اظهارات مقام اماراتی در باره اسرائیل و حکومت ایران

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

وزیر مشاور در امور خارجی امارات، در یک نشستی مجازی در حاشیه اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل در باره انتقاد برخی حکومتها در منطقه از جمله رزیم ایران از پیمان صلح امارات متحده عربی به همراه بحرین با اسرائیل گفت: امارات برای مقابله با حكومت ایران نیازی به صلح با اسرائیل ندارد.

به گزارش آسوشیتدپرس، انور قرقاش گفت: سیاست تهاجمی جمهوری اسلامی طی سه دهه اخیر باعث نگرانی بسیاری از کشورهای عربی شد و آنها را وادار کرد با نگاهی تازه به روابط خود با اسرائیل توجه کنند.

این مقام اماراتی همچنین مخالفت دولت ترکیه با پیمان صلح با اسرائیل را دو رویی محض خواند و گفت: آنکارا به دنبال سوءاستفاده از مساله فلسطین برای رویکرد منطقه ای خود است. سال گذشته ۵۵۰ هزار اسرائیلی از ترکیه بازدید کرده‌اند ، تراز تجاری دو کشور سالانه حدود سه میلیارد دلار است و ده‌ها سال از گشایش سفارت اسرائیل در ترکیه می‌گذرد.

وزیر مشاور در امور خارجی امارات در ادامه گفت٬ تنها چیزی که می‌خواهم بگویم این است که هرچه اسرائیلی‌ها به این موضوع به صورت استراتژیک نگاه کنند، درهای بیشتری به روی آنها باز می شود .

وی تصریح کرد: اما اگر آنها با رویکردی معامله‌گرایانه به این موضوع نگاه کنند، فکر می‌کنم که این پیام خوبی برای عادی سازی روابط با بسیاری از کشورهای عربی ارسال نخواهد کرد.

انور قرقاش گفت٬ پیام امارات متحده عربی به اسرائیل این است که به این فرصت‌ها به صورت استراتژیک و دراز مدت نگاه کنید و نه کوتاه مدت، و نشان دهید کشورهایی که می‌گویند این اقدامی تاکتیکی بوده، اشتباه می‌کنند.

گام‌های آهسته و پیوسته عربستان برای رابطه با اسرائیل

مقامات عربستان می گویند که دولت این کشور در راستای تشویق رواداری مذهبی قصد دارد محتوای یهودی ستیزانه را از کتاب های درسی این کشور حذف کند.

دولت عربستان همچنین تحقیر یهودیان و مسیحیان در مساجد را ممنوع کرده است. اظهارات یک واعظ مذهبی عربستان که اخیرا از رابطه دوستانه پیامبر اسلام با یهودیان سخن گفته بود در این کشور جنجال زیادی برانگیخت.

سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان چند ماه پیش در اقدامی که سنت شکنی توصیف شد با یک خاخام اهل بیت المقدس دیدار کرده بود. مقامات عربستان همچنین اجازه پخش فیلمی درباره هولوکاست را در جریان یک جشنواره سینمایی صادر کرده اند.

شبکه «ام بی سی» عربستان نیز در ماه رمضان گذشته سریالی پخش کرد که یکی از شخصیت های آن از رابطه تجاری با اسرائيل دفاع می کرد.

به گزارش یورونیوز، دولت عربستان هرچند مانند بحرین و امارات عربی متحده رابطه خود را با اسرائیل عادی نکرده است اما به نظر می رسد با ایجاد تغییراتی در تبلیغات خود قصد دارد «قبح» رابطه با یهودیان و اسرائیل را بشکند.

به گفته تحلیلگران، دولت عربستان بر این باور است که افکار عمومی این کشور هنوز برای عادی سازی روابط با اسرائيل آمادگی ندارد.

این در حالیست که رئیس سرویس اطلاعاتی اسرائیل از احتمال برقراری روابط رسمی با عربستان خبر داده است.

به گزارش اسپوتنیک، یوسی کوهن، رئیس سرویس اطلاعاتی اسرائیل (موساد)، در گفت‌و‌گو با شبکه ۱۲ این کشور اعلام کرد که احتمال توافق رسمی ریاض با تل‌آویو وجود دارد.

به نقل از فارس؛ رئیس موساد در پاسخ به سؤالی در ارتباط با اینکه در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا امکان امضای توافق‌ عادی‌سازی روابط با عربستان سعودی وجود دارد یا خیر گفت: من برآورد می‌کنم که امکان دارد این اتفاق بیفتد.

در همین خصوص، کوهن گفت: بسیار امید دارم که توافق با سعودی در دسترس قرار گیرد. تلاش‌های بسیاری در حال انجام است تا کشورهای بیشتری در همان فضای صلح و عادی‌سازی روابط با اسرائیل قرار گیرند. من این تلاش‌ها را بسیار تأیید می‌کنم. من مجاب شده‌ام که این ممکن است و صددرصد منتظر اخبار خوشی هستم. امیداورم این مسئله امسال باشد.

رئیس موساد در ارتباط با سطح امنیتی توافق‌های صلح صورت گرفته با کشورهای عربی اگفت: توافق‌های امضا شده با بحرین و امارات پیامی بسیار عظیم است؛ پیامی که از ایده حمایت اسرائیل فراتر رفته است. توافق‌ها تغییری راهبردی در جنگ علیه رژیم ایران است.

روحانی روز گذشته ساعاتی پس از امضای قرارداد صلح میان اسرائیل و دو کشور عرب حوزۀ خلیج فارس، امارات و بحرین را مسئول نتایج وخیم عادی کردن مناسبات خود با اسرائیل خواند و منامه و ابوظبی را متهم کرد که قصد دارند پایگاه های خود را در منطقه در اختیار اسرائیل بگذارند.

عمان هم بزودی به جمهوری اسلامی پشت خواهد کرد

پادشاهی عمان از توافق میان بحرین و اسرائیل به منظور برقراری مناسبات دیپلماتیک استقبال کرد. این کشور ابراز امیدواری کرد که گام برداشته شده از سوی دو کشور به ایجاد یک صلح پایدار، عادلانه و جامع در خاورمیانه کمک کند.

عمان همواره سعی کرده روابط دوستانه خود را با تمامی کشورهای منطقه حفظ کند و از این لحاظ به “سوئيس خاورمیانه” شهرت یافته است. در همین حال برخی ارزیابی ها حاکیست که عمان سومین کشور عربی خلیج فارس است که با اسرائیل پیمان خواهد بست

رادیو پیام اسرائیل در گزارشی گفت: در همان حال که قرار است پیمان های دوستی بین اسرائیل با امارات عربی متحده و بحرین، فردا در واشنگتن امضا شود، منابع خبری اسرائیلی ارزیابی می کنند که سلطان نشین عمان نیز به زودی در برداشتن گام برای عادی سازی روابط با اسرائیل، به آنها بپیوندد.

گفتنی است عمان با حکومت ایران مناسبات بسیار دوستانه ای دارد. ولی همزمان، به ایالات متحده نیز نزدیک است و روابط خود با اسرائیل را نیز پنهان نگاه نداشته است.

صدور مجوز عبور از آسمان عربستان برای اسرائیل

عربستان سعودی بدون نام بردن از اسرائیل مجوز استفاده هواپیماهای مسافربری این کشور از حریم هوایی خود به مقصد فرودگاه‌های امارات متحده عربی و برعکس را صادر کرد.

این مجوز در پاسخ به درخواست رسمی امارات و دو روز پس از آن صادر شد که نخستین هواپیمای مسافربری اسرائیلی در یک پرواز مستقیم از تل‌آویو در فرودگاه بین‌المللی ابوظبی بر زمین نشست.

در بیانیه ریاض تاکید شده که هواپیماهای مسافربری “همه کشورها” اجازه دارند در مسیر رفت و برگشت به امارات بدون هیچ محدودیتی از حریم هوایی عربستان عبور کنند.

استفاده از حریم هوایی عربستان کوتاه‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مسیر پرواز میان اسرائیل و امارات است. پرواز مستقیم میان دو کشور حدود سه ساعت طول می‌کشد و پرواز غیرمستقیم دو برابر این زمان.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل اقدام عربستان را یک “موفقیت بزرگ دیگر” خواند و تصریح کرد که با مجوز صادر شده ریاض هزینه پرواز هواپیماهای اسراائیلی به فرودگاه‌های ابوظبی و دبی و برعکس بسیار کاهش می‌یابد و این امر می‌تواند به رونق گردشگری کمک کند.

امارات متحده فرمان تحریم‌ها علیه اسرائیل را لغو کرد

امارات متحده عربی، دو هفته پس از اعلام توافق با اسرائیل بر سر عادی‌سازی روابط میان دو کشور، با صدور فرمانی از سوی خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی، قانون مربوط به تحریم اسرائیل را لغو کرد.

به گزارش رادیو فرانسه، خلیفه بن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی، فرمان لغو قانون تحریم اسرائیل را صادر کرد. با صدور این فرمان، از این پس، مقامات و شرکت‌های امارات اجازه‌ی انعقاد قراردادهای تجاری و مالی با دولت و شرکت‌های اسرائیلی را خواهند داشت.

توافق میان امارات متحده عربی و اسرائیل به منظور عادی‌سازی روابط سیاسی با یکدیگر همچنین توقف طرح الحاق اراضی فلسطینی، در روز پنج‌شنبه ۱۳ اوت/۲۳ مرداد، توسط رییس‌جمهوری آمریکا اعلام شد.

توافق میان امارات متحده عربی و اسرائیل به منظور عادی‌سازی روابط سیاسی با یکدیگر همچنین توقف طرح الحاق اراضی فلسطینی، واکنش‌های گسترده جهانی را به دنبال داشت.

امارات متحده عربی سومین کشور پس از مصر و اردن در جهان عرب است که اسرائیل را به رسمیت می‌شناسد. امارات متحده عربی از امضا‌کنندگان طرح صلح اعراب است.

توئیت جالب اسرائیل برای خامنه‌ای

صفحه فارسی وزارت خارجه اسرائيل در توییتی به نقل از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور از آماده‌سازی برای سفر مسلمانان امارات به اورشلیم خبر داد.

بنا بر توییت “اسرائيل به فارسی”‌، نتانیاهو گفت که این آماده‌سازی برای این است که آن‌ها بتوانند به اورشلیم آمده و در مسجدالاقصی نماز بخوانند.

این توئیت با انتشار تصویری از دستگاه تبلیغاتی جمهوری اسلامی که در آن رهبران حماس و حزب الله را در حال نماز در مسجد الاقصی نشان می دهد، به نقل از نخست وزیر اسرائیل نوشت: در حال ایجاد ترتیبات لازم برای مسلمانان اماراتی هستیم تا برای زیارت به اورشلیم آمده و در مسجد الاقصی نماز بخوانند…قابل توجه خامنه‌ای و تروریست‌های تحت حمایتش که برای “آزادی” قدس و نماز در مسجدالاقصی در حال ویران کردن ایران تا لبنان هستند.

رویترز: رژیم ملاها هیچ غلطی نمی تواند بکند

جمهوری اسلامی ضعیف تر و محتاج تر از آن است که بتواند اقدامی علیه امارات انجام دهد

به گزارش رادیو فرانسه، رویترز در گزارشی نوشت که رژیم ایران، برغم هیاهوهای اولیه، چاره ای جز پذیرش عادی سازی مناسبات امارات و اسرائیل ندارد به این خاطر که بعد از چین، امارات دومین شریک تجاری و تنها مجرای تنفس آنها در مقابل فشارها و تحریم های دولت آمریکا است.

به همین خاطر به نوشتۀ رویترز، حکومت ایران حتی برخلاف برخی دیگر از کشورها به نشانۀ اعتراض کاردار خود را در ابوظبی به ایران فرا نخواند یا پیوندهای خود را با امارات قطع نکرد.

پاسخ تند وزیرامور خارجه امارات به جمهوری اسلامی

پس از روحانی و ظریف و سپاه پاسداران، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی هم امروز امارات را تهدید کرد و گفت: چنانچه اتفاقی در منطقه خلیج‌فارس بیفتد و امنیت ما دچار خدشه شود ما آن را از چشم کشور امارات عربی متحده می‌بینیم و تحمل نخواهیم کرد.

این در حالیست که وزیر امور خارجه امارات در سخنانی تند خطاب به همتای خود در جمهوری اسلامی گفت: شما اگر مسلمان هستید راه و رسم حکومت کردن بر ملت را یاد بگیرید، کشوری که جزء پنج کشور ثروتمند جهان می‌باشد نباید ملتش تا کمر در سطل‌های زباله کمر خم کنند.

وی افزود: یک کشور مسلمان نباید وزیران دزد پرورش بدهد. ثروت ملت خود را به نابودی بکشد و ملت را روزبه روز فقیرتر کند. ما راه خودرا بهتر از شما می‌دانیم و احتیاج به راهنمایی شما نداریم که اگر بخواهیم از شما پیروی کنیم ملتی فقیر و وزیران دزد خواهیم داشت.

روحانی دیروز در واکنش به توافق اسرائیل و امارات، این کشور همسایه را تهدید کرد و گفت: به امارات هشدار می‌دهیم مبادا بخواهند پای اسرائیل را به این منطقه باز کنند، آنگاه برخورد دیگری با آن‌ها خواهد شد؛ حواسشان جمع باشد چرا که تا اینجا خطای بزرگ و عمل خائنانه‌ای را انجام داده‌اند و امیدواریم متنبه شوند و این مسیر نادرست را ادامه ندهند.

سپاه پاسداران هم در بیانه ای امارات را تهدید کرد و گفت: آمریکا و حامیان منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای توافقنامه ننگین ابوظبی – تل آویو بدانند این اقدام پلید منافع اسرائیل را تامین نخواهد کرد و بر خلاف تصور با باطل سازی رویای خاورمیانه جدید، از آینده‌ای خطرناک برای آن‌ها به ویژه ساکنین کاخ شیشه‌ای امارات خبر می‌دهد.

کیهان خامنه ای هم در سرمقاله خود با عنوان “امارات خود را به یک هدف مشروع برای مقاومت تبدیل کرد”، نوشت: اگراین توافق تنها یک نتیجه داشته باشد تبدیل این کشور کوچک ثروتمند به شدت وابسته به امنیت، به هدفی مشروع و آسان برای مقاومت (گروههای ترور) است.

وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز پیش تر در بیانیه ای گفته بود: اقدام ننگین ابوظبی برای عادی سازی رابطه با اسرائیل را اقدامی خطرناک دانسته و با هشدار نسبت به هرگونه دخالت اسرائیل در معادلات منطقه خلیج‌فارس، اعلام می نماید که دولت امارات و دیگر دولت های همراه باید مسئولیت تمامی عواقب این اقدام را بپذیرند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments