انتخابات آمریکا؛ فاصله بایدن و ترامپ کاهش یافته است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

نتیجه یک نظرسنجی تازه در آمریکا نشان می‌دهد که فاصله نامزدهای دموکرات و جمهوریخواه کاهش یافته است.

به گزارش ایرنا، نتیجه جدیدترین نظرسنجی مشترک روزنامه اینوسترز بیزنس دیلی (Investor’s Business Daily) و موسسه تکنومتریکا (TecnoMetrica) نشان می‌دهد که فاصله جو بایدن از رقیب جمهوریخواه خود به ۵.۶ درصد کاهش یافته است.

در نظرسنجی دو هفته پیش این موسسات، بایدن با فاصله‌ای ۱۰.۴ درصدی از ترامپ پیش بود. نتایج نظرسنجی جدید که در بازه‌ای ۵ روزه و تا یک روز پس از آخرین دور مناظرات انجام شد، نشان می‌دهد که ۵۰.۶ درصد پاسخ دهندگان حامی بایدن بوده‌اند و هواداران ترامپ ۴۵ درصد آنان را تشکیل می‌دهند.

بر اساس یافته‌های این نظرسنجی، ۶.۵ درصد از رای دهندگانی که در دور نخست به ترامپ رای دادند، اکنون از بایدن حمایت می‌کنند و از میان رای‌دهندگان هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶، ۳ درصد به ترامپ رای خواهند داد.

بر خلاف انتخابات چهار سال پیش، بایدن در میان مستقل‌ها ۴ درصد از ترامپ پیش است در حالیکه نظرسنجی موسسه پیو پس از انتخابات ۲۰۱۶ نشان داد که حامیان ترامپ در میان مستقل‌ها ۴۳ درصد در برابر ۴۲ درصد کلینتون بود.

۳۲ درصد از پاسخ دهندگان به نظرسنجی اخیر در رای گیری زودهنگام شرکت کرده‌اند که ۴۶ درصد از آنان حامی بایدن بوده‌اند.

افکارسنجی مشترک این دو موسسه یکی از تنها دو پژوهشی بود که توانست به‌درستی پیروزی ترامپ در انتخابات ۴ سال پیش را پیش‌بینی کند.

ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری پیروز می‌شود

در همین حال یک متخصص نظرسنجی گروه «ترافالگر» که در سال 2016 نتیجه انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را پیش‌بینی کرده بود، اعلام کرد که به احتمال زیاد ترامپ در انتخابات ماه نوامبر پیروز می‌شود.

«رابر کاهیلی» استراتژیست و متخصص سنجش افکار عمومی گروه «ترافالگار» در گفت‌وگو با شبکه فاکس‌نیوز تصریح کرد آنچه متوجه شده‌ایم این است که نظرسنجی‌ها، عمدتاً آراء مخفی ترامپ را نادیده گرفته‌اند. یک حس شفاف و روشن بین محافظه‌کاران و افرادی که طرفدار رئیس‌جمهور هستند وجود دارد و آن این است که تمایل ندارند به راحتی عقاید خود را به اشتراک بگذارند. این افراد برای شرکت در نظرسنجی‌ها تردید بیشتری دارند و بنابراین اگر نتوانید این مسئله را جبران و برطرف کنید، به پاسخ‌های درستی از سوی آنها نمی‌رسید.

وی افزود: من معتقدم با توجه به آراء مخفی، ترامپ احتمالاً در انتخابات ریاست‌جمهوری سوم نوامبر ۲۰۲۰ (۱۳ آبان) پیروز می‌شود.

بایدن پیشتاز است، اما پیروزی او قطعی نیست

به گزارش اشپیگل، بیشتر نظرسنجی‌ها حاکی از بالا بودن شانس پیروزی جو بایدن در انتخابات هستند. حتی برخی از تحلیلگران از یک پیروزی قاطع برای او سخن می‌گویند.

با وجود این خوش‌بینی، دموکرات‌ها که بدبیاری سال ۲۰۱۶ را تجربه کرده‌اند، از پیروزی خیلی مطمئن نیستند. در آن سال نظرسنجی‌ها آرای هیلاری کلینتون را در ایالت‌های پنسیلوانیا و میشیگان و ویسکانسن بین سه تا بالای پنج درصد جلوتر از دونالد ترامپ ارزیابی کرده بودند.

همین خوش‌بینی باعث شد که کلینتون به سه ایالت یادشده توجه کافی نکند؛ در برابر ترامپ از فرصت استفاده کرد و در هر سه ایالت آرای بیشتری آورد. بر همین اساس است که او امروز نیز نظرسنجی‌ها را “قلابی” می‌خواند.

برخی از تحلیلگران بیش از انتخابات به وضعیت پس از انتخابات توجه دارند و به فضای تنش‌آلود در میان هواداران ترامپ توجه می‌دهند که مایل هستند او را به هر قیمتی رئیس جمهور آینده ببینند.

برنده خواهم شد، نیازی به انتقال قدرت نیست

رئیس جمهور آمریکا و نامزد حزب جمهوریخواه شب گذشته برای بیان دیدگاهایش در مقابل دوربین شبکه ان بی سی نیوز ظاهر شد. شیوع ویروس کرونا باعث شده ترامپ و بایدن از دو شبکه خبری و از دو شهر متفاوت اما همزمان به پرسش‌هایی پاسخ بدهند.

ترامپ در این نشست انتخاباتی یک ساعته به پرسش‌های چند شهروند آمریکایی پاسخ داد که عمدتا بر مسائل اقتصادی و مشکلات ناشی از کرونا و همچنین عملکرد ترامپ در حوزه بهداشت و درمان متمرکز بود.

ترامپ در ابتدا درباره شيوع کرونا گفت: این ویروس از چین به سمت ما آمده است. این ویروس چینی را فرستادند. ما در زمینه مقابله با کرونا عملکرد فوق العاده‌ای داشتیم. به وضعیت کشور‌های اروپایی و مناطق دیگر نگاه کنید. آن‌ها مشکلات جدی دارند. ما در حال رسیدن به واکسن کرونا هستیم. ما توانسته ایم بخش اصلی این مشکل را پشت سر بگذاریم. ما حدود دویست و ده هزار نفر را به علت این ویروس از دست داده ایم. این وضعیت به علت چین است. این ویروس از چین است. اگر کار‌های ما نبود، تعداد جان باختگان کرونا به دو میلیون نفر می‌رسید.

رئیس جمهور آمریکا در پاسخ به سوال یک مرد آمریکایی درباره اینکه چرا باید به عملکرد جمهوریخواهان درباره دیوان عالی آمریکا اعتماد کرد گفت: متاسفانه قاضی معروف دیوان عالی کشورمان فوت کرد. ما مجبور بودیم فردی را به جای او معرفی کنیم. بیست و نه مرتبه چنین اتفاقی در دوران مسئولیت روسای جمهور آمریکا رخ داده است. من دقیقا همان کاری را انجام داده ام که روسای جمهور دیگر انجام داده اند.

وي افزود: ما در آستانه انتخابات قرار داریم. این انتخابات، مهمترین انتخابات تاریخ آمریکا است. نمی‌دانم آیا کار به دیوان عالی می‌کشد یا خیر (به علت نتایج موردمناقشه انتخابات). اما در هر حال، دیوان عالی خودش در این باره بررسی هایش را انجام می‌دهد و تصمیم گیری می‌کند.

ترامپ در پاسخ به این سوال که آیا نتیجه انتخابات و شکست احتمالی اش را می‌پذیرد؟ گفت: مشکلات جدی در این باره وجود دارد. آن‌ها (دموکرات ها) از انتقال مسالمت آمیز قدرت سخن می‌گویند. من هزاران تعرفه انتخاباتی را می‌بینم که نام من روی آن‌ها نوشته شده است. طبیعی است که من از این مسئله خوشحال نباشم. در پاسخ به سوال شما که آیا نتیجه انتقال مسالمت آمیز قدرت را می‌پذیرم باید بگویم بله قطعا من خواهان انتقال قدرت به صورت مسالمت آمیز هستم، اما فکر نمی‌کنم این کار ضرورتی داشته باشد، چون من برنده انتخابات خواهم بود.

نامزد دموکرات از احتمال شکست خود در انتخابات گفت

جو بایدن نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری امسال آمریکا در اظهاراتی ادعا کرد: تنها راهی که ممکن است من شکست بخورم از طریق حیله و حقه بازی است.

به گزارش رویترز، بایدن در سخنانی در جمع طرفدارانش در ایالت پنیسلوانیا افزود: من نتیجه نهایی انتخابات را خواهم پذیرفت ولی تنها راه شکست من در برابر ترامپ، حقه بازی و حیله و نیرنگ است.

وی افزود: ترامپ تلاش می کند تا رای دهندگان را دلسرد کند تا مشارکت در انتخابات کاهش یابد، آن هم از طریق راه های مختلف از جمله ایجاد شک و تردید در امنیت رای گیری پستی.

بایدن پیش از این نیز گفته بود که تنها نگرانی بزرگ او تلاش ترامپ برای سرقت پیروزی است.

این در حالیست که کارزار انتخاباتی هر دو نامزد دموکرات و جمهوریخواه، صدها وکیل و داوطلب را استخدام کرد اند تا مانع از هرج و مرج در روز انتخابات شوند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments