انفجار نطنز؛ نگرانی اسرائیل از احتمال واکنش سپاه

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
انفجار نطنز؛ نگرانی اسرائیل از احتمال واکنش سپاه

پس از آنکه سه مقام حکومتی در ایران در گفتگو با رویترز دررابطه با انفجار در سایت هسته ای نطنز انگشت اتهام را به سوی اسرائیل دراز کردند، کانال ۱۲ تلویزیون اسرائیل از آماده باش در اسرائیل از نگرانی و امکان واکنش نظامی از سوی رژیم ایران خبر داد.

سه مقام رسمی رژیم ایران روز جمعه به شرط ناشناس ماندن به رویترز گفتند که حادثه انفجار در تاسیسات هسته ای نطنز حمله سایبری بوده که در گذشته نیز انجام شده و از سوی اسرائیل بوده است.

ژنرال عموس یادلین ، فرمانده پیشین ستاد اطلاعات ارتش اسرائیل در این باره گفته: اسرائیل باید آماده واکنش رژیم ایران باشد.

پیش از این بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل گفته بود که به این خبر واکنشی نشان نخواهد داد.

در اسرائیل مکان انفجار در سایت نطنز بسیار با اهمیت عنوان شده و گفته شده که شاید این تنها مکان غنی‌سازی سریع در ایران بوده که در اثر این انفجار سانتریفیوژهای بسیاری نابود شده است.

تصاویر ماهواره‌ای جدیدی که منتشر شده است، آسیب وارد شده به یکی از ساختمان‌های تاسیسات نطنز را نشان می‌دهد. یک پژوهشگر مؤسسه علوم و امنیت بین‌‌الملل در واشنگتن در این باره گفته مشخص است که خسارت زیادی به مرکز مونتاژ سانتریفیوژ نطنز وارد آمده است.

این در حالیست که سخنگوی شورایعالی امنیت جمهوری اسلامی گفته: علت حادثه در تاسیسات غنی سازی نطنز را می‌دانیم اما به دلیل ملاحظات امنیتی فعلا آن را اعلام نمی‌کنیم.

سخنگوی شورایعالی امنیت جمهوری اسلامی در حالی از اعلام علت بروز این حادثه طرفه می رود، که برخی منابع آتش سوزی در بخشی از تأسیسات نطنز را اقدامی خرابکارانه دانسته اند.

از صبح روز پنج شنبه اطلاع‌رسانی مقامات حکومتی در باره حادثه تاسیسات نطنز بر ناچیز شمردن آن متمرکز بوده اما توضیح تازه این سخنگو، شائبه حمله را تقویت می‌کند: چیزی را می‌دانیم اما نمی‌گوییم.

این در حالیست که روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به نقل از یک منبع اطلاعاتی نوشته است که حادثه روز پنج شنبه در تاسیسات غنی‌سازی نطنز احتمالا ناشی از خرابکاری بوده است؛ همان جایی که سرویس‌های امنیتی آمریکا و اسرائيل در عملیاتی با رمز “بازی‌های المپیک” پیچیده‌ترین حمله سایبری تاریخ مدرن را از طریق بدافزار استاکس‌نت ترتیب دادند.

پاسدار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل‌‌،بطور ضمنی خبر نیویورک تایمز را تائید کرد و گفت: از آنجا که در حوزه‌های مختلف با آمریکا کشمکش داریم، نخستین فرضیه این است که ممکن است ناشی از اقدام دشمن باشد.

واکنش آمریکا به حادثه تاسیسات نطنز

به گزارش ایسنا، وزارت خارجه آمریکا در واکنش به حادثه در تاسیسات هسته‌ای نطنز با اشاره به اینکه در حال رصد گزارش‌های مربوطه است، اعلام کرد: این حادثه یک یادآوری دیگری است از این که چطور نظام ایران کماکان به اولویت بخشیدن به برنامه هسته‌ای منحرف شده خود به جای رفع نیازهای مردم ادامه می‌دهد.

در همین حال برخی رسانه های آمریکايی به نقل از یک محقق مؤسسه جیمز مارتین کالیفرنیا اعلام کردند که تصاویر ماهواره‌ ای نشان می‌دهند که محل حادثه در تاسیسات غنی سازی نطنز مربوط به یک ساختمان جدید‌التأسیس تولید سانتریفوژ است.

حادثه در سایت هسته‌ای نطنز در حالی رخ داده است که کمتر از یک هفته پیش انفجاری در شرق تهران شایعات دیگری را رقم زد. گرچه مقام‌های رژیم ایران دلیل آن را انفجار مخزن گاز در پارچین عنوان کردند اما برخی نیز نسبت به این موضوع تردید دارند.

.تصاویر ماهواره‌ای از محلی در شرق تهران که اخیرا در آن یک انفجار رخ داد نشان می‌دهد که تونل‌های زیرزمینی و سایت‌های تولید موشک سپاه پاسداران در این مکان پنهان شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس در گزارشی نوشت که واکنش غیرمعمول مقام‌های رژیم ایران پس از انفجار، ماهیت حساس منطقه‌ای را نشان می‌دهد که بازرسان بین‌المللی معتقدند که دو دهه پیش در آنجا جمهوری اسلامی آزمایش‌های مرتبط با تسلیحات هسته‌ای را انجام داده است.

این انفجار باعث لرزش خانه‌های اطراف و ترک برداشتن شیشه پنجره‌ها شد و در نخستین ساعت‌های روز جمعه، افق منتهی به کوه‌های البرز را روشن کرد.

چند ساعت پس از این انفجار، دوربین صدا و سیمای جمهوری اسلامی به محلی که گفته می‌شد انفجار رخ داده است رفت. خبرنگار این سازمان جلوی مخازنی قرار گرفت و مدعی شد حادثه ناشی از انفجار مخازن گاز بوده است اما تصاویر این گزارش صدا و سیما تنهای نمای بسته‌ای از مکان را نشان می‌داد. (فیلم زیر)

عکس‌های ماهواره‌ای سنتینل ۲ (آژانس فضایی اروپا) از این منطقه که در حدود ۲۰ کیلومتری شرق از مرکز پایتخت ایران قرار دارد، آثاری از صدها متر سیاهی ناشی از سوختگی بر اثر آتش را نشان می‌دهد که هفته‌های قبل از آن وجود نداشت.

آسوشیتدپرس در اینباره نوشت: «عکس‌های ماهواره‌ای سنتینل ۲ (آژانس فضایی اروپا) از این منطقه که در حدود ۲۰ کیلومتری شرق از مرکز پایتخت ایران قرار دارد، آثاری از صدها متر سیاهی ناشی از سوختگی بر اثر آتش را نشان می‌دهد که هفته‌های قبل از آن وجود نداشت. ساختمانی که در نزدیکی آن محل مشاهده می‌شود شبیه آنچیزی است که در تلویزیون دولتی ایران نشان داده شد.»

این رسانه آمریکایی به نقل از تحلیلگران گفت که محل انفجار پارچین نبوده است بلکه محل ذخیره گاز در نزدیکی تاسیسات موشکی خجیر است.

آسوشیتدپرس به نقل از فابین هینتس، پژوهشگر مرکز جیمز مارتین برای تحقیقات منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای در کالیفرنیا نوشت: «به نظر می‌رسد که انفجار در مجموعه گروه صنعتی شهید باکری رخ داده است که مسئول تولید سوخت جامد موشک است.»

مرکز مطالعات استراتژیک و بین‌المللی مستقر در واشنگتن، خجیر را به‌عنوان «محل تونل‌های بی‌شماری» معرفی می‌کند که برخی از تونل‌ها مشکوک به «مونتاژ و ساخت سلاح» هستند.

طبق گزارش آسوشیتدپرس، ساختمان‌های بزرگ صنعتی در محلی که در تصاویر ماهواره‌ای نیز مشخص است، نشان می‌دهد که ساخت موشک در آنجا انجام می‌شود.

آژانس اطلاعات دفاعی ایالات متحده آمریکا می‌گوید که رژیم ایران به طور کلی بزرگترین برنامه تاسیسات زیرزمینی در خاورمیانه را دارد.

آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا سال گذشته در گزارشی گفته بود که این مکان‌ها از قابلیت‌های موشک‌های بالستیک تهران شامل نیروهای عملیاتی و برنامه توسعه و تولید موشک پشتیبانی می‌کند.

در حالی مقام‌های زژیم ایران محل وقوع انفجار را پارچین معرفی کردند که این مکان به دلیل نقشش در برنامه هسته‌ای پیش از سال ۲۰۰۳ بر سر زبان‌ها افتاده بود اما منطقه خجیر تاکنون در مرکز توجه قرار نداشت.

نظرات