دو به مبلغ ۲۴ هزار و ۸۸۳ میلیارد و ۳۹۹ میلیون ریال و محمدرضا  توسلی به میزان ۲۵ هزار و ۱۲ میلیارد و ۶۱۶ میلیون ریال هستند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments