اظهارات عجیب روحانی درباره «تصمیم» به کاهش قیمت دلار!

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

حسن روحانی رئیس دولت دوازدهم روز چهارشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۹ در جلسه هیئت دولت با بیان اینکه «قیمت فعلی دلار واقعی نیست» گفت که «تصمیم ما این است که سال آینده قیمت دلار را پایین بیاوریم و متوازن کنیم و متعادل کنیم!»

احمد بارکی‌زاده kayhan.london©

حسن روحانی گفته که «مردم ما بدانند قیمتی که در سامانه نیما است واقعی نیست، قیمتی که در بازار برای دلار است واقعی نیست.»

حسن روحانی افزوده که «اگر منابع در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، فردا صبح قیمت دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان می‌رسد.»

او مدعی شده که «اگر صرفاً ۷ میلیارد دلار منابع ایران که در بانک یکی از کشورها بلوکه شده، در اختیار بانک مرکزی قرار بگیرد، فردا صبح قیمت دلار از ۲۵ هزار تومان به ۱۵ هزار تومان می‌رسد.»

او توضیح نداد که اگر این کار با «تصمیم» انجام شدنی است چرا تا کنون «تصمیم»‌ به کاهش قیمت دلار گرفته نشده است!

به نظر می‌رسد منظور روحانی از منابع بلوکه شده در «بانک یکی از کشورها»، منابع ارزی بلوکه شده کره جنوبی باشد که در ماه‌های گذشته جمهوری اسلامی در آزاد کردن آنها ناکام ماند و در نهایت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی یکی از نفتکش‌های متعلق به کره جنوبی را در خلیج فارس توقیف کرد تا شاید با این فشار مقامات این کشور حاضر به آزاد کردن بخشی از منابع ارزی شوند.

رئیس بانک مرکزی: فروش کمتر از ۲۰ میلیارد دلار نفت از ابتدای سال ۹۸ تا کنون؛ به بخش اندکی از منابع دسترسی داریم!

با اینهمه تأکید حسن روحانی بر «تصمیم دولت» برای کاهش نرخ ارز، با واکنش‌هایی روبرو شده است. خبرگزاری تسنیم این جمله روحانی را بیانگر این دانسته که نوسان قیمت دلار حاصل «تصمیم» است، نه «تحریم»!

در این گزارش آمده «بسیاری معتقدند که دولت و بانک مرکزی به عنوان متولیان اصلی ارز و فروش نفت، تعیین‌کننده قیمت ارز در بازار آزاد هستند. یعنی آنها هستند که می‌گویند امسال قیمت دلار در بازار چه نرخی باشد و یا سال بعد چه تصمیمی برای مدیریت بازار دارند.»

این گزارش با اشاره به اینکه «در موضوعات سیاسی هیچ اتفاقی نیفتاده، هیچ تحریمی هنوز برطرف نشده، بازگشت آمریکا به برجام هم که منوط به لغو همه تحریم‌هاست در هاله‌ای از ابهام قرار دارد» نوشته که «بنابراین باید پشت این تصمیم مهم، اقدامات اقتصادی از داخل در میان باشد.»

چند روز پیش نیز نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت که دولت بخشی از منابع ارزی خود را برای پس از آغاز به کار دولت جو بایدن نگه داشته تا با عرضه آن در بازار قیمت ارز کاهش یابد.

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی نایب رئیسه مجلس شورای اسلامی گفته است: «متاسفانه بنده شنیدم که با اینکه ما منابع ارزی داریم، بعضاً این منابع ارزی برای روی کار آمدن بایدن حفظ شده است که با تزریق منابع ارزی قیمت ارز برای چند ماه تا ۱۱ هزار تومان کاهش یابد. البته ان‌شاءالله این مسائلی که گفته می‌شود غلط باشد اما گفته می‌شود قیمت ارز چندین ماه کنترل شده تا فضای سیاسی کشور برای کارهای بعدی و با توجه به اینکه سال بعد انتخابات ریاست جمهوری را داریم و عده‌ای دنبال مذاکره هستند، مهیا شود.»

نایب رئیس اول مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه اگر واقعاً قیمت ارز را می‌توان ۱۱ هزار تومان کرد پس چرا با آن مخالف هستید، گفت: «ما مخالفتی با این موضوع نداریم بلکه بحث ما آن است که باید این وضعیت همیشگی باشد و بازی نباشد. اگر قیمت دلار واقعاً ۱۱ هزار تومان است و دولت توان اینکه ارز را ارزان کند، دارد ما از آن استقبال می‌کنیم اما به شرطی که این مسئله بازی و موقت نباشد و اینگونه نباشد که صرفاً برای یک دوره‌ای خاص و راضی کردن باشد بلکه باید همیشگی باشد.»

علی ربیعی (عباد) سخنگوی دولت با واکنش به سخنان قاضی‌زاده هاشمی گفته که «ظاهراً گوینده از آثار و تبعات گفتار خود مطلع نیست. این موضوع، اگر اندکی هم صحت داشته باشد یک خیانت بزرگ محسوب می‌شود و بیان این موضوع بدون تحقیق جفای بزرگ به ملت و دولت است، اما به هر حال بحث دلار ارزان اثر خود را در کلیت بازار سرمایه گذاشته است و فعالان بزرگ بازار تصمیم به خروج موقتی از بازار گرفته‌اند.»

ربیعی افزوده که «بیان این سخنان، در شرایط زمانی امروز که مردم امیدوارند با پیروزی نهایی ملت ایران در جنگ اقتصادی، فشارهای تحریمی برداشته شود، اثری جز ممانعت از آرامش روانی مردم و حرکت به سمت تعادل در اقتصاد کشور و برگشتن به مسیر رشد و ثبات ندارد. انتظار داریم دوستان منصفانه صحبت کنند.»

به نظر می‌رسد اظهارات مقامات جمهوری اسلامی درباره مذاکره و توافق با آمریکا، کاهش قیمت ارز و… که بخشی از آن با اهداف بین‌المللی مطرح و برخی دیگر در رویارویی و درگیری جناح‌های موافق و مخالف برجام صورت می‌گیرد، بازارهای ایران را دچار تلاطم بیشتری خواهد کرد.

اظهارات درباره کاهش نرخ دلار طی روزهای گذشته سبب بیشتر منفی شدن و ریزش شدید بازار بورس شد. از سوی دیگر بسیاری از فعالان اقتصادی نیز در شرایط ابهام به وجود آمده درباره آینده‌ی نرخ ارز دچار سردرگمی شده و ریسک کاهش شدید نرخ ارز یا افزایش قیمت آن را در برنامه‌ریزی خود در نظر می‌گیرند.

سیگنال قوی روحانی به بورس: بازار ۳۰ هزار واحد دیگر ریخت

یکی از تأثیرات این اظهار نظرهای سیاسی درباره نرخ ارز، کمیاب شدن کالا به ویژه کالاهای وارداتی نظیر لوازم خانگی، موبایل، لپ‌تاپ و لوازم الکترونیک در بازار است.

واردکنندگان با هراس از اینکه با کاهش قیمت ارز، قیمت کالاهای وارداتی آنها نیز کاهش خواهد یافت اقدامی برای واردات کالا انجام نمی‌دهند و تا زمان تثبیت قیمت ارز صبر خواهند کرد. از سوی دیگر فروشندگان که با کاهش موجودی کالا در بازار روبرو می‌شوند نیز ترجیح می‌دهند کالاهایشان را در انبار نگهداری کنند.

سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران نیز ترجیح خواهند داد تا روشن شدن شرایط مذاکره و توافق میان ایران و آمریکا و عبور از تنش‌های ارزی، از هرگونه تصمیم و اقدام اقتصادی خودداری کنند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments