اعتراضات تایلند؛ تجمع‌های بزرگ طبق فرمان اضطراری ممنوع می‌شود

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۷ دقیقه پیش

تایلند

توضیح تصویر،

تجمع پلیس ضد شورش باعث پراکنده شدن معترضان شد

تایلند برای مقابله با تجمعات عمدتاً مسالمت آمیز دموکراسی‌خواهی که رژیم سلطنتی را نیز هدف گرفته است، اعتراضات را با صدور یک فرمان اضطراری ممنوع کرد.

دولت در یک بیانیه تلویزیونی گفت اقدامات فوری برای “حفظ صلح و نظم” لازم است.

دولت در توجیه این دستور گفته است برخی از معترضین روز چهارشنبه در یک راهپیمایی خیلی گسترده در بانکوک “مزاحم” ماشین های سلطنتی شدند.

بیش از ۲۰ نفر از جمله سه رهبر اعتراض‌ها دستگیر شده‌اند.

اقدامات اضطراری از ساعت ۰۴:۰۰ به وقت محلی روز پنجشنبه (ساعت ۲۱:۰۰ به وقت گرینویچ روز چهارشنبه) به اجرا درآمد.

جنبش دموکراسی به رهبری دانشجویان تایلند خواستار استعفای نخست وزیر پرایوت چان اوچا شده است.

رئیس سابق ارتش پیش از اینکه در انتخابات جنجالی سال گذشته به عنوان نخست وزیر منصوب شد، در کودتای ۲۰۱۴ قدرت را به دست گرفته بود. در ماه‌های اخیر اعتراضات گسترده‌تر شده و معترضین خواستار محدود کردن اختیارات شاه شده است.

مصوبه جدید چیست؟

در این فرمان که در تلویزیون دولتی اعلام شد گفته شد که معترضین قصد داشتند حادثه‌ای را به “هرج و مرج و دامن زدن به درگیری و بی نظمی عمومی” تبدیل کنند.

این فرمان مزاحمت برای ستون اتومبیل سلطنتی را یکی از دلایل آن عنوان کرد. برخی از شرکت‌کنندگان اعتراضات مسالمت‌آمیز روز چهارشنبه در حالی که توسط صفوف پلیس به عقب رانده می‌شدند، یک سلام سه انگشتی، نمادی از جنبش را در مسیر کاروان حامل ملکه دادند.

پس از صادر شدن این فرمان پلیس ضد شورش معترضین را از خارج از دفتر نخست وزیر در بانکوک پاکسازی کرد. برخی سعی کردند در برابر موانع موقت مقاومت کنند اما به عقب رانده شدند. حتی پس از پراکنده شدن معترضین، صدها پلیس در خیابان‌ها دیده شدند.

این فرمان علاوه بر محدود کردن اجتماعات به چهار نفر محدودیت‌هایی را برای رسانه‌ها ایجاد می کند. انتشار اخباری “که می‌تواند ترس ایجاد کند یا اطلاعات را عمداً تحریف کند یا سوء تفاهمی ایجاد کند که بر امنیت ملی یا صلح و نظم تأثیر می‌گذارد” ممنوع است. همچنین به مقامات اجازه می‌دهد تا هر منطقه را برای عموم مردم محدود کنند.

تایلند

تایلند

چگونه سرکوب افزایش یافته است؟

پلیس گفت که از ساعات اولیه روز پنجشنبه حدود ۲۰ نفر را دستگیر کرد اما اسامی آنها را تأیید نکرد.

بی‌بی‌سی با خبر شده که دستگیرشدگان شامل سه رهبر اعتراض هستند – وکیل حقوق بشر آنون نامپا، فعال دانشجویی پاریت چیوراک، ملقب به “پنگوئن” و پانوسایا سیتیجیراواتاناکل.

در یک فیلم ویدئویی که به طور گسترده مشاهده شده افسران پلیس در حال خواندن اتهامات خانم پانوسایا در اتاق هتل هستند. ویدیوی دیگری نشان می‌دهد که پلیس او را در حالیکه شعار می‌داد با هوادارانش سوار اتومبیل می‌کند.

آقای آنون ۳۶ ساله اولین کسی بود که با خواست اصلاحات در ماه اوت تابوی بحث در مورد سلطنت تایلند را شکست. خانم پانوسایا پس از ارائه بیانیه ۱۰ ماده ای شامل اصرار بر اصلاحات در سلطنت در اواخر همان ماه به یکی از برجسته‌ترین چهره‌های اعتراضات تبدیل شد.

خانم پانوسایا، ۲۱ ساله ، تاکنون دستگیر نشده بود اگرچه دو مرد دیگر قبلاً از زمانی که جنبش در ژوئیه شتاب گرفت دستگیر شده بودند.

چرا دانشجویان اعتراض می‌کنند؟

جنبش رو به رشد دموکراسی به رهبری دانشجویان به بزرگ‌ترین چالش سال‌های اخیر در برابر دستگاه حاکم در تایلند تبدیل شده است.

معترضان خواستار استعفای آقای پرایوت، پس از انتخاب وی در رای‌گیری جنجالی سال ۲۰۱۹ هستند. آنها همچنین به دنبال بازنویسی قانون اساسی هستند که اصلاحات آن در سال‌های اخیر مورد اختلاف بوده است و همچنین خواستار پایان دادن به آزار منتقدان دولت هستند. آقای پرایوت این اتهامات را که قوانین انتخاباتی به نفع او وضع شده بود رد می‌کند.

او از ماه اوت خواهان تغییرات شامل اصلاحات در رژیم سلطنتی شده است و بحث عمومی بی‌سابقه‌ای را درباره یک نهاد که مدت زیادی محافظت قانونی از انتقادات داشته برانگیخته است.

تایلند

از زمان کودتا اعتراضات زیادی علیه آقای پراویت انجام شده است اما پس از آنکه دادگاه یک حزب دموکراسی خواه مخالف را منحل کرد موج جدیدی از تظاهرات در فوریه آغاز شد.

حزب آینده به جلو محبوبیت زیادی در بین رای دهندگان جوان رای والی کسب کرده بود و سومین حزب بزرگ پارلمان در انتخابات مارس ۲۰۱۹ شده است.

در ماه ژوئن و از زمان مفقود شدن فعال برجسته طرفدار دموکراسی وانچالارم ساتساکسیت که از کودتای ۲۰۱۴ در کامبوج در تبعید بود، معترضان دوباره قوت گرفتند. محل نگهداری او هنوز نامعلوم است و معترضین دولت تایلند را به سازماندهی آدم ربایی متهم می‌کنند اما پلیس و دولت آن را انکار می‌کنند.

از ماه ژوئیه به طور منظم اعتراضات خیابانی به رهبری دانشجویان برگزار می‌شود. تجمع در پایتخت در روزهای شنبه و یکشنبه از بزرگ‌ترین تجمعات طی سال‌های گذشته بود با هزاران معترض به دستور مقامات علیه تجمع و خواستار تغییر.

درخواست معترضین برای اصلاح سلطنت به ویژه در تایلند که انتقاد از سلطنت مجازات‌های طولانی مدت در زندان دارد بسیار حساسیت‌زا است.

تفسیر از جاناتات هد، اخبار بیبیسی

تعداد کمی از مردم تایلند از شنیدن خبر دستگیری رهبران اصلی اعتراض و محدودیت‌های بسیار شدیدتر آزادی تجمع و بیان شگفت زده شده‌اند. حتی ممکن است عده‌ای خیال‌شان راحت شده باشد که به خونریزی ختم نشده است، مثل اغلب اوقات در بحران‌های سیاسی در اینجا.

وقتی آنون نامپا، وکیلی با ظاهری ملایم در ۳ اوت برای اولین بار خواستار بحث صادقانه درباره سلطنت شد تقریباً می‌شد صدای نفس کشیدن جمعی را در سراسر کشور شنید. هنگامی که یک هفته بعد پانوسایا سیتیجییاواتاناکول ۱۰ تقاضای اصلاحات و پاسخگویی سلطنتی را از تئاتر دانشگاه خواند، تایلند خود را برای یک واکنش جدی مطرح کرد. در کشوری که قانون اساسی ایجاب می‌کند پادشاه “در موقعیت پرستش احترام‌‌آمیز” قرار گیرد این کار شبیه کفر بود.

واکنش جدی ایجاد نشد. به نظر می‌رسید دولتی که زیر بار چالش‌های متعدد، از چشم انداز وخیم اقتصادی تا یک سری رسوایی دست و پنجه نرم می‌کند، تمایلی به ریسک کردن خشم بیشتر مردم ندارد.

اما استمرار در راهپیمایی های گسترده که معترضین نهاد سلطنتی را مسخره می کردند ، به مدت طولانی قابل تحمل نبود ، به ویژه اکنون که پادشاه برای اقامت طولانی به تایلند بازگشته.

با حبس شدن رهبران معترضان در خارج از بانکوک و ممنوع شدن هرگونه اجتماعات عمومی، حرکت آنها به سختی ادامه خواهد یافت. مقامات همچنین ممکن است به دنبال کسانی بروند که به اعتقاد آنها بودجه اعتراضات را تأمین کرده اند.

اما آنچه در مورد سلطنت گفته شده قابل برگشت نیست. تابو شکسته شده است. مردم در هر سنی، از اقصی نقاط کشور، به غیر از سلطنت‌طلبان سرسخت، اکنون با رهبران دانشجو موافقند که سلطنت در هرگونه بازنگری نهادهای تایلند قابل مذاکره است. فقط مسئله زمان است تا دوباره شاهد اعتراضات مشابه شویم.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments