اسماعیل بخشی آزاد نشد؛ تلاش حکومت برای ایجاد تفرقه و منحرف کردن اعتراضات 

جستجو

اسماعیل بخشی آزاد نشد؛ تلاش حکومت برای ایجاد تفرقه و منحرف کردن اعتراضات 

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

(+ ویدئو) سه کارگر بازداشت شده مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه که با وجود انجام تشریفات اداری و قضایی روز گذشته آزاد نشدند، عصر روز پنجشنبه اول آذرماه آزاد شدند اما اسماعیل بخشی همچنان در زندان است.

آزادی این کارگران در حالی رخ داد که کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفت تپه روز پنجشنبه هفدهمین روز از اعتصاب خود را برگزار و در مقابل فرمانداری شهر شوش تجمع کردند.

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه از نخستین ساعات روز پنحشنبه اول آذرماه در مقابل فرمانداری شوش شکل گرفت. همچنین در اقدامی قابل تأمل چند روحانی و چند نفر که پلاکاردی که روی آن نوشته شده بود «کارگر سرباز انقلاب است» و تصاویری از علی خامنه‌ای را در دست داشتند به میان کارگران رفتند تا نشان دهند کارگران از طرفداران رژیم و علی‌ خامنه‌ای هستند.

حضور این افراد در حالی گویای تظاهر و نمایشی مضحک بود کهبا فرا رسیدن ساعت نماز ظهر، کارگران مرز بین خود و این افراد را روشن کردند و در حالی که این چند روحانی در محل برگزاری اعتراض کارگران اقامه بستند تا کارگران به آنها بپیوندند و نماز بخوانند، کارگران نه تنها نماز نخواندند بلکه برخی نیز آنها را هو کردند.

از سوی دیگر اسماعیل بخشی یکی از نمایندگان کارگران نیشکر هفت تپه همچنان در بازداشت نگه داشته شده است اما محمد خنیفر، مسلم آرمند، حسن فاضلی سه کارگر هفت تپه که روز گذشته بر خلاف انجام مراحل قضایی و تشریفات اداری آزاد نشده بودند، بعد از ظهر روز پنجشنبه با تودیع کفالت از زندان آزاد شدند.

اسماعیل بخشی و ۱۷ کارگر دیگر و یک فعال مدنی و شهروندخبرنگار زن در روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه بازداشت شده بودند. ۱۳ کارگر هفت تپه روز دوشنبه ۲۸ آبان‌ماه با تودیع کفالت و موقتاً تا روز برگزاری دادگاه آزاد شده بودند.

اسماعیل بخشی که نقشی فعال در اعتصاب کارگران هفت تپه داشته است در حالی همچنان در زندان بسر می‌برد که رسانه‌های حکومتی در ایران به نقل از کریم یاوری مدیر کل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارتِ تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر آزادی همه کارگران بازداشتیِ نیشکر هفت تپه را منتشر کردند. این رسانه‌ها روز چهارشنبه نیز خبر کذب آزادی اسماعیل بخشی و سه کارگر دیگر را منتشر کرده بودند.

غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان نیز در توئیتر خود نوشته است که «با پیگیری‌های انجام شده مبلغ ۱۵ میلیارد ریال جهت اورهال کارخانه کشت و صنعت نیشکر هفت‌ تپه اختصاص یافت تا کار بهسازی و بروز رسانی کارخانه جهت استحصال شکر اجرایی گردد. همچنین در هفته آینده یک ماه حقوق دیگر کارگران پرداخت خواهد شد.»

این در حالیست که کارگران مجتمع کشت و صنعت نیشکر هفته با وجود همه تلاش حکومت برای ایجاد تفرقه میان کارگران و به انحراف کشاندن اعتصاب‌ها با ارسال روحانیون و افراد غیرکارگر به تجمع و همچنین ادعای پرداخت یک ماه دستمزد از سوی استاندار، اعلام کرده‌اند گول نمی‌خورند و به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.

این کارگران در پیامی که در کانال تلگرامی سندیکای کارگری نیشکر هفت تپه منتشر شده آورده‌اند: «به ما وعده پرداخت چند ماه دستمزد ندهید! ما میخواهیم مشکلمان را اساسی حل کنیم. ما دنبال قُرص مُسکن موقتی و دو ماهه نیستیم. هستی و زندگی یک خانواده بزرگ چندین هزار نفری در میان است. اتحاد، اتحاد، اعتصاب»

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments