انتخابات آمریکا؛ افزایش نگرانی در اردوگاه دموکراتها

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

یک روزنامه آمریکايی نزدیک به دموکراتها نوشته است: مناظرات انتخاباتی فرصت مناسبی در اختیار ترامپ قرار می‌دهد تا ضمن منحرف کردن توجه افکار عمومی از ناکارآمدی‌های خود، بایدن را نامزد نامناسبی برای ریاست جمهوری نشان دهد.

روزنامه نیویورک تایمز طی یادداشتی به قلم الیزابت درو، روزنامه نگار مستقر در واشنگتن، این دیدگاه را مطرح کرد. این روزنامه نگار خواستار لغو مناظرات به دلایل غیربهداشتی و سیاسی شد و نوشت که مناظرات نقش بیش از اندازه‌ای در انتخابات دارند.

از دیدگاه درو، مناظرات طوری هستند که می‌توان با یک لطیفه یا اظهارنظر طنزآمیز توجه مخاطبان را جلب کرد و برای مدت‌ها در اذهان آن‌ها باقی ماند؛ در نتیجه، مهم نیست که در مناظره چقدر نکات جدی مطرح شود، چرا که هر چقدر نکات مهم و جدی مطرح شوند، باز هم ممکن است تحت الشعاع یک لطیفه یا طعنه یا کنایه قرار گیرند.

چنین اتفاقی مسبوق به سابقه است. در سال ۱۹۸۰، در جریان مناظره رونالد ریگان و جیمی کارتر، رئیس جمهور مستقر، یعنی کارتر، در مقابل رقیبش ریگان نکات مهمی را در خصوص مواضع وی درباره بیمه درمانی مطرح کرد. اما ریگان با بیان یک جمله طنزآمیز کل مناظره را تحت الشعاع قرار داد.

به همین خاطر، درو معتقد است که مناظرات بایدن و ترامپ باید لغو شود، چون ترامپ از این مناظره به عنوان ابزاری برای جلب توجه استفاده خواهد کرد.

این روزنامه نگار نوشت: «برای او [ترامپ]، مناظرات فقط یک شو برای منحرف کردن افکار عمومی از واقعیت بوده و هست.»

به رغم اینکه درو تاکید می‌کند که او به خاطر نگرانی از احتمال غلبه ترامپ بر بایدن، یادداشت خودش را ننوشته است، اما واضح است که طرفداران ترامپ و رسانه‌های نزدیک به وی، درخواست افرادی مانند درو برای لغو مناظرات را به مثابه نگرانی دمکرات‌ها از غلبه احتمالی ترامپ بر بایدن ارزیابی می‌کنند.

به عنوان نمونه، همزمان با افزایش درخواست‌ها برای لغو مناظرات، روزنامه وال ستریت ژورنال، که مواضع نسبتا نزدیکی با دولت ترامپ دارد، طی سرمقاله روز دوشنبه خود، با ادبیاتی طعنه آمیز نوشت: «مناظرات تلویزیونی ریاست جمهوری، رهبران آتی جهان آزاد را از زمان ریچارد نیکسون در سال ۱۹۶۰ در موقعیت‌های سختی قرار داده اند. پرزیدنت اوباما شش بار در ۲۰۰۸ و ۲۰۱۲، با رقبای جمهوری خواه یک تنه مناظره کرد. اما جو بایدن در نظرسنجی‌ها از ترامپ جلوتر است و به تپق زدن معروف بوده است. بنابراین، حالا مناظرات تلویزیونی ظاهرا از مد افتاده اند.»

از دیدگاه این روزنامه، درخواست‌ها برای لغو مذاکرات، در راستای محافظت از بایدن است.

جدال رسانه‌ای دمکرات‌ها و جمهوریخواهان درباره مناظرات هنوز ادامه دارد. ریشه این جدال در این نکته نهفته است که برخی جمهوریخواهان بر این باور هستند که بایدن توانایی صحبت کردن به شکل بلیغ و روان را ندارد. ترامپ قبلا به این نکته اشاره کرده بود و گفته بود که بایدن حتی نمی‌تواند چند جمله سر هم کند.

ترامپ طی گفتگویی با فاکس نیوز تصریح کرد: «او [بایدن]نمی‌تواند صحبت کند. هیچ کس صدای‌اش را نمی‌شنود. هر وقت صحبت کند، نمی‌تواند دو تا جمله سر هم کند.»

اگر چه ستاد بایدن رسما با شرکت در مناظرات موافقت کرده، اما حتی برخی طرفداران وی درباره احتمال شرکت نکردن وی در مناظرات نگران شده اند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments