افزایش تلفات حملات موشکی به کابل؛ دست‌کم ۱۰ کشته و ۵۱ زخمی

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۱۳ دقیقه پیش

کابل

توضیح تصویر،

دیروز به کابل ۲۳ موشک شلیک شد

امرالله صالح، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید در حملات موشکی روز گذشته در شهر کابل دست‌کم ده نفر کشته و ۵۱ نفر زخمی شدند.

او که به تازگی به گونه موقت مسئولیت امنیت کابل را به عهده گرفته است، در گزارش روزانه جلسات امنیتی امروز ( یکشنبه دوم قوس/آذر) در صفحه فیسبوک خود نوشته که دیروز ده نفر در شهر کابل؛ میلاد ۲۲ ساله، شقایق ۲۰ ساله، مشعل ۲۰ ساله، فردوس ۲۳ ساله، یارمحمد ۳۱ ساله، موسی ۲۵ ساله، رازمحمد ۳۰ ساله، بازمحمد سن نامعلوم، فاطمه ۱۹ ساله و یک نفر که هویتش تثبیت نشده است کشته و ۵۱ نفر زخمی شده‌اند.

آقای صالح گفته که پس از حملات روز گذشته مردم تبصره کرده‌اند که “مارگزیده نباید از یک سوراخ دو بار گزیده شود، یعنی از این ساحه ماه‌ها قبل همین جنایت صورت گرفته بود که اکنون گرفته است. در این بخش خیلی جدی و عمیق کار را آغازکرده‌ایم. در روزهای آینده آن چیز که در اختیار ما قرار گرفت به اطلاع مردم خویش خواهیم رسانید.”

اشاره او به حملات موشکی در اسد/مرداد سال جاری در شهر کابل است که همزمان با گذاشتن اکلیل گل توسط محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به پای منار استقلال صورت گرفته بود.

آقای صالح گفته از مهماتی که روز گذشته در حملات استفاده شده در “دهکده‌های شمالی” پیدا می‌شود و آنها در هماهنگی با ادارات ولایات همجوار شبکه‌های انتقال این مواد را شناسایی خواهند کرد.

حوالی ساعت ۹ صبح روز گذشته از منطقه تهیه مسکن حوزه ۱۷ شهر کابل و منطقه بین چهارراهی گل سرخ و چهارراهی مارکیت در حوزه چهارم شهر کابل از دو خودروی باربری نوع سوزکی ۲۳ موشک به کابل پرتاب شد که در نتیجه تلفاتی در حوزه‌های یک، یازده، شانزده، دهم و پانزدهم به جا گذاشت.

مسئولیت این حملات را کسی به عهده نگرفت و طالبان نیز گفتند این حمله به آنها ارتباطی ندارد.

کابل

توضیح تصویر،

خودرو که موشکها از آن شلیک شد

حملات روز گذشته در کابل انتقادهای شدیدی از سوی مردم به خصوص کاربران شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

معاون اول رئیس جمهوری نیز نوشته: “پس از حمله راکتی بر شهر کابل مردم پرسیده‌اند، دستگیر شده‌ها چه وقت اعدام می‌شوند؟ محکمه علنی چه وقت آغاز می‌گردد؟ چرا تلاشی و کنترل در دروازه‌های کابل درست نیست؟ این همه راکت و تجهیزات چگونه تا اینجا رسید؟ کی ها در نتیجه این ناکامی مجازات می‌شوند؟ چرا هنوز با این گروه وحشی و قاتل مذاکره ادامه دارد؟ تشهیر منفی چه نتیجه داده است؟ این ها همه سوالات مشروع اند… هیچ کدام از این سولاات بی پاسخ نخواهد ماند.”

در ماه‌های اخیر در کابل حملات هدفمند و انفجار مین افزایش چشمگیر داشته است. اعتراض‌های و انتقادهای شهروندان سبب شد حدود یک و نیم ماه پیش مسئولیت امنیت کابل از سوی رئیس جمهوری به معاونت اول ریاست جمهوری سپرده شود.

همزمان موج تازه‌ای از خشونت‌ها در ولایات نیز از سوی جنگجویان طالبان به راه انداخته شده که مسئولین می‌گویند آغاز آن همزمان با شروع روند گفت‌وگوهای صلح بین الافغانی در دوحه بوده و هدف آن دست بالا در مذاکرات است. این گفت‌وگوها با گذشت بیش از دو ماه تاکنون بی نتیجه بوده است.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments