انفجار “نطنز” با اطلاع آمریکا صورت گرفته است

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
انفجار "نطنز" با اطلاع آمریکا صورت گرفته است

به نوشته یک روزنامه آمریکايی، انفجار در تایسیات هسته ای نطنز شدیدتر از آن چیزی است که در گزارش‌های اولیه بازتاب یافته است. این منبع می نویسد که مسئولیت انفجار با اسرائیل بوده و این اقدام با اطلاع آمریکا صورت گرفته است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی از انفجار تاسیسات هسته ای نطنز نوشت که این رخداد برنامه اتمی رژیم ایران را تا دو سال با تأخیر مواجه می‌کند.

این منبع افزود: تصاویر جدید ماهواره‌ ای از محل انفجار نشان می‌دهد که حجم تخریب به‌ مراتب بیشتر از آنچه بوده که هفته گذشته به ‌نظر می‌رسید. کارشناسان می گونید حدودا دو سال طول می‌کشد تا رژیم ایران برنامه هسته‌ ای خود را به نقطه‌ای برساند که پیش از این انفجار بود.

به نوشته یک منبع داخلی، با گذشت بیش از یک هفته از وقوع حادثه‌ای در تاسیسات هسته‌ای نطنز، شواهدی از تدابیر سپاه پاسداران برای پاسخ دادن به عوامل احتمالی این حادثه آشکار شده است.

سایت فرارو نوشت: ظاهرا با سفر پاسدار باقری، رئیس ستاد کل نیرو‌های مسلح جمهوری اسلامی به سوریه روند اتخاذ این تصمیمات شروع شده است.

این منبع افزود: به نظر می‌رسد تصمیم سازان جمهوری اسلامی بعد از حادثه نطنز، که ظاهرا آن را تلاشی برای انتقال میدان بازی از سوریه به داخل ایران می‌دانند، برای تغییر برخی قواعد نانوشته در منطقه دست به کار شده اند. سفر پاسدار باقری به سوریه می‌تواند در همین راستا باشد. یک احتمال می‌تواند این باشد که جمهوری اسلامی با استناد به توافقنامه اخیر، در سوریه تجهیزاتی نصب کند تا پس ازحمله اسرائیل به آنها، به آن ضرب شستی نشان دهد که به مثابه پاسخ به ادعا‌های آن درباره نطنز خواهد بود.

این در حالیست که وزیر اطلاعات اسرائیل به رژیم ایران هشدار داده و گفته است که ما را تحریک نکنید، دولت اسرائیل قوی و نیرومند است.

به گزارش رادیو فرانسه، این مقام اسرائیلی گفت: اسرائیل تنها کشوری است در جهان که از سوی کشور دیگری تهدید به نابودی شده است و من از کشورهای آلمان، فرانسه و بریتانیا، در خواست می‌کنم که از طرح تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه رژیم ایران که در اکتبر آینده به شورای امنیت ارائه می شود، حمایت کنند.

جنگی پنهان میان اسرائیل و رژیم ایران آغاز شده است

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از برخی منابع اطلاعاتی نوشته که انفجار در تاسیسات غنی سازی نطنز توسط اسرائیل و با بمب صورت گرفته است.

وزیر دفاع اسرائیل روز گذشته گفته بود که هر حادثه ای در ایران را نباید به اسرائیل نسبت داد. ولی روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز روز دوشنبه به نقل از یک منبع اطلاعاتی در منطقه و همچنین اظهارات یک عضو اطلاعات سپاه پاسداران از نقش اسرائیل در انفجار نطنز خبر داده‌ است.

این روزنامه می نویسد که این حادثه به دنبال انفجار بمب رخ داده و آسیبی که وارد آمده بسیار جدی و گسترده بوده است.

در حالیکه گمانه‌زنی ها درباره حمله سایبری به تاسیسات نطنز مطرح شده بود، یک منبع امنیتی وابسته به یکی از کشورهای خاورمیانه به نیویورک تایمز گفته است که علت این انفجار بمبی قوی بوده که به درون تاسیسات حمل و در بخش سانتریفوژهای پیشرفته جاسازی شده بود.

اگر فرضیه انفجار بمب درست باشد، معلوم نیست که عوامل خرابکار، چگونه توانسته اند چنین بمبی را وارد تاسیساتی کنند که به شدت تحت محافظت امنیتی قرار دارند.

رادیو پیام اسرائیل پیش تر ارزیابی کرده بود که شماری از افراد کلیدی در برنامه های حساس رژیم ایران، برای خنثی کردن این پروژه های خطرناک، با سازمان های اطلاعاتی خارجی آماده همکاری شده اند، که نمونه آن انفجار در کارگاه مونتاژ سانتریفیوژها و همچنین انتقال اسناد اتمی به اسرائیل بوده است.

در همین حال روزنامه فرانسوی فیگارو نوشته: جنگی پنهان میان اسرائیل و رژیم ایران آغاز شده است.

به گزارش رادیو فرانسه، فیگارو در شمارۀ امروز خود دوشنبه ششم ژوئیه با اشاره به انفجارهای مرموز اخیر به ویژه در تأسیسات اتمی نطنز نوشته است که میان رژیم جمهوری اسلامی و اسرائیل جنگی در سایه شکل گرفته است که این روزنامه از آن در حال حاضر به عنوان “جنگ سایبری” یاد کرده است.

خبرنگار فیگارو، در ادامه افزوده است، که پرسش این است که آیا این جنگ می تواند از چارچوب کنونی خود خارج شده و به یک رویارویی مستقیم نظامی تبدیل شود؟

نظرات