انتخابات بلاروس؛ زنانی که متحد شدند تا علیه مردی قدرتمند مبارزه کنند

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۹ دقیقه پیش

انتخابات بلاروس

سه زنی که همه چیز را برای سیاست در خطر قرار داده‌اند. سوتلانا تیخانوفسایا، ورونیکا تسپکالو و ماریا کولسنیکووا برای رهبری کمپین مخالفان برای انتخابات ریاست جمهوری ماه آینده در بلاروس گرد هم آمده‌اند.

در صورت موفقیت، تیخانوفسایا رئیس جمهور می‌شود.

او بعد از این که شوهرش سرگئی تیخانوفسکی زندانی و از شرکت در انتخابات منع شد، تصمیم گرفت که به جای شوهرش برای کاندیداتوری ریاست جمهوری اقدام کند.

وی از سوی مقامات این کشور تهدید شده است که اگر به این تلاش‌های خود ادامه دهد فرزندان خردسالش از او گرفته خواهند شد اما این تهدیدات هنوز او را از ادامه اقدام خود باز نداشته است.

سوتلانا تیخانوفسای در این مبارزات با ورونیکا تسپکالو همراه شده که او هم همسرش، والری، از رقابت‌های ریاست جمهوری منع شده ‌است.

زن دیگری که در این مبارزات با او همراه است ماریا کولسنیکووا، سخنگوی ویکتور باباریکو، نامزد انتخاباتی زندانی است.

مأموریت آنها پیروزی در انتخابات ۹ اوت و پایان دادن به ۲۶ سال قدرت الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری کنونی این کشور است.

“همسران، مادران و خانه‌داران”

یانا لیوشنفسایا ، تحلیلگر بلاروس در بخش مانیتورینگ بی بی سی می گوید: “آنچه ابتکار این زنان را از همه برجسته تر می کند ، ماهیت مردسالاری سیاست بلاروس است.”

وی می گوید لوکاشنکو در طول حدود سه دهه قدرت خود این پیام را منتقل کرده است که نقش زنان در بلاروس نقش “همسر، مادر و خانه دار” بودن است.

آقای لوکاشنکو
توضیح تصویر،

آقای لوکاشنکو از سال ۱۹۹۴ قدرت را در بلاروس در دست داشته

آقای لوکاشنکو – که برای اولین بار در ژوئیه ۱۹۹۴ انتخاب شد و اکنون به دنبال ششمین دوره ریاست جمهوری خود است – اخیراً گفت مردم بلاروس “آماده رای دادن به یک زن نیستند” و “قانون اساسی برای یک زن نیست”.

اما او ممکن است در مورد مخاطبان خود اشتباه کرده باشد زیرا این اظهاراتش باعث ناراحتی بسیاری شد.

او بعداً مجبور شد توضیح دهد که قصدش از این گفته‌ها بی احترامی نبوده است.

آقای لوکاشنکو توضیح داد: “قانون اساسی ما به گونه‌ای نوشته شده است که حتی برای مردان نیز تحمل بار این مسئولیت سخت است و اگر زنی بار سنگین این مسئولیت را بر دوش داشته باشد از هم فرو خواهد پاشید.”

دوران جدیدی برای سیاست در بلاروس؟

گردهمایی مشترک سوتلانا تیخانوفسایا، ورونیکا تسپکالو و ماریا کولسنیکووا، در بلاروس تاریخ ساز شده است.

لیوشنوفسایا می‌گوید، عکس این سه زن که با هم کارزار می کنند، به “نمادی از تلاش تازه برای به چالش کشیدن الکساندر لوکاشنکو، رییس جمهوری این کشور” تبدیل شده است.

آنها ممکن است به عنوان تازه واردان به تصویر کشیده شده باشند، اما هر کدام از آنها به طریقی، سال‌ها تجربه در سیاست و زندگی عمومی دارند.

تیخانوفسایا در اولین حضور خود در گردهمایی گفت: “شوهر من سرگئی تیخانوفسکی مردم را متحد کرد، بنابراین ما نیز تصمیم گرفتیم برای رسیدن به یک هدف مشترک متحد شویم.”

سرگئی که یک وبلاگ نویس با نفوذ است از انتخابات ریاست جمهوری منع شد و پس از اینکه به برنامه‌ریزی برای ایجاد ناآرامی‌های گسترده متهم شد، به زندان افتاد.

بلاروس
توضیح تصویر،

اعتراض مخالفان در پی منع دو منتقد دولت از شرکت در انتخابات

تیخانوفسایا می گوید اگر برنده شود، می‌خواهد انتخابات تازه و “عادلانه” برگزار کند، “زندانیان سیاسی” را آزاد کند و قانون اساسی ۱۹۹۴ را برگرداند، که قدرت ریاست جمهوری را کاهش می‌دهد و تعداد دفعاتی را که یک فرد می‌تواند مجدداً انتخاب شود، محدود می‌کند.

امید به آینده

ورونیکا تسپکالو و ماریا کولسنیکووا، همسر والری، نامزد رد شده هم با این گفته‌ها، موافق است.

شوهر او، سفیر پیشین بلاروس در ایالات متحده، زمانی یکی از معتبرترین تهدیدات برای لوکاشنکو به حساب می‌آمد، اما او یکی از ۹ نامزدی بود که از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات بلاروس برای کاندیداتوری ریاست جمهوری نامناسب تلقی شد.

در طی گردهمایی در مینسک، ورونیکا تسپکالو آقای لوکاشنکو را متهم به کاهش جمعیت بلاروس کرد.

وی گفت: “جوانان ما به خارج از کشور می‌روند، همه خانواده‌های آنها به دنبال زندگی بهتر هستند زیرا در آنجا آزادی وجود دارد.”

تسپکالو گفت: “در خارج آزادی بیان، پول بیشتر و از همه مهم‌تر امیدواری وجود دارد، چیزی که بلاروسی‌ها در اینجا ندارند… ما می‌خواهیم آن را تغییر دهیم.”

تجربه ماریا کولنیسکووا کمی متفاوت است.

وی سخنگوی ویکتور باباریکو، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری بوده، بانکداری مشهور در بلاروس که به عنوان قوی‌ترین رقیب آقای لوکاشنکو شناخته می‌شود.

اما هنگامی که او وادار به عقب‌نشینی از این انتخابات شد و به اتهام اختلاس و کلاهبرداری زندانی شد، ماریا تصمیم گرفت جای او را بگیرد و به کمپین زنان بپیوندد.

در آن زمان، نمایندگان اتحادیه اروپا به بلاروس گفتند که تصمیمات این کمیسیون “به اعتبار و ماهیت دموکراتیک انتخابات آسیب می‌زند”.

اگرچه این سه زن از احزاب مستقل مختلفی هستند اما همه آنها در سیاست‌های کلیدی مانند اصلاحات سیاسی، مبارزه با فساد و ترویج آزادی بیان، اشتراک نظر دارند.

چالش سخت

لیوشونفسایا، تحلیلگر بلاروس در بخش مانیتورینگ بی‌بی‌سی می‌گوید: “کمپین این سه زن باعث ایجاد هیجان در کشوری شده که اغلب به دلیل عدم علاقه مردمش به سیاست شهرت دارد. عدم علاقه‌ای که شاید دلیلش، ادعاهای مربوط به تقلب در انتخابات در طول چندین دهه باشد.”

لیونشنسایا اذعان می‌کند که در میان مخالفان اصلی این نگرانی وجود دارد “که این تلاش‌ها محکوم به شکست است.”

او می‌گوید این بدبینی با توجه به “تاریخ انتخابات غیر دموکراتیک در این کشور و فشارهای بی‌رحمانه بر مخالفان لوکاشنکو در مبارزات انتخاباتی در حال انجام” تعجب‌آور نیست.

نتیجه هرچه باشد، مطمئناً مبارزات این زنان سطحی از وحدت را به وجود آورده که به ندرت در سیاست بلاروس مشاهده می‌شود.

این کمپین همچنین باعث شده که منتقدان بگویند، حداقل این بار مبارزات انتخاباتی لوکاشنکو ممکن است به آن سادگی که پیش بینی کرده بود، نباشد.

نظرات