ایران؛ اظهارات تامل برانگیز بایدن و وزیر خارجه اش

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

به گزارش الجزیره؛ جو بایدن در یک گفتگوی ضبط شده با شبکه تلویزیونی ان بی سی اعلام کرد، آمریکا به عرصه بین المللی بازگشته و به وظیفه اش در شکل دهی ائتلاف‌ها عمل خواهد کرد.

رئیس جمهور منتخب آمریکا افزود: دوره ریاست من را نمی‌توان سومین دوره ریاست باراک اوباما خواند، چون امروز با جهانی متفاوت روبرو هستیم. چون جهان در سال‌های اخیر بسیار تغییر کرده است.

بایدن گفت: دولت من قرار است این واقعیت را بازتاب دهد که آمریکا بار دیگر بازگشته و آماده است جهان را رهبری کند. آمریکا آماده است با مخالفانش مقابله کند.

برخی رسانه های جمهوری اسلامی امروز اظهارات کوتاهی از موضع نامزد وزارت خارجه دولت بایدن در قبال رژیم ایران که سال گذشته در مصاحبه با شبکه فرانس۲۴ صورت گرفته بود را پخش کردند و گفتند: هرچند بلینکن ادبیات مودبانه‌تر و دیپلماتیک‌تری نسبت به دونالد ترامپ و مایک پمپئو در سیاست خارجی دارد اما آنچه او بیان داشته، دقیقا همان مطالبات ترامپ از جمهوری اسلامی بود که درنهایت منجر به خروج آمریکا از برجام شد.

دموکراتها تغییرگرا هستند، روی آنها حساب نکنید

یک استاد دانشگاه و کارشناس امور بین الملل در پاسخ به این سئوال که بایدن در کمپین‌های انتخاباتی از بازگشت به برجام به صورت مکرر صحبت به میان آورده است. اما هیچ صحبتی از برداشتن تحریمها نکرده است. دلیل این موضوع چیست؟، گفت:

طبعا بایدن بر بازگشت به برجام تاکید خواهد کرد اما رفع تحریم‌ها مستلزم موافقت کنگره نیز هست. بنابراین مکانیسم رفع تحریم‌ها کمی پیچیده‌تر و سخت‌تر است. ضمن اینکه بایدن تا از حکومت ایران تضمین‌های هسته‌ای و موشکی نگیرد تحریم‌ها را برنخواهد داشت.

به گزارش اقتصاد بازار، ابوالفضل بهشتی در پاسخ به این پرسش نیز که حزب دموکرات در طول رقابت‌های انتخاباتی برای ریاست جمهوری طی بیانیه‌ای اعلام کرد که سیاست تغییر نظام ایران را دیگر دنبال نخواهد کرد. آیا با به قدرت رسیدن بایدن این سیاست کماکان دنبال می‌شود یا موضوعی صرفا تبلیغاتی بوده است؟، گفت:

حزب دمکرات اساساً تغییرگراست و هرگاه به قدرت رسیده اند در جهان دست به تغییرات سیاسی و بویژه حمایت از حقوق بشر زده است. دمکرات‌ها همچنانکه در دوران کلینتون و اوباما نشان دادند اساسا سکولار و غیر مذهبی‌اند و در جهان مدافع چنین سیستم‌هایی نیستند. ‌به هیچ وجه نمی‌توان روی سیاست دمکرات‌ها در این شرایط حساب کرد.

در موضوع خاورمیانه و ایران، بایدن اوباما نیست

وب‌سایت «نشنال‌نیوز» در تحلیلی نوشته است: بر خلاف انتظار و همچنین با وجود نگرانی برخی کشورهای عربی، سیاست‌های خارجی دولت جو بایدن در قبال خاورمیانه و موضوع تنش آمریکا با رژیم ایران مانند باراک اوباما نخواهد بود.

این یادداشت منطبق دانستن رویکرد بایدن با رویکرد اوباما نسبت به رژیم ایران را اشتباه خوانده و اشاره کرده: وقتی صحبت از سیاست خارجی ایالات متحده و خاورمیانه می‌شود،‌ بایدن اوباما نیست.

این یادداشت در ادامه به بررسی تفاوت اوباما و بایدن پرداخته و می‌نویسد تمایز بین آن دو را نگاهی به رویکرد سیاست خارجی آن‌ها روشن می‌کند.

برای ارائه شواهد در این زمینه، نویسنده اشاره کرده که در موضوع حملات ۱۱ سپتامبر، با آنکه اکنون جنگ‌های افغانستان و عراق در آمریکا به صورت گسترده‌ای «اشتباه استراتژیک» شمرده می‌شود،‌ بایدن از حامیان آن بوده است.

از سوی دیگر، در زمان دولت بیل کلینتون، او به دلیل بی‌تفاوتی در زمینه قتل عام مسلمانان در بوسنی، دولت را مورد انتقاد قرار داد.

نویسنده نتیجه گرفته که چنین انگیزه‌های مداخله‌گرایانه لیبرالی از سوی رییس‌جمهور منتخب جدید از سال‌ها حضورش در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا نشات گرفته است.

نشنال‌نیوز تصریح کرده که این نوع رویکرد کاملا در تضاد با رویکرد اوباما،‌ مشاوران ارشدش و مسیری است که آن‌ها در کاخ سفید در پیش گرفتند. این موضع وقتی تلخ حس می‌شود که به یاد آورده شود دولت اوباما مذاکرات خود را با رژیم ایران مخفیانه انجام داد.

نویسنده همچنین اشاره کرده در حالی که بایدن یک «خودی» در سنا به حساب می‌آمد،‌ اوباما یک جوان کم‌تر شناخته شده کاملا «غیر خودی» بود که راهش را به ریاست‌جمهوری باز کرد.

فیلم زیر: اظهارات بایدن در مورد اقدامات تروریستی جمهوری اسلامی و هلاکت قاسم سلیمانی

[embedded content]

www.youtube.com/watch?v=X9F7yZR2dug

با استفاده از لینک زیر می توانید ویدیوی مزبور را دانلود کرده و به اشتراک بگذارید. برای دانلود این ویدیو از سایت ایران پرس نیوز خارج میشوید.

DOWNLOAD

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments