ایران از آمریکا به سازمان بین‌المللی دریانوردی شکایت کرد

جستجو

ایران از آمریکا به سازمان بین‌المللی دریانوردی شکایت کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
حق نشر عکس Getty Images
Image caption آمریکا می‌خواهد از فروش نفت ایران بکاهد

ایران از آمریکا به سازمان بین‌المللی دریانوردی شکایت برده که مانع بیمه شدن کشتی‌های ایران می‌شود. این خبر را حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در بریتانیا اعلام کرده است.

۱۷۲ کشور عضو این سازمان هستند و مقر آن در لندن است.

شکایت ایران یک روز پس از آن مطرح می‌شود که برایان هوک، مسئول گروه اقدام ایران در وزارت خارجه آمریکا، به بنادر و شرکت‌های بیمه هشدار داد برای در امان ماندن از جریمه‌ها و تحریم‌های آمریکا، «از کشتی‌های ایرانی دوری کنند.»

آقای هوک پیش‌بینی کرده که با دوری جستن شرکت‌های بین‌المللی از کشتی‌های ایرانی، ایران مجبور می‌شود که برای بیمه شدن کشتی‌هایش از خدمات شرکت‌های داخلی بهره ببرد. اقدامی که به گمان او باعث دردسر بیشتر برای شرکت‌هایی می‌شود که توان بازپرداخت خسارات بزرگ را ندارند.

سفیر ایران در لندن این اقدام را «نقض معاهدات بین‌المللی دریانوردی» خوانده و آن را عامل «به خطر انداختن ایمنی دریانوردی» دانسته است.

آقای بعیدی‌نژاد نوشته که به همین دلایل ایران خواستار «بررسی ویژه‌ این موضوع در شورای سازمان دریانوردی» شده است.

تحریم‌های ایران که بعد از اجرای برجام (توافق هسته‌ای ایران با شش قدرت جهانی) برداشته شده بودند، دوباره با بیرون آمدن آمریکا از این توافق از سوی آمریکا به اجرا در می‌آیند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که از منتقدان سرسخت برجام بود شش ماه پیش امضای آمریکا را از پای آن برداشت و همان طور که وعده داده بود از پنجم نوامبر دوباره تحریم‌ها را برقرار کرد.

دولت آقای ترامپ می‌گوید که تحریم‌های کنونی حتی از آنچه که قبلا بوده هم سفت و سخت‌تر است.

فشار دولت آمریکا بر شرکت‌های بیمه و بندرها، برای سخت‌تر کردن و بالا بردن هزینه‌های مربوط به فروش نفت ایران است.

در دور جدید تحریم‌ها، آمریکا به ۹ کشور اجازه داده که همچنان از ایران نفت بخرند و شامل تحریم نشوند. این هشت کشور عبارتند از تایوان، چین، هند، کره‌جنوبی، ایتالیا، ترکیه، یونان، ژاپن و افغانستان.

مصاحبه اختصاصی بی‌بی‌سی فارسی با مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا

نماینده آمریکا بر قطع ‘مرحله‌بندی شده’ صادرات نفت ایران تاکید کرد

هرچند که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی تایید کرده بود که ایران به تعهدات خود در برجام پایبند مانده است اما دولت محافظه‌کار آقای ترامپ می‌گوید که ایران به روح برجام پایبند نبوده و با آزمایش‌های موشکی و فعالیت‌های منطقه‌ای عملا از گشایش بعد از برجام استفاده نابجا کرده است.

مخالفت آقای ترامپ با برجام رقبای منطقه‌ای ایران مانند عربستان سعودی و اسرائیل را شاد کرده اما موجب نگرانی هم‌پیمانان اروپایی آمریکا شده که حالا بین تعهدات خود در قبال برجام و روابطشان با آمریکا گیر افتاده‌اند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments