اعدام صحرایی چند اسیر غیرنظامی کرد به دست نیروهای ترکیه

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

درگیری‌های نظامی بین نیروهای ترکیه و کردهای شمال سوریه در شهرهای مرزی ادامه دارد. همزمان چندین غیرنظامی اسیر کرد که یک رهبر سیاسی زن در میان آنها است، به دست نیروهای تحت حمایت ترکیه در اعدام‌های بدون محاکمه کشته شدند. بر اثر حمله ترکیه به شمال سوریه، جمعیت بسیاری نیز در حال گریختن از خانه‌هایشان هستند.

بر اساس گزارش نیویورک‌تایمز، سرباز کرد اسیر در این تصویر کمی بعد اعدام می‌شود ــ‌  عکس از ویدئویی از توئیتر شبه‌نظامیان تحت حمایت آنکارا (احرار الشرقیه)

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، درگیری بین نیروهای تحت حمایت ترکیه و نیروهای سوریه دموکراتیک ( ق س د) به رهبری کردها یکشنبه ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر در حوالی رأس العین (سری‌کانی) و تل ابیض ادامه یافت.

ارتش ترکیه گلوله‌باران مواضع نیروهای کرد در این شهرها را یکشنبه ادامه داد. آنکارا ادعا کرده که شهر رأس العین را به کنترل خود درآورده است.

رأس‌العین یکی از دو شهر مرزی سوریه است که ترکیه در اولین گام عملیات زمینی «چشمه صلح»، قصد تصرف آنها را دارد.

آنکارا که از چهارشنبه ۹ اکتبر حمله به شمال سوریه را با همکاری شبه‌نظامیان سوری تحت حمایتش ــ موسوم به «ارتش ملی سوریه» ــ آغاز کرده است، می‌خواهد با پیشروی در عمق ۳۲ کیلومتری خاک سوریه یک «منطقه امن» بسازد و با ایجاد این منطقه حائل یگان‌های مدافع خلق (ی پ گ)، شاخه نظامی حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (پ ی د) را از مرزهای خود دور نگه دارد.

تا کنون بیش از یکصد هزار تن بر اثر حمله ترکیه آواره شده اند. اغلب آوارگان ساکنان دو شهر رأس العین و تل ابیض هستند که نخستین هدف‌های ترکیه در حمله به شمال سوریه‌اند.

گزارش‌هایی از جنایت جنگی

حمله ترکیه به شمال سوریه علی‌رغم مخالفت‌های بین‌المللی صورت گرفت. هراس از پاکسازی قومی منطقه‌های کردنشین یکی از نگرانی‌ها بود.

دو غیرنظامی کرد در اسارت شبه‌نظامیان تحت حمایت ترکیه ــ‌ عکس: توئیتر احرار الشرقیه

یکشنبه ۱۳ اکتبر گزارش‌هایی از جنایت جنگی بالقوه به دست نیروهای وابسته به ارتش ترکیه منتشر شد که بر این نگرانی‌ها افزوده است.

به گزارش «دیده‌بان حقوق بشر سوریه»، یک گروه ناظر بر جنگ سوریه، شبه‌نظامیان تحت حمایت آنکارا دست‌کم ۹ غیرنظامی، از جمله هورین خلف، یک رهبر سیاسی زن کردها و راننده او را در جنوب شهر تل ابیض بدون محاکمه اعدام کرده اند.

به گفته نیروهای سوریه دموکراتیک، خلف ۳۵ ساله «به دست گروه‌های مزدور تحت حمایت ترکیه از خودرو بیرون کشیده شد و اعدام شد. این گواه روشنی است که دولت ترکیه به سیاست جنایت‌کارانه‌اش علیه غیرنظامیان غیرمسلح ادامه می‌دهد».

به گزارش روزنامه بریتانیایی «گاردین»، خلف دبیرکل حزب «سوریه آینده» بود و در دیدارهای دیپلماتیک با هیأت‌های نمایندگی خارجی نقش فعالی برعهده داشت.

این اعدام‌ها می‌توانند «جنایت جنگی» محسوب شوند.

شنبه دو ویدئو از اعدام غیرنظامیان به دست نیروهای تحت حمایت ترکیه منتشر شد. در یکی از این ویدئوها، شبه‌نظامیان تحت حمایت آنکارا به یک مرد اسیر با دستان ازپشت‌بسته از فاصله نزدیک و «الله‌اکبر»گویان شلیک می‌کنند.

این ویدئو که به گزارش روزنامه آمریکایی «نیویورک‌تایمز» صحنه کشتن اسیری کرد به دست شبه‌نظامیان عرب را ثبت کرده، نشانه‌ای از خطر بالقوه تنش‌های قومیتی است که حمله آنکارا به سوریه بر شدت آنها افزوده است.

نیویورک‌تایمز همچنین به سرباز کرد اسیری (نخستین تصویر در این گزارش) اشاره می‌کند که همراه با دو غیرنظامی کرد اسیر، اما پس از دستگیری بلافاصله اعدام شد.

ستاد فرماندهی نیروهای موسوم به ارتش ملی سوریه شنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که به فرماندهان دستور داده تا «دائماً بر سربازان در خط مقدم نظارت کنند تا جلوی هرگونه سوء استفاده را بگیرند».

به گزارش دیده‌بان حقوق بشر سوریه، تا کنون دست‌کم ۳۸ غیرنظامی و ۸۱ نیروی کرد کشته شده اند. حدود ۵۰ شبه‌نظامی تحت حمایت آنکارا هم در میان کشته‌شدگان هستند.

شبه‌نظامیان تحت حمایت ارتش ترکیه اکنون در اطراف تل ابیض، دومین هدف بزرگ ترکیه در مرحله نخست عملیاتش گرد آمده‌اند.

تا کنون اعتراض‌های فراوانی علیه حمله ترکیه به شمال سوریه در کشورهای مختلف جهان، از جمله ایران صورت گرفته است.

ترکیه مارس گذشته نیز با کمک اسلام‌گرایان سوری در «ارتش آزاد»، کانتون عفرین را علی‌رغم اعتراضات جهانی اشغال کرد.


در همین زمینه:

اعتراض‌های سراسری در واکنش به حمله ترکیه به کردهای سوریه

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments