انتخابات ۱۴۰۰: پیشنهاد وزارت کشور برای برگزاری انتخابات طی ۲ روز

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

رئیس ستاد انتخابات وزارت کشور از احتمال برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ طی دو روز خبر داده و گفته تبلیغات میدانی و میتینگ‌های انتخاباتی ممنوع خواهد بود.

احمد بارکی‌زاده kayhan.london©

جمال عرف معاون سیاسی وزیر کشور و رئیس ستاد انتخابات ۱۴۰۰ در گفتگو با خبرگزاری تسنیم گفته که شرایط انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به دلیل شیوع کُرونا با انتخابات پیشین متفاوت است.

به گفته رئیس ستاد انتخابات کشور «با توجه به وضعیت کرونا و با فرض وجود این بیماری در آن مقطع در کشور، پیشنهادها و سناریوهای مختلفی در حال بررسی است از جمله دو گزینه‌ای که محتمل‌تر از سایر گزینه‌ها است. پیشنهاد ما درباره زمان و مکان انتخابات است؛ مبنی بر اینکه زمان اخذ رأی را از یک روز به ۲ روز افزایش دهیم.»

جمال عرف با طرح این پیشنهاد گفته که «قانون اجازه برگزاری انتخابات در ۲ روز را نداده است اما ستاد ملی مبارزه با کُرونا می‌تواند با تصویب این موضوع دست ما را در این زمینه باز بگذارد.»

معاون سیاسی وزیر کشور پیشنهاد دیگر این وزارت کشور را «افزایش شعب اخذ رأی» عنوان کرده و گفته است: «فرضاً اگر ما ۶۰ هزار شعبه داریم، این تعداد را به ۸۰ هزار شعبه افزایش دهیم.»

او اجرای این پیشنهاد را مشروط به موافقت شورای نگهبان و تصویب ستاد ملی مبارزه با کُرونا دانسته است: «با توجه به اینکه ما قانون انتخابات ریاست ‌جمهوری را داریم و عملاً قانون موجود محدودیت‌هایی را در این زمینه برای مجریان پیش‌بینی کرده است، نیاز داریم پیشنهادمان در صورت موافقت شورای نگهبان به تصویب ستاد ملی مبارزه با کُرونا برسد، چرا که مصوبات این ستاد در حکم مصوبات شورای عالی امنیت ملی است.»

او همچنین گفته که «در زمینه تبلیغات و حضور میدانی طرفداران و کاندیداها انتخابات متفاوتی خواهیم داشت و به‌مانند انتخابات مرحله دوم مجلس شورای اسلامی ممنوع خواهد بود.»

پیشتر نیز درباره ساز و کار برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با توجه به شیوع کُرونا احتمال‌هایی از جمله عقب افتادن تاریخ انتخابات مطرح شده بود. اکنون اما جمال عرف گفته که رزو «۲۸ خرداد ۱۴۰۰ انتخابات برگزار می‌شود و انتخابات یک روز هم عقب نمی‌افتد.»

عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور دولت روحانی روز پنجشنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۹ از تشکیل کمیته‌ای از شورای نگهبان، مجلس شورای اسلامی و وزارت کشور برای بررسی نحوه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری اسلامی در سال ۱۴۰۰ در شرایط کُرونا خبر داده بود.

انتخابات ۱۴۰۰ و کُرونا؛ احتمال تغییر قوانین رأی‌گیری در ایران؛ نگرانی از ویروس یا مشارکت پایین؟!

عباسعلی کدخدایی سخنگو و عضو حقوقدان‌ شورای نگهبان مهرماه امسال در گفتگو با روزنامه ایران درباره برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ با اشاره به اینکه زمان زیادی تا برگزاری انتخابات باقی مانده، گفته بود که رایزنی‌هایی در حد کارشناسی میان شورای نگهبان و وزارت کشور انجام شده و این رایزنی‎ها در خصوص تعرفه‏‌ها، بحث‎های اجرایی و هماهنگی‎ها است.

شهریار حیدری عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی نیز گفته که در صورت ادامه شرایط کُرونا تا انتخابات ریاست جمهوری باید یک «تصمیم حاکمیتی» درباره شیوه برگزاری انتخابات گرفته شود.

شهریار حیدری گفته که «باید انتخابات ریاست‌جمهوری در تاریخ مقرر برگزار شود و اگر بخواهد خارج از این روند باشد، باید قانون اصلاح شود. باید دولت و حاکمیت، اقتضائات برگزاری انتخابات در شرایط کُرونایی را بررسی کنند تا مشخص شود به چه شکلی انتخابات‌ها در سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.»

به نظر می‌رسد اگر چه این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تصمیم‌گیری درباره چگونگی برگزاری انتخابات در شرایط کُرونا را نیازمند یک «تصمیم حاکمیتی» می‌داند اما وزارت کشور دولت روحانی تلاش دارد «نمایندگان انقلابی» مجلس شورای اسلامی را از این فرایند دور نگه دارد.

عبدالرضا رحمانی فضلی روز شنبه اول آذرماه درباره برگزاری انتخابات گفته که «با وزارت بهداشت هماهنگی‌هایی را انجام داده‌ایم و تجربیات کشورهای دیگر را نیز که در این شرایط، انتخابات برگزار کرده‌اند مطالعه و استفاده می‌کنیم.»

او در ادامه یادآوری کرد که تصمیم در دولت گرفته می‌شود و پس از تأیید شورای نگهبان، نتیجه به اطلاع مجلس شورای اسلامی می‌رسد: «وزارت کشور هنگامی که به جمع‌بندی مناسب برسد موضوع را با شورای نگهبان مطرح می‌کند و نظر شورای نگهبان را هم خواهیم گرفت، سپس به مجلس شورای اسلامی نیز گزارش نهایی را می‌فرستیم.»

هرچند مقامات حکومتی بیماری کُرونا را به عنوان علت تلاش برای پیش‌بینی راهکارهای جدیدی در برگزاری انتخابات ۱۴۰۰ عنوان می‌کنند اما یکی از هراس‌های عمده آنها عدم مشارکت مردم در انتخابات است. چیزی که در رأی‌گیری‌ مجلس شورای اسلامی یازدهم در دوم اسفند ۹۸ نیز اتفاق افتاد.

از آخرین انتخابات ریاست جمهوری در سال ۱۳۹۶ تا کنون موضوعاتی چون سرکوب گسترده و وحشیانه مردم در اعتراضات سراسری دی ۹۶ و آبان ۹۸، سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی با شلیک موشک‌ توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، تشدید شرایط اقتصادی فلاکتبار برای اقشار متوسط و تنگدست و ناتوانی حکومت در مدیریت بیماری کووید۱۹ به شدت پایگاه اجتماعی جناح‌های مختلف جمهوری اسلامی را نزد مردم تضعیف کرده است.

بسیاری از تحلیلگران جناح‌های اصلاح‌طلب و اصولگرا در ماه‌های گذشته نسبت به احتمال عدم مشارکت مردم در انتخابات ۱۴۰۰ هشدار داده و خواستار به کار گرفتن راهکارهایی برای بالا بردن سطح مشارکت مردم در این انتخابات شده‌اند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments