اطلاعیه ارتش عراق درباره کشف ‘صدها هزار دلار داروی قاچاق از ایران’

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۹ دقیقه پیش

تصویری که ایرنا به همراه خبر کشف محموله منتشر کرده است

توضیح تصویر،

تصویری که ایرنا از یکی از رانندگان کامیون منتشر کرده است

اداره اطلاعات ارتش عراق از پیدا کردن ۱۹ کامیون در استان دیاله خبر داده که بار آن داروی قاچاقی بوده است. یکی از مقام‌های وزارت بهداشت ایران گفته که این داروها از داروخانه خریداری شده بوده است.

رسانه‌های عراق به نقل از مقام‌های امنیتی این کشور بار کشف شده را “بزرگ‌ترین محموله قاچاق دارو از ایران به عراق” توصیف کرده‌اند.

اداره اطلاعات ارتش در غرب عراق و استان هم‌مرز دیاله با ایران، اعلام کرده که مانع عبور این کامیون‌ها شده است.

بر اساس این اطلاعیه “ارزش بار این کامیون‌ها صدها هزار دلار بوده و رانندگان کامیون‌ها قصد داشته‌اند از دست گمرک فرار کنند که در جاده نیسمیه به خانقین بازداشت شده‌اند.”

سایت تلویزیون الشرقیه، پنج‌شنبه ۱۵ اکتبر تصویری از جعبه داروهای کشف شده را به همراه اطلاعیه ارتش منتشر کرد.

داروهای کشف شده

این موضوع با انتقاد بسیاری از ایرانیان در شبکه‌های اجتماعی مواجه شده که می‌پرسند در شرایطی که حکومت ایران می‌گوید به خاطر تحریم‌های آمریکا بعضی داروها در ایران کمیاب است، چطور این محموله توانسته از مرزها خارج شود.

علیرضا وهاب‌زاده، مشاور وزیر بهداشت، در پاسخ به این سوال به خبرگزاری رکنا گفته که احتمالا این داروها، از داروهای ورقی بدون نسخه بوده است: “طبق آنچه اعلام شده این داروها از داروخانه خریداری شده است. هنوز مشخص نیست که چه داروهایی قاچاق شده، چون داروهای خاص در ایران طبق پروتکل‌های خاص ارایه می‌شود.”

به گفته آقای وهاب‌زاده، “داروهایی که در ایران بدون نسخه و به صورت ورقی خریداری می‌شود، در کشورهای دیگر با قیمت‌های بالا به فروش می‌رسد.”

مشاور وزیر بهداشت گفته در گذشته هم دارو و شیرخشک به کشورهای دیگر قاچاق شده است.

این مقام وزارت بهداشت، قوه قضائیه را مسئول پیگیری این موضوع دانسته و گفته پرونده باید روند قضائی خود را طی کند.

در چند روز گذشته و همزمان با کمپین تحریم ورزش ایران، در شبکه‌های اجتماعی بحث داغی میان مخالفان و موافقان تحریم در ایران شکل گرفته است.

بخشی از این جدال لفظی درباره اثرات تحریم بر دارو است. در حالی که تحریم آمریکا شامل تحریم دارو نمی‌شود، شمار زیادی در ایران در روزهای گذشته با هشتگ تحریم نکنید، از مشکلات خود و خانواده‌شان و سایه مرگ بر سر عزیزانشان به دلیل کمبود داروهای خاص نوشته‌اند.

در مقابل شماری هم می‌گویند دلیل کمبود این داروها “بی‌کفایتی” حکومتی است که در تامین مایحتاج ضروری مردم “عاجز است” و مسبب اصلی این مشکلات حکومت است نه تحریم.

در این میان انتشار خبر کشف محموله قاچاق دارو به عراق به مثالی برای منتقدان جمهوری اسلامی از مدیریت “ناکارآمد” تبدیل شده است.

رئیس سازمان غذا و داروی ایران چندی پیش گفته بود که به علت ارزش پایین ریال ایران نسبت به پول رایج کشورهای همسایه، قاچاق دارو به این کشورها افزایش یافته است. ‌

برای پخش این فایل لطفا جاوا اسکریپت را فعال یا از یک مرورگر دیگر استفاده کنید.

توضیح ویدئو،

موافقان و مخالفان تحریم ورزشی ایران حرف حسابشان چیست؟

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments