انتخابات بلاروس؛ ‘شکنجه گسترده’ علیه معترضان بازداشتی

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۸ دقیقه پیش

اعتراضات بلاروس

فعالان و ناظران حقوق بشر از وجود شواهدی از خشونت پلیس بلاروس علیه معترضان بازداشتی در این کشور خبر می‌دهند.

اعتراض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری که به پیروزی مجدد الکساندر لوکاشنکو منجر شده، همچنان ادامه دارد.

برخی از ۶۷۰۰ نفری که از یکشنبه گذشته در جریان اعتراضات بازداشت و سپس آزاد شده‌اند، مدعی بدرفتاری پلیس از جمله ضرب و شتم شده‌اند.

به گفته عفو بین الملل، گزارش‌ها از “شکنجه گسترده” خبر می‌دهد.

بلاروس در میان ادعاهای گسترده مبنی بر تقلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری، در پنج روز گذشته شاهد اعتراضاتی بوده است.

پس از انتخابات یکشنبه (۹ اوت)، مقامات انتخاباتی الکساندر لوکاشنکو را پیروز این انتخابات معروفی کردند، هر چند که طرفداران کاندیدای اصلی مخالف، سوتلانا تیکانوفسایا، بر پیروزی او تاکید دارند.

ناتالیا کوچانووا، رئیس مجلس سنا در بیانیه‌ای که از تلویزیون این کشور پخش شد، گفت که رئیس جمهور دستور تحقیقاتی را در مورد بازداشت گسترده معترضان داده و بیش از ۱۰۰۰ نفر از دستگیرشدگان هم آزاد شده‌اند.

الکساندر بارسوکوف، معاون وزیر کشور ضمن رد بدرفتاری نسبت به بازداشت‌شدگان گفته که همه آنها امروز آزاد می‌شوند.

مقامات مرگ دو نفر را در جریان اعتراضات اخیر تایید کرده‌اند.

یکی از بازداشت شدگان آزاد شده، زخم های خود را نشان می‌دهد
توضیح تصویر،

یکی از بازداشت شدگان آزاد شده، زخم های خود را نشان می‌دهد

“اتاق‌های شکنجه”

برخی از زندانیان آزاد شده تصاویری را در پیام رسان “نیکستا” به اشتراک گذاشته‌اند که بدن‌های کبود و متورم آن‌ها از جمله آسیب‌دیدگی در ناحیه کمر و باسن را نشان می‌دهد که گفته شده توسط پلیس انجام شده است.

یکی از آزادشدگان به بی بی سی گفته: “آن‌ها مردم را بی رحمانه مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند. همه را دستگیر می‌کنند. ما مجبور شدیم که تمام شب در حیاط بازداشتگاه بایستیم. ما می‌توانستیم صدای زنان را که کتک می‌خورند، بشنویم. من چنین بی رحمی را درک نمی‌کنم.”

به گفته سازمان عفو بین الملل، افرادی که دستگیر شده‌اند، گفته‌اند که برهنه شده، مورد ضرب و شتم و تجاوز قرار گرفته‌اند.

ماری استروترز، مدیر عفو بین‌الملل در امور اروپای شرقی و آسیای میانه گفته: “بازداشت شدگان قبلی به ما گفتند که بازداشتگاه‌ها به اتاق‌های شکنجه تبدیل شده و پلیس معترضان را مجبور به دراز کشیدن در محل‌های کثیف کرده و سپس آن را با باتون مورد ضرب و شتم قرار می‌دهد.”

در نوار صوتی که توسط خبرنگار بی بی سی به اشتراک گذاشته شده، فریادهایی از داخل بازداشتگاه اوکرستینا در مینسک، پایتخت، شنیده می‌شود..

در اقدامی جداگانه، یک گروه پنج نفره از کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل گفته اند که پاسخ نیروهای امنیتی به اعتراضات صلح آمیز اخیر، خشونت آمیز بوده و به طور مکرر به زور و قوه قهریه شدید متوسل شده‌اند.

این افراد در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند: “به نظر می‌رسد که مقامات فقط علاقه دارند که به سرعت اعتراضات را متفرق کنند و هرچه بیشتر افراد را دستگیر کنند.”

قرار است امروز وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا برای بررسی تحریم های احتمالی علیه بلاروس به دلیل سرکوب‌های اخیر تشکیل جلسه بدهند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments