اسپانیا بریتانیا را به وتوی اعلامیه برگزیت تهدید کرد

جستجو

اسپانیا بریتانیا را به وتوی اعلامیه برگزیت تهدید کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Getty Images
Image caption سانچز گفته است که مذاکرات با می در مورد جبل‌الطارق به نتیجه نرسیده و از احتمال مخالفت با اعلامیه خروج بریتانیا سخن گفته است

در حالی که سفیران کشورهای عضو اتحادیه اروپا امروز برای بررسی نهایی پیش نویس اعلامیه سیاسی خروج از بریتانیا تشکیل جلسه می‌دهند، اسپانیا برای تایید این سند خواستار حل و فصل رسیدگی به اختلاف با بریتانیا بر سر موقعیت جبل‌الطارق شده است.

روز جمعه، ۲ آذر (۲۳ نوامبر)، فابیان پیکاردو، سر وزیر جبل‌الطارق، اعتراض دولت اسپانیا به اعلامیه سیاسی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را “غیر ضروری” توصیف کرد و گفت که مطرح کردن اختلاف نظر دو کشور بر سر موضوع جبل الطارق در این مرحله می تواند باعث از سرگیری مذاکرات خروج بریتانیا ازاتحادیه اروپا شود. بریتانیا تا ماه مارس – حدود چهار ماه دیگر – فرصت دارد تا رسما از اتحادیه اروپا خارج شود و تا آن زمان، لازم است بر سر مناسبات بعدی با اتحادیه به توافق رسیده باشد.

روز گذشته اعلام شد که اتحادیه اروپا با پیش‌نویس اعلامیه خروج بریتانیا موافقت کرده و این سند در نشست سران و رهبران کشورهای عضو با حضور نخست وزیر بریتانیا مطرح و تصویب خواهد شد. این نشست برای روز یکشنبه برنامه‌ریزی شده است.

ساعاتی پس از آن، پدرو سانچز، نخست وزیر اسپانیا هشدار داد که به خاطر نگرانی کشورش در مورد وضعیت جبل الطارق، این سند را تایید نخواهد کرد. اسپانیا عضو اتحادیه اروپاست و تصمیمات اتحادیه از جمله در مورد قبول پیش‌نویس اعلامیه خروج بریتانیا مستلزم موافقت تمامی اعضاست.

جبل الطارق، که بخش عمده آن را صخره‌ای به این نام فرا گرفته، در جنوب اسپانیا و ساحل شمالی تنگه‌ای به همین نام واقع شده و از سرزمین‌های ماوراء دریای متعلق به بریتانیاست. این منطقه با سی هزار جمعیت، از خودمختاری داخلی برخوردار است اما مسئولیت امور دفاعی و روابط خارجی آن را بریتانیا برعهده دارد.

+ برگزیت؛ اتحادیه اروپا با پیش‌نویس شرایط خروج بریتانیا ‘در اصول توافق کرد’

+ برگزیت؛ ترزا می: برکناری من روند خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا را آسان نمی‌کند

+ ترزا می علیرغم استعفای وزیران از پیش‌نویس توافق برگزیت با اتحادیه اروپا دفاع کرد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیکاردو طرح موضوع جبل‌الطارق در این مرحله را غیرضروری توصیف کرده است

جبل الطارق در اوایل قرن هجدهم توسط اسپانیا به بریتانیا واگذار شد اما بعدا اسپانیا خواستار باز پس گرفتن آن شد و اختلاف دو کشور بر سر مالکیت آن از آن زمان ادامه داشته است. این سرزمین به خاطر قرار گرفتن در شمال تنگه جبل‌الطارق بین دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس از اهمیت استراتژیک فراوان برخوردار است.

با عضویت بریتانیا در اتحادیه اروپا، مرز بین اسپانیا و جبل‌الطارق عملا از میان برداشته شد اما با خروج بریتانیا، موضوع ارتباط بین این منطقه و اسپانیا بار دیگر مطرح شده و دولت اسپانیا خواستار روشن شدن نوع این ارتباط در آینده است.

سر وزیر جبل‌الطارق گفته است که “ما تمام توان خود را به کار گرفتیم تا با همکاران اسپانیایی خود در مورد موقعیت جبل الطارق پس از خروج بریتانیا به توافق برسیم و با همکاری هم به نتیجه هم رسیده‌ایم.” او ابراز اطمینان کرده است که دو طرف خواهند توانست تا روز یکشنبه، “مسایل باقیمانده را حل و فصل کنند.”

آقای پیکاردو هشدار نخست وزیر اسپانیا در مورد وتو کردن اعلامیه خروج بریتانیا را تعجب آور توصیف کرده است.

نخست وزیر اسپانیا در دفاع از موضع خود گفته است که در زمینه موقعیت خاص جبل الطارق پس از خروج بریتانیا، مذاکراتی با ترزا می، نخست وزیر بریتانیا انجام گرفته اما افزود که “مواضع ما بسیار از هم فاصله دارد.” وی تصریح کرده است که “اگر تحول مورد نظر ما صورت نگیرد، ما برگزیت را وتو خواهیم کرد.”

پیشتر وزیر امور اتحادیه اروپا در دولت اسپانیا هم بریتانیا را متهم کرده بود که “از سر سوء نیت” بخش مربوط به موقعیت جبل‌الطارق را از پیش‌نویس اعلامیه خروج از اتحادیه اروپا حذف کرده است.

به گفته کارشناسان، به نظر می‌رسد که در این مرحله تهدید اسپانیا منحصر به خودداری از دادن رای مثبت در جلسه روز یکشنبه است و این کشور هنوز از تصمیم به وتوی اعلامیه خروج بریتانیا سخنی نگفته است. در عین حال، جلب رضایت اسپانیا برای به نتیجه رسیدن مراحل بعدی مذاکرات بر سر جزئیات روابط اتحادیه اروپا از بریتانیا بعد از خروج این کشور لازم است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption جبل‌الطارق از موقعیت استراتژیک ویژه برخوردار است
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments