اعلام رسمی روابط عادی اسرائیل و سودان؛ «حزب‌الله» در فهرست سازمان‎‌‌های تروریستی سودان

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم (1 رای)
Loading...

با اعلام رسمی آغاز روابط عادی میان اسرائیل و سودان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا، عبدالفتاح البرهان رئیس شورای حاکمیت سودان و عبدالله حمدوک نخست وزیر سودان و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در یک بیانیه مشترک بر لزوم گسترش همکاری‌های سیاسی و اقتصادی بین طرفین توافق کردند.

دونالد ترامپ پس از قطع تماس تلفنی با رهبران اسرائیل و سودان در دفتر کارش مورد تشویق وزرای خارجه و دارایی و رابرت اوبراین مشاور امنیتی و کوشنر دامادش قرار گرفت

در این بیانیه با اشاره به  تصمیم ترامپ برای حذف سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم، اعلام شد ایالات متحده گام‌هایی در مورد بخشش بدهی سودان با مشارکت متحدان بین‌المللی خود بر می‌دارد. همچنین تأکید شد ایالات متحده و اسرائیل متعهد به همکاری با متحدان خود جهت حمایت از مردم سودان در تقویت دموکراسی، بهبود امنیت غذایی، مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی و بهره‌‌‌ور کردن توان اقتصادی این کشور هستند.

علاوه بر این، رهبران سه کشور توافق کردند که روابط اقتصادی و تجاری را با تمرکز اولیه بر کشاورزی آغاز کنند. آنها همچنین توافق کردند که هیأت‌های دو کشور طی هفته‌های آینده برای مذاکره در مورد توافقنامه همکاری در این زمینه‌ها و همچنین در فناوری کشاورزی، هوانوردی، مسائل مهاجرت و سایر موارد به نفع دو ملت، دیدار کنند.

ترامپ در سخنانی عادی‌ شدن روابط اسرائیل و سودان را «پیروزی عظیم» خواند و گفت پس از صلح با امارات و بحرین، سودان سومین کشور عربی است که «پیمان ابراهیم» را امضا کرد و وی این کار را فقط در ظرف چند هفته پیش برده است و موارد بیشتری در پیش خواهند بود.

ترامپ در دفتر کارش در حالی که با نتانیاهو تلفنی صحبت می‌کرد از او پرسید «به نظرت جو [بایدن] خوابالو می‌توانست به چنین توافقی برسد؟ فکر نکنم!» نتانیاهو زیرکانه به او پاسخ داد: «البته هر کسی در آمریکا به ما برای صلح کمک کند، استقبال می‌کنیم و از شما هم سپاسگزاریم.»

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در سخنرانی خود گفت «سودان کشوری بود که روابط خصمانه با اسرائیل داشت و در جنگ علیه ما شرکت کرد و ایران از آن به عنوان سرزمینی برای قاچاق سلاح‌های خطرناک به حماس استفاده می‌کرد. این توافقنامه‌ها برای امنیت و اقتصاد مفید هستند. یک هیئت اسرائیلی طی روزهای آینده برای تکمیل توافقنامه‌ها به سودان می‌رود و توافقنامه‌های صلح با دیگر کشورهای عربی نیز منعقد می‌شود.»

در این میان، شبکه «الجزیره» گزارش داد شماری از مردم سودان علیه این توافق دست به اعتراض زدند و برخی از احزاب سیاسی سودان نیز توافق با اسرائیل را رد کردند!

در مقابل اما احزاب دیگری در سودان مثل حزب «اتحاد دموکراتیک» اعلام کردند از عادی‌ شدن روابط با اسرائیل استقبال می‌کنند.

همزمان با این تحولات مهم، دولت جدید سودان «حزب‌الله» را در فهرست سازمان‌های تروریستی خود قرار داد. یک مقام آمریکایی به «العربیه» گفته این اقدام یکی از بندهای توافق سودان و اسرائیل بوده است.

پیش از این خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی قرار گرفتن حزب‌الله در فهرست سازمان‌های تروریستی سودان را «خوش‌خدمتی حاکمان نظامی سودان به اشغالگران» خواند و نوشت اگر این اتفاق بیفتد دفتر حزب‌الله در سودان تعطیل می‌شود.

گردان‌های حزب‌الله عراق از گروه‌های نیابتی وفادار به رژیم ایران نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد «عادی‌سازی روابط میان مقامات مزدور سودان و نیز برخی کشورهای حوزه خلیج فارس با رژیم صهیونیستی خیانت به ملت فلسطین است.»

وزارت خارجه دو کشور امارات و بحرین نیز که پیشتر روابط عادی خود را با اسرائیل آغاز کرده بودند در بیانیه‌های جداگانه از عادی‌ شدن روابط سودان و اسرائیل استقبال کرده و آن را گامی مهم برای صلح و ثبات منطقه خواندند. این دو کشور همچنین بر افزایش همکاری‌های نظامی در خاورمیانه تأکید کردند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments