انفجار بیروت نقشه حکومت ایران و حزب الله است؟

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

عصر سه شنبه انفجار بسیار شدیدی در بندر بیروت پایتخت لبنان رخ داد که خسارات مالی و جانی فراوانی به دنبال داشته است. وزیر بهداشت لبنان اعلام کرد شمار جان باختگان اين انفجار تاکنون ۷۳ نفر و مجروحان بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ نفر است.

این در حالیست که برخی منابع خبری معتقدند تعداد زخمی‌ها و کشته‌ها و حجم خسارت‌های مادی به حدی است که هنوز نمی‌توان آن را تخمین زد. تا شعاع سه کیلومتری محل انفجار به خانه‌ها و موسسات دولتی و خصوصی خسارت وارد شده است.

همچنین گفته می‌شود شمار زیادی از شهروندان لبنانی و اتباع خارجی در پی انفجار عصر سه‌شنبه بیروت مفقود شده اند و وزارت بهداشت لبنان هم خط ویژه‌ای برای پیگیری این افراد معرفی کرده است. رسانه‌های لبنانی هر چند دقیقه اسامی مفقودان را قرائت می‌کنند تا کسانی که از آن‌ها اطلاعی در دست دارند اعلام کنند.

صلیب سرخ لبنان نیز از همه نیرو‌های ذخیره امدادی در جنوب و شمال و شرق این کشور درخواست کمک کرده است.

منشاء این انفجار هنوز دقیقا روشن نیست. اما وزیر کشور لبنان می گوید: انفجار شدید حاصل وجود ذخایر بسیار زیاد نیترات آمونیوم بوده که باید از مسولان ذیربط دلیل آن را پرسید.

شورای عالی دفاع لبنان پس از جلسه‌ای که در پی انفجار روز سه شنبه داشت، شهر بیروت را شهر فاجعه زده دانست و به مدت دو هفته در این شهر وضع فوق‌ العاده اعلام کرد و به مقامات توصیه کرد که در این شهر وضعیت اضطراری اعلام کنند.

شورای عالی دفاع لبنان گفت: برای عبور از این فاجعه دردناک همه نیرو‌های ملی لبنان باید دست به دست هم بدهند.

پس از این انفجار بزرگ در بیروت، آمریکا پیشنهاد کمک به مردم لبنان را داده است. مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: من با همه کسانی که تحت تاثیر این انفجار بزرگ در بخشی از بیروت قرار گرفته اند، ابراز همدردی می‌کنم. ما وضعیت را زیر نظر داریم و آماده کمک به مردم لبنان برای خروج از این فاجعه وحشتناک هستیم.

اسرائیل و فرانسه نیز پیشنهاد کمک به لبنان را داده اند. وزارت خارجه اسرائیل در اورشلیم در بیانیه‌ای اعلام کرد: این کشور از طریق کانال‌های جهانی و امنیتی پیشنهاد کمک های انسان‌دوستانه به دولت لبنان داده است.

چه کسی در پشت پرده انفجار بیروت قرار دارد؟

انفجار بیروت در آستانه صدور رای دادگاه مورد حمایت سازمان ملل درباره ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر سابق لبنان در سال ۲۰۰۵ صورت گرفته است. این دادگاه قرار است روز جمعه در خصوص ۴ مظنون این پرونده رای خود را صادر کند. حزب‌الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است از مظنونین اصلی ترور رفیق حریری است.

تحلیلگران در اسراییل بر این باور هستند که انفجار وحشتناک بیروت نقشه رژیم ایران و حزب الله است.

[embedded content]

www.youtube.com/watch?v=TcztYHZ7ipE

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.

DOWNLOAD

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments