استقرار بمب‌افکن‌های B-52 آمریکا در خاورمیانه برای جلوگیری از «اقدامات پرخاشگرانه احتمالی»

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

تنها چند روز پس از آنکه دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد قصد دارد بخش عمده‌ای از نیروهای ایالات متحده در عراق و افغانستان را از منطقه خارج کند، دو فروند بمب‌افکن B-52 نیروی هوایی این کشور از روز شنبه ۲۱ نوامبر (اول آذرماه) در خاورمیانه مستقر شدند.

این دو هواپیما از پایگاه هوایی آمریکا در ایالت داکوتای شمالی به خاورمیانه پرواز کردند.

بمب‌افکن B-52 در حال ترک پایگاه داکوتای شمالی

به گزارش فاکس نیوز ژنرال گرک گیلوت فرمانده نهم نیروی هوایی می‌گوید «سِنتکام متعهد به حفظ و حراست از ثبات و امنیت در منطقه توانایی انتقال سریع نیروها به داخل، خارج و اطراف منطقه برای دستیابی، حفظ و بهره‌برداری از خلاقیت، کلید جلوگیری از اقدامات تخاصم‌جویانه احتمالی است.»

در بیانیه سنتکام تأکید شده پرواز بدون توقف این دو بمب‌افکن نشانه‌ی توانایی ارتش ایالات متحده در استقرار نیروی قدرتمند جنگی هوایی در هر نقطه از جهان در زمان کوتاه و ادغام آنها در عملیات برای کمک به حفظ ثبات و امنیت منطقه‌ای است.

پرواز این دو جنگنده‌ی B-52 پس از آنکه رسانه‌های آمریکایی گزارش دادند دونالد ترامپ گزینه اقدام نظامی علیه تأسیسات اتمی جمهوری اسلامی را مورد بررسی قرار داده این احتمال را که ممکن است منطقه به سوی یک درگیری حرکت ‌کند تقویت کرده است. به ویژه آنکه رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز امیدواری کرد اقدام نظامی علیه جمهوری اسلامی صورت نگیرد و مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا و الیوت آبرامز مسئول امور ایران در وزارت خارجه ایالات متحده نیز هشدار دادند که برای دفاع از منافع آمریکا و متحدانش همه گزینه‌ها علیه رژیم ایران روی میز قرار دارد.

اینهمه در حالیست که ژنرال کنت مکنزی فرمانده سنتکام گفته است با وجود تشدید اقدامات بی‌ثبات کننده جمهوری اسلامی در منطقه، راهبرد بازدارندگی ایالات متحده در برابر تهران نتیجه داده است. او تأکید کرده «معتقدم که ایران تا حد زیادی مهار شده زیرا رژیم ایران اکنون می‌داند که ما هم توانایی و هم اراده برای پاسخگویی داریم.»

انتقال دو بمب‌افکن به خاورمیانه می‌تواند پیام‌های نهان و آشکار زیادی داشته باشد و شاید مقدمه اقداماتی هم در حوزه سیاسی و هم نظامی باشد.

کریستوفر میلر سرپرست جدید وزارت دفاع آمریکا روز سه‌شنبه از کاهش نیروهای آمریکا در عراق و افغانستان تا روز ۱۵ ژانویه (۲ ماه دیگر) خبر داد. اکنون حدود ۷۵۰۰ نیروی آمریکایی در این دو کشور مستقرند اما قرار است حدود ۵۰۰۰ نفر از آنها به آمریکا بازگردند. این در حالیست که خارج کردن نیروهای آمریکایی از منطقه می‌تواند گروه‌های شبه‌نظامی از جمله القاعده یا نیابتی‌های وابسته به جمهوری اسلامی را برای ضربه زدن به منافع آمریکا وسوسه کند. به ویژه آنکه پس از شکار قاسم سلیمانی در ژانویه ۲۰۲۰ در بغداد، جانشین او اسماعیل قاآنی به اندازه او در عراق و سوریه نفوذ ندارد و بعضی گروه‌های شبه‌نظامی بی اعتنا به او به صورت «آتش به اختیار» عمل می‌کنند و گوش به فرمان تهران نیستند.

در این میان، برخی منابع گزارش داده‌اند که قاآنی اخیراً در سفر به عراق از گروه‌های شبه‌نظامی خواسته با آرامش اوضاع را کنترل کرده و از حمله به پایگاه‌های نظامی جلوگیری کنند.

همزمان با ادامه کشمکش‌های انتخاباتی در آمریکا و عزل و نصب چند مقام ارشد نظامی و امنیتی این احتمال وجود دارد که واشنگتن با اعزام جنگنده‌های B-52ها به متحدان خود در خاورمیانه پیام می‌دهد که در هر شرایطی برای تأمین امنیت کنار آنها خواهد بود.

ماموریت احتمالی B-52‌ها

مأموریت بمب‌افکن‌های B-52‌ در دوران جنگ سرد بازدارندگی هسته‌ای بود. آمریکا در جنگ ویتنام، بحران کوبا، دو جنگ خلیج فارس (۱۹۹۱ و ۱۹۹۶)، جنگ افغانستان، عملیات حمله به عراق در مارس ۲۰۰۳ و بمباران مواضع داعش در سال ۲۰۱۶ از این بمب‌افکن‌ها استفاده کرده است.

[embedded content]

در دی‌ماه سال ۱۳۹۸ سه روز پس از کشتن قاسم سلیمانی وقتی جمهوری اسلامی اعلام کرد به دنبال «انتقام سخت» خواهد بود ۶ فروند بمب‌افکن B-52 در جزیره «دیه‌گو گارسیا» در اقیانوس هند مستقر شدند. دو حمله مهم آمریکا در جریان جنگ عراق برای سرنگونی صدام حسین از این جزیره انجام شد.

استقرار بمب‌‌افکن‌‌های B-52 آمریکا در جزیره «دیه‌گو گارسیا» برای عملیات احتمالی علیه رژیم ایران

پیشینه‌ی استقرار بمب‌افکن‌های B-52 در مناطق خاص نشان می‌دهد که از آنها زمانی استفاده می‌شود که بمباران وسیع و سنگین با حجم بالای آتش ضرورت داشته باشد؛ به عبارت دیگر، یک «حمله تمام‌عیار» که وارد آوردن ضربات سنگین به دشمن بر میزان خسارات و تلفات در میدان نبرد ارجحیت داشته باشد.

هواپیماهای B-52 علاوه بر اینکه قابلیت حمل کلاهک اتمی دارند به سیستم‌های پرتاب موشک‌های کروز هواپایه نیز مجهزند. در جریان عملیات نظامی در عراق شماری از نیروگاه‌ها و مراکز مخابراتی رژیم صدام توسط این هواپیماها هدف قرار گرفتند.

بر اساس برآوردها و تحلیل‌ها اگر قرار باشد آمریکا یا اسرائیل در داخل خاک ایران دست به اقداماتی بزنند، در درجه‌ی نخست گزینه‌هایی نظیر عملیات سایبری یا خرابکاری مشابه آنچه در تأسیسات نطنز اتفاق افتاد ترجیح دارد وگرنه احتمال می‌رود از امکانات دیگر مانند حمله موشکی یا پهپادی و یا استفاده از جنگنده‌های F-35 برای درگیری محدود و قابل کنترل استفاده شود. به این ترتیب احتمال داده می‌شود که استقرار بمب‌افکن‌های B-52 در خاورمیانه بیش از جنبه‌ی نظامی، حالت بازدارندگی داشته باشد و همانگونه در اطلاعیه‌ی سنتکام آمده است برای «جلوگیری از اقدامات پرخاشگرانه‌ احتمالی» به عنوان شمشیری بالای سر رژیم ایران و وفاداران منطقه‌ای آن نگه داشته شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments