اعلام رسمی حکم ۲۰ سال حبس برای شبنم نعمت‌زاده

جستجو

اعلام رسمی حکم ۲۰ سال حبس برای شبنم نعمت‌زاده

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

شبنم نعمت‌زاده، دختر وزیر سابق صنعت،‌ معدن و تجارت (صمت) و رئیس هیأت مدیره شرکت توسعه دارویی رسا به ۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دائمی از خدمات دولتی محکوم شد. حکم مشابهی نیز برای احمدرضا لشگری‌پور، متهم ردیف دوم ‌و مدیرعامل شرکت رسا صادر شده است.

شبنم نعمت‌زاده،‌ متهم ردیف اول (چپ) و علیرضا لشگری‌پور، متهم ردیف دوم (راست)

غلامحسین اسماعیلی،‌ سخنگوی قوه قضائیه سه‌شنبه ۱۰ دی در نشستی خبری از صدور حکم برای این دو متهم به فساد مالی خبر داد و گفت: «هرکدام از این افراد به تحمل ۲۰ سال حبس تعزیری و۷۴ ضربه شلاق و محرومیت دایم از خدمات دولتی محکوم شدند.»

سخنگوی قوه قضائیه همچنین اعلام کرد که شرکت توسعه دارویی رسا ــ که نعمت‌زاده و لشگری‌پور به ترتیب رئیس هیأت مدیره و مدیرعامل آن بودند ــ به عنوان شخص حقوقی به پرداخت سه هزار و ۷۰۰ میلیارد و ۲۹۶ میلیون ریال جزای نقدی به «صندوق دولت» محکوم شده است.

به گفته اسماعیلی، دادگاه رد مال ۴۵ میلیارد تومانی برای شبنم نعمت زاده در نظر گرفته است. رد مال به معنای بازگرداندن مال تصرف‌شده به صاحب اصلی آن است.

بنا به اعلام سخنگوی قوه قضائیه، نعمت‌زاده و لشگری‌پور به علاوه به رد مال در حق چندین شرکت داروسازی ایران نیز محکوم شده اند:

«رد ۳۶ میلیارد ریال در حق استراژن دارو، ۱۷۷ میلیارد ریال در حق داروسازی اسوه، ۱۷۵ میلیارد ریال در حق داروسازی جابر این حیان، ۵ میلیارد ریال در حق ایران سرنگ، ۲۶ میلیارد ریال در حق رامافارمین، ۱۳۷ میلیارد ریال در حق زهراوی، ۴۶۲ میلیارد و ۷۲۶ میلیون ریال در حق شرکت داروسازی فارای، ۳۷ میلیارد ریال در حق شرکت لابراتورهای ازک، ۱۶۸ میلیارد ریال در حق شرکت داروسازی پارس دارو، ۵۶ میلیارد در حق کاسپین تامین، ۲۷ میلیارد ریال در حق داروسازی ریحانه اصفهان، ۲۲ میلیارد ریال در حق فارما شیمی».

خبر محکومیت نعمت‌زاده به ۲۰ سال حبس را ابتدا باشگاه خبرنگاران جوان، یک خبرگزاری منتسب به صداوسیمای جمهوری اسلامی یکشنبه هشتم دی اعلام کرد. رسیدگی به پرونده نعمت‌زاده و لشگری‌پور یکم دی خاتمه یافت.

شبنم نعمت‌زاده، متولد سال ۱۳۴۹ در تهران و دختر محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر پیشین «صمت» و مشاور کنونی وزیر نفت است.

او که پیشتر به فعالیت‌های هنری مشغول بود، به عنوان وارد کننده متخلف دارو تحت پیگرد قضایی قرار گرفت و به «مشارکت در اخلال عمده از طریق اخلال در توزیع مایحتاج عمومی دارو»، «تحصیل مال از طریق نامشروع» به میزان یک هزار و ۸۵۰ میلیارد ریال و «سوء استفاده از جواز و امتیاز تعویض‌شده» متهم شد.

به احمدرضا لشگری‌پور، متهم ردیف دوم نیز اتهام‌های مشابهی وارد شد.

شبنم نعمت‌زاده از سال ۸۸ با تاسیس یک شرکت دارویی مجوز واردات انواع مکمل و دارو را گرفت. مرداد ماه ۹۷ کشف یک انبار دارو متعلق به شرکت شبنم نعمت‌زاده جنجالی شد.

او مدعی شد این انبار محل نگهداری داروهای تاریخ مصرف گذشته بوده و اداره کل دارو از این مساله مطلع بوده است. بعدتر در جریان دادگاه و همزمان با سومین جلسه رسیدگی، یک انبار دیگر دارو متعلق به او در شهرستان کرج کشف شد.

شرکت رسا فارمد، آدونیس طب، توسعه دارویی رسا و توسعه تجارت نعمت، شماری از شرکت‌های اقماری خانواده نعمت‌زاده هستند. شبنم در کنار خواهرش (زینب) و مادرش (مریم بختیار) نقش مستقیم در مدیریت این شرکت‌ها داشته است.


در همین زمینه:

برگزاری سومین جلسه دادگاه شبنم نعمت‌زاده همزمان با کشف یک انبار احتکار داروی دیگر

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments