انتخابات آمریکا؛ فلوریدا رییس جمهور را تعیین می‌کند؟

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

درحالی که چهار روز تا انتخابات آمریکا مانده پیشتازی بایدن در نظرسنجی های سطح ملی پایدار بوده است. با این حال برتری او در ایالت های تعیین کننده مانند فلوریدا که در نهایت نامزده برنده را انتخاب خواهند کرد، نامطمئن تر به نظر می رسد.

تاکنون بیش از ۸۰ میلیون نفر رای داده اند که ۵۲ میلیون آن به صورت پستی بوده، که آمریکا را در مسیر ثبت بزرگترین مشارکت انتخاباتی طی بیش از یک قرن قرار می دهد.

در همین حال ترامپ در واپسین روزهای پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا از ایالتی به ایالت دیگر سفر می‌کند.

بنا به گزارشها، نامزد جمهوریخواه هر روز به سه یا چهار شهر و ایالت سفر می‌کند. آریزونا، نبراسکا، نوادا، ویسکانسین، میشیگان، پنسیلوانیا و چند بار هم به فلوریدا. این در حالیست که نامزد دموکراتها گفته: اگر فلوریدا آبی شود، کار تمام است.

آنطور که وضعیت دو نامزد در ایالت های تعیین کننده نشان می دهد، ترامپ برای پیروزی در انتخابات سراسری باید در فلوریدا برنده شود و یک میانگین نظرسنجی ها نشان می دهد که ۱.۴ درصد از رقیب عقب است، که از نظر آماری رقابتی کاملا فشرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس جمهور آمریکا روز پنج شنبه در جمع هواداران خود در شهر تامپا در ایالت فلوریدا به شدت به رقیب انتخاباتی خود جوبایدن و حزب دموکرات‌ها حمله کرد.

ترامپ گفت: اگر جو خواب آلود رئیس جمهور شما شود، شما شاهد یک رکود فلج کننده خواهید بود، رکودی که تاکنون شاهد آن نبوده اید. شما می‌دانید که بازار سهام ما شاهد افزایشی قابل توجه بوده است و عملکرد خوبی دارد. ما عالی عمل می‌کنیم. ارقام مربوط به امروز را مشاهده کرده اید؟ تولید ناخالص داخلی با افزایش ۳۳.۱ درصدی مواجه شده است. این بزرگترین رقم در تاریخ کشور ما محسوب می‌شود و تقریبا سه برابر شده است. درست است؟ تقریباً سه برابر. اکنون این رقم بسیار بزرگتر از هر رقمی است که ما در ارتباط با تولید ناخالص داخلی شاهدش بوده ایم. شما به دهه ۱۹۵۰ برگردید می‌بینید که این رقم کمتر از نصف این بود. این بزرگترین رقم است. اگر دو هفته پیش از من می‌پرسیدید می‌گفتم ۱۲ درصد. ۱۲ درصد هم خوب است. هیچ کسی تاکنون چنین رقمی را نشنیده است.

ترامپ افزود: بگذارید به شما بگویم که آن‌ها قصد انجام چه کاری را دارند من هرگز حتی به این موضوع فکر نکرده بودم. آن‌ها حتی در این مورد صحبت نخواهند کرد. این بزرگترین رویداد تجاری در ۵۰ سال گذشته است. هیچ کس تاکنون چنین رقمی را ندیده است. این رقم بزرگتر از رقم هر کشوری است. هیچ کشوری تاکنون شاهد چنین رقمی نبوده است. این رشد اقتصادی انفجاری چهار برابر بیشتر از پیش بینی‌های ارائه شده توسط کارشناسان است. آن‌ها انتظار داشتند ما شاهد عددی همانند هفت یا هشت درصد باشیم.

برگ برنده ترامپ رو شد

روزنامه شرق در مطلبی با عنوان “فتح بزرگ ترامپ در آستانه انتخابات”، نوشت: محافظه‌کاران آمریکایی در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری به پیروزی بزرگی دست یافتند و با تأیید قاضی «ایمی کنی برت» برای عضویت مادام‌العمر در دیوان عالی ایالات متحده شش کرسی از ۹ کرسی عالی‌ترین نهاد قضائی آمریکا را در اختیار گرفتند،

تأیید قاضی برت بزرگ‌ترین پیروزی ترامپ و جمهوری‌خواهان در ماه‌های اخیر محسوب می‌شود؛ پیروزی‌ای که می‌تواند ثمراتی فراتر از تأثیرگذاری احتمالی بر انتخابات سوم نوامبر برای جمهوری‌خواهان داشته باشد.

برگ برنده ترامپ

با ورود قاضی برت به دیوان عالی و نشستن بر کرسی قاضی «گینزبرگ» که یک قاضی لیبرال شناخته می‌شد، انتظار می‌رود دیوان عالی آمریکا چرخشی آشکار به سمت محافظه‌کاران داشته باشد و احتمالا اولین نشانه‌های آن در انتخابات آمریکا که هفته آینده برگزار می‌شود، نمایان شود.

دونالد ترامپ بار‌ها تأکید کرده که رأی‌گیری پستی باعث بروز تقلب در انتخابات خواهد شد و در صورت شکست در چنین شرایطی حاضر به ترک کاخ سفید نیست. نزدیکان رئیس‌جمهوری آمریکا هم به این نکته اشاره می‌کنند که انتظار دارند انتخابات امسال مانند انتخابات سال ۲۰۰۰ شود که برنده نهایی میان «جورج بوش» جمهوری‌خواه و «ال گور» دموکرات را دادگاه تعیین کرد، به این دلیل که در مورد نتیجه انتخابات در ایالت کلیدی فلوریدا اختلاف‌های جدی وجود داشت و در نهایت بوش برنده این ایالت معرفی شد.

جمهوری‌خواهان امیدوارند در صورت تکرار این سناریو، دیوان عالی آمریکا که اکنون دو‌سوم کرسی‌های آن در دست محافظه‌کاران است به سود ترامپ وارد عمل شود.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments