انفجار و آتش‌سوزی در یک کلینیک درمانی در تهران چندین کشته و زخمی بر جای گذاشت

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

(+ ویدئو) ساختمان یک کلینیک درمانی در شمال تهران شامگاه سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ در پی یک انفجار دچار آتش‌سوزی شد. بر اساس گزارش‌هایی که تا نیمه شب سه‌شنبه منتشر شده، در این حادثه تا لحظه‌ی تنظیم این گزارش دست‌کم ۱۸ تن جان باخته و ۱۳ تن زخمی شده‌اند. یک مأمور آتش‌نشانی نیز در عملیات نجات آسیب دید.

مرکز درمانی و تصویربرداری پزشکی «سینا اطهر» واقع در کوچه «ماهروزاده» خیابان «شریعتی» (جاده قدیم شمیران) و نزدیک میدان تجریش شامگاه سه‌شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۹ دچار انفجار و آتش‌سوزی شد.

ساختمان کلینیک دارای  ۵ طبقه است که در اتاق‌های جراحی که در طبقه پنجم کلینیک قرار دارند، دست‌کم ۱۸ نفر جان باختند. برخی از آسیب‌دیدگان به صورت سرپایی درمان شده و ۶ نفر به بیمارستان «شهدا» در تجریش منتقل شدند. هنوز معلوم نیست که چند نفر از آنان از بیماران و چند نفر از پرسنل این مرکز درمانی بوده‌اند.

video

Please enable JavaScript


گزارش‌‌های مختلفی درباره شمار کشته‌شدگان و مجروحان منتشر شده ولی تا زمان تنظیم این گزارش مقامات رسمی از جمله مسئولان آتش‌نشانی یا اورژانس رقم دقیق کشته‌شدگان و زخمی‌ها را اعلام نکرده‌اند. یک آتش‌نشان نیز در این حادثه آسیب دیده است.

video

Please enable JavaScript


حمید گودرزی معاون امنیتی- انتظامی استانداری تهران علت این حادثه را نشت گاز در کلینیک عنوان کرده و از مردم خواسته از تجمع در محل حادثه خودداری کند.

video

Please enable JavaScript


وبسایت‌های داخلی نیز گزارش دادند که نشت گاز در زیرزمین و انفجار انبار کپسول‌های اکسیژن در طبقه منفی یک علت وقوع این حادثه بوده است.

video

Please enable JavaScript


جلال ملکی سخنگوی سازمان آتش نشانی گفته که «به دلیل آتش‌سوزی و انفجار، دود بسیاری در طبقات پخش شده است و احتمال داده می‌شود انبار این کلینیک محل نگهداری سیلندرها بوده و انفجار به دلیل منفجر شدن این سیلندرها بوده است.»

ملکی افزوده که «هم‌‌اکنون چهار ایستگاه در محل در حال انجام عملیات هستند و نیروها در حال جستجو برای یافتن افراد هستند.»

با گذشت حدود سه ساعت از این حادثه، آتش‌نشانان همچنان در تلاش برای مهار آتش و ورود به ساختمان هستند. همچنین گزارش شده که در برخی قسمت‌های ساختمان، دیوارها بر اثر آتش و حرارت فرو ریخته است.

مدیرعامل جمعیت «هلال احمر» استان تهران از اعزام دو تیم جستجو و نجات، به همراه یک قلاده سگ زنده‌یاب به محل حادثه خبر داده و گفته «این تیم‌ها در پی درخواست آتش‌نشانی و با توجه به ریزش آوار به محل اعزام شدند.»

video

Please enable JavaScript


ویدئوهایی از این حادثه منتشر شده که نشان می‌دهد تعدادی از پرسنل و مراجعین کلینیک در طبقات بالای کلینیک گرفتار شده‌ و مأموران آتش‌نشانی در حال تلاش برای نجات آنها هستند.

video

Please enable JavaScript


موج انفجار در مرکز درمانی «سینا اطهر» باعث بروز تخریب‌ جزیی در ساختمان‌های اطراف از جمله شکستن شیشه‌های یک گالری شده است.

علی القاصی مهر دادستان تهران با اعلام اینکه «تا کنون علت وقوع حادثه برای ما مشخص نشده» گفته است که «تمام نیروهای امدادی و انتظامی در حال انجام عملیات‌های خود برای خارج کردن افراد در داخل این مرکز درمانی هستند» و «پس از مشخص شدن علت اصلی وقوع حادثه، مراتب و جزئیات تکمیلی متعاقباً به عموم مردم اطلاع داده خواهد شد.»

سردار حمید هداوند جانشین فرمانده انتظامی نیز گفته که «علت وقوع حادثه توسط کارشناسان آتش‌نشانی و کارآگاهان پلیس در دست بررسی است» و تأکید کرده که «در بررسی‌های اولیه علت وقوع حادثه را نشت گاز و اتصالی کابل برق اعلام کردند که اخبار تکمیلی متعاقبا اعلام خواهد شد.»

نظرات