انتخابات آمریکا؛ زنگ خطر برای بایدن به صدا درآمد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

روزنامه شرق: کمتر از یک هفته به انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا زمان مانده اما رکورد آرای پستی و زودهنگام در حال شکسته‌شدن است. آن‌گونه که «پروژه انتخابات آمریکا» گزارش داده، تا روز گذشته بیش از 70 میلیون آمریکایی رأی داده‌اند که در مقایسه با انتخابات‌های قبلی رقمی بی‌سابقه محسوب می‌شود.

اما برخلاف تصورها، در روزهای گذشته نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از هواداران ترامپ در ایالت‌های محل نبرد از جمله میشیگان، پنسیلوانیا و فلوریدا نیز تصمیم گرفتند برخلاف عادت همیشگی جمهوری‌خواهان و قبل از روز رأی‌گیری، رأی خود را به صندوق بیندازند. این امر می‌تواند محاسبات دموکرات‌ها را بر هم بزند.

دموکرات‌ها پیش از این تصور می‌کردند که رأی‌دهندگان زودهنگام دموکرات به اندازه‌ای هستند که می‌توانند فاصله‌ای درخورتوجه با جمهوری‌خواهان ایجاد کنند و موج حامیان ترامپ در روز انتخابات هم نتوانند این فاصله را جبران کنند اما کاهش فاصله جمهوری‌خواهان با دموکرات‌ها در روزهای اخیر و قبل از روز انتخابات، خبر خوبی برای جو بایدن و حامیانش نیست و ممکن است در روزهای پیش‌رو ورق به سود ترامپ و جمهوری‌خواهان برگردد.

ترامپ پیروز انتخابات خواهد بود

یک مرکز بررسی نظرسنجی های انتخاباتی در آمریکا در جدیدترین نتایج خود پیش بینی کرد ترامپ با کسب ۲۹۲ رای الکترال در نهایت پیروز انتخابات خواهد شد.

پایگاه اینترنتی استیت پل Statepoll که در زمینه تحلیل نظرسنجی‌ها و پیش بینی انتخابات در آمریکا فعالیت می‌کند، با ارسال پیامی در توئیتر، جدیدترین نتایج خود را بروز کرد.

در این نتایج ترامپ با کسب ۲۹۲ رای الکترال در نهایت پیروز انتخابات خواهد شد و رقیب انتخاباتی او جو بایدن نیز فقط ۲۱۶ رأی کالج الکترال را به دست خواهد آورد.

سیگنالی که می‌گوید ترامپ برنده انتخابات آمریکا می‌شود

3 نوامبر 2020 (13 آبان 99) روزی مهم برای ایالات متحده آمریکا و البته سیاست و اقتصاد جهان به شمار می رود چرا که در این روز، تکلیف رئیس جمهور بعدی آمریکا مشخص خواهد شد و علی رغم گمانه زنی ها مبنی بر انتخاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور بعدی آمریکا، اما یک فکت تاریخی نشان می دهد شانس برنده شدن ترامپ بیشتر از بایدن است چرا که در طول 100 سال اخیر تنها سه رئیس جمهور در آمریکا بوده اند که نتوانسته اند در دور بعدی انتخابات ریاست جمهوری، رای بیاورند.

1-جرالد فورد:
در انتخابات 1976 تنها 48% آرا آورد در مقابل جیمی کارتر 50.1% رای آورد وموفق شد پیروز انتخابات شود. فورد مسئولی غیرمنتخب بود. فورد معاون رییس جمهور “ریچارد نیکسون” بود که پس از ماجرای روسوایی رئیس خود روی کار آمد.د ر دوره او آمار بیکاری و تورم بالا و رشد اقتصادی آهسته و کند بود.

2-جیمی کارتر:
او که در دوره اول رقابت را از “فورد” برده بود در انتخابات 1980 فقط توانست 41% آرا را کسب کند. در طرف مقابل “رونالد ریگان” 50.7% آرا را کسب کرد اما در این دوره هم مشکل اصلی اقتصاد آمریکا بود. رشد اقتصادی منفی-بیکاری بالای 7%-تورم افسار گسیخته13% در سال 1979 بانرخ سود بانکی بی سابقه و بحران انرژی روبرو از دلایل اصلی شکست جیمی کارتر بود. در سیاست خارجی نیز ضعیف عمل کرد بحران سفارت امریکا در تهران غرور آمریکایی ها را جریحه دار کرد اما دلیل اصلی رای نیاوردن او اقتصاد ضعیف آمریکا بود.

3-بوش پدر:
در دوران زمامداری او اتحاد جماهیر شوروی سابق دچار فروپاشی شد. همچنین پس از حمله عراق به کویت به حمایت از کویت برخاست اما در داخل بیشتر نگرانی ها اقتصادی بودند او به رغم وعده های انتخاباتی اش به دلیل جنگ با کسری بودجه روبرو شد و مجبور شد مالیات ها را افزایش دهد. در این دوره نیز دلیل اصلی رای نیاوردن بوش مشکلات اقتصادی بود.

حال باهم چند داده اقتصادی از زمان روی کار امدن “دونالد ترامپ” را بررسی می کنیم:

1-شاخص داوجونز:
از زمان روی کارآمدن ترامپ 58% رشد را تجربه کرده است و جالب اینجاست بعد از ریزش بی سابقه داوجونز به دلیل شیوع کرونا تمام این ریزش را پس گرفته است .

2-شاخص نزدک:
این شاخص نیز بالای 100% از زمان روی کارآمدن ترامپ رشد داشته است.

3-شاخص pmi:
در حال حاضر بالای 55 می باشد که عدد خوبی است و نشان می دهد حال اقتصاد امریکا خوب است.البته این عدد تا بالای 60 نیز در دوران ترامپ رفت اما با شیوع کرونا کاهش پیدا کرد.

4-نرخ بیکاری:
این نرخ در دوران ترامپ کاهش شدیدی داشت و حتی نزدیک به 3% نیز رسید که عدد بسیار خوبی بود اما با شیوع کرونا تا 15% نیز رشد کرد سپس کاهش پیدا کرد و هم اکنون در حدود 8% است که به نسبت بالاست اما دلیل اصلی آن شیوع کرونا می باشد.

نکته مشترک در هر سه دوره از انتخابات آمریکا که رئیس جمهور دوره بعدی ریاست جمهوری خود را تجربه نکرده است معضلات اقتصادی مردم امریکا بوده است و نه سیاست های خارجی یا هر موضوع دیگر.

به نوعی اولویت نخست برای امریکایی ها خودشان می باشند حال کرونا که جان امریکایی های زیادی را گرفته می تواند به ترامپ ضربه بزند در غیر این صورت عملکرد اقتصادی امریکا در دوران ریاست جمهوری ترامپ بسیار خوب بوده است و در دوران او امریکا وارد جنگ خارجی نیز نشده است.

حال آیا ترامپ در روزهای منتهی به انتخابات می تواند شرایط امریکایی ها را در مقابل این بیماری بهبود بخشد و برای دور دوم وارد کاخ سفید شود یا خیر سوالی است که تا 13آبان باید صبر کنیم ولی بنظر با این که در نظرسنجی ها بایدن جلوتر از ترامپ می باشد کمی دور از ذهن است که ترامپ رای نیاورد!

“دانیال لزار” تحلیلگر و روزنامه نگار مستقل آمریکایی وضعیت سیاسی آمریکا در آستانه انتخابات ریاست جمهوری را بسیار حساس و شکننده توصیف کرد و با تاکید بر اینکه نمی‌توان نظرسنجی‌ها در آمریکا را نشانه جلوتر یا عقب‌تر بودن یکی از ۲ نامزد انتخابات دانست، گفت: در این نظرسنجی‌ها، عده ای می‌گویند که به ترامپ رای نمی‌دهند، اما آنها در عمل رای به ترامپ خواهند داد. برای همین، نباید روی نظر سنجی‌ها حساب کرد.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments