افزایش تعداد آتش‌سوزی‌ها در جنگل‌های آمازون

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۶ دقیقه پیش

Smoke billows from a fire in an area of the Amazon rainforest
توضیح تصویر،

طبق تصاویر ماهواره‌ای ۶۸۰۳ مورد آتش‌سوزی طی ماه ژوئیه در آمازون رخ داده است

آمارهای رسمی در برزیل نشان می‌دهند که در ماه ژوئیه تعداد آتش‌سوزی‌ها در منطقه جنگل‌های آمازون نسبت به سال گذشته رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

طبق تصاویر ماهواره‌ای سازمان تحقیقات فضایی برزیل، تعداد آتش‌سوزی‌ها ۶ هزار ۸۰۳ مورد بوده است که نسبت به مدت مشابه در سال گذشته ۲۸ درصد بیشتر شده است.

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهوری برزیل از کشاورزی و استخراج معدن در آمازون حمایت می‌کند. اما دولت او در نتیجه فشارهای بین‌المللی در اوایل ماه ژوئیه، روشن کردن آتش در این منطقه را ممنوع کرد.

انتشار آمارهای جدید موجب شده تا نگرانی‌ها در مورد تکرار فاجعه آتش‌سوزی سپتامبر و اوت پارسال که جهان را بهت‌زده کرد، افزایش پیدا کند.

آن آلنکار، مدیر علمی موسسه تحقیقات محیط زیستی آمازون در برزیل گفت: “این یک نشانه بسیار بد است. می‌توان از همین حالا پیشبینی کرد که اوت، ماه سختی باشد و سپتامبر از آن بدتر.”

آقای بولسونارو از سازمان محیط زیست برزیل، ایباما، به دلیل آنچه “جریمه بیش از حد” نامیده، انتقاد کرده بود. او در اولین سال دولتش جریمه‌های ناشی از تخلفات محیط زیستی را به شدت کاهش داد. به این ترتیب سازمان محیط زیست برزیل با کمبود بودجه و کارمند روبرو شده است.

دانشمندان می گویند که میزان نابودی آمازون از زمان سر کار آمدن آقای بولسونارو که با تشویق سیاست توسعه همراه بوده، شتاب گرفته است.

آمازون به عنوان بزرگترین جنگل باران‌خیز استوایی یکی از مهم‌ترین منابع جذب کربن است که روند گرمایش زمین را آهسته می‌کند.

دولت‌های قبلی برزیل طی یک دهه گذشته موفق به کاهش جنگل‌زدایی شده بودند.

نظرات