انستیتو پاستور ادعای صدا و سیما درباره درمان کرونا با نیش زنبور عسل را تکذیب کرد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

عظیم اکبر‌زاده خیاوی، کارشناس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران که به عنوان «پرفسور» با تخصص بیوشیمی بالینی معرفی شد در مصاحبه‌ای ادعا کرد که راه نجات بشریت از کرونا، آمپول زهر زنبور عسل است. انستیتو پاستور اعلام کرد چنین درمانی مورد تأیید نیست و توصیه نمی‌شود.

عظیم اکبر‌زاده خیاوی کارشناس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد که راه نجات بشریت از کرونا، آمپول زهر زنبور عسل است.
عظیم اکبر‌زاده خیاوی کارشناس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران ادعا کرد که راه نجات بشریت از کرونا، آمپول زهر زنبور عسل است.

با توجه به بحران اقتصادی و مشکلات معیشتی مردم، بازار انواع داروها که گفته می‌شود به درمان بیماران کووید ۱۹ کمک می‌کنند در ایران داغ است. طرفداران طب اسلامی برای جلوگیری از ابتلا به کووید ۱۹ دارویی را به نام امام کاظم به ویژه در شهرهای مذهبی قم و مشهد عرضه کرده‌ بودند. حالا نوبت به نیش زنبور عسل رسید. عظیم اکبر‌زاده خیاوی، کارشناس صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران در یک مصاحبه تلویزیونی ادعا کرد که نیش زنبور عسل نه تنها بیماری کووید ۱۹ آن هم در موارد حاد آن را به سادگی درمان می‌کند بلکه خاصیت پیشگیرانه از ابتلا به بیماری را هم دارد و می‌توان به جای واکسن ضد کرونا از آن استفاده کرد. این شخص گفته بود عضو انستیتو پاستور است.

انستیتو پاستور، سه‌شنبه ۱۴ مرداد با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد عظیم اکبرزاده خیاوی، عضو بازنشسته هیات علمی انستیتو پاستور است و ادعاهای او مبنی بر خاصیت دارویی و پیشگیرانه نیش زنبور عسل در درمان کووید ۱۹ مورد تأیید نیست:

«بررسی تأثیر درمانی هر دارو با مداخله پزشکی بر کرونا ویروس و بیماری‌های مشابه باید پس از بررسی پروپوزال مربوطه در شورای پژوهشی مراکز تحقیقاتی و دریافت مجوز از کمیته‌های اخلاق پزشکی صورت بگیرد و تا زمانی که این مراحل انجام نشود و نتایج احتمالی درمانی مطالعات به تأیید مراجع ذی صلاح در کشور نظیر سازمان غذا و دارو نرسیده و پروتکل‌های درمانی وارد نگردد، این روش‌های درمانی ادعاهای اثبات نشده بوده و مورد تایید نیست و توصیه نمی‌شود.»

حیدر محمدی، مدیرکل نظارت بر دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو، دوشنبه ۶ مرداد اعلام کرد که ایران داروی «اکتمرا» را برای درمان کووید ۱۹ تولید می‌کند. قبل از این رمدیسویر هم در ایران تولید شد. اکتمرا را چین به ایران اهدا کرده و هنوز وارد بازار نشده است.

بر اساس آمار ارسال‌شده برای زمانه، تا ۱۵ تیر سال جاری، ۳۵ هزار و ۳۴۴ نفر بر اثر ابتلا به کووید ۱۹ در ایران فوت کردند. شمار مبتلایان نیز ۳۹۳ هزار و ۸۴۱ تن بوده است. وزارت بهداشت اما ۱۵ تیر شمار کل مبتلایان را ۲۴۰ هزار و ۴۳۸ تن و شمار فوت‌شدگان را ۱۱ هزار و ۵۷۱ تن اعلام کرد.

بیشتر بخوانید:

Share
Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments