ایران تزریق گاز به سانتریفوژهای نطنز را تایید کرد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۸ دقیقه پیش

نماینده ایران در وین گفته است که گاز هگزافلوراید اورانیوم یا یو اف۶ به سانتریفیوژ تزریق شده است

توضیح تصویر،

نماینده ایران در وین گفته است که گاز هگزافلوراید اورانیوم یا یو اف۶ به سانتریفیوژ تزریق شده است

کاظم غریب‌آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران ، نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، گفته است که “ایران با سانتریفیوژهای جدید واردمرحله تازه‌ای از غنی‌سازی شد” و خبر از “تزریق گاز هگزافلوراید اورانیوم یا یو اف۶ به سانتریفیوژ، آخرین مرحله برای آغاز غنی سازی و جداسازی اورانیوم ۲۳۸ از اورانیوم ۲۳۵ است.”

آقای غریب‌آبادی در گفتگویی که با خبرآنلاین انجام داده گفت که “در نطنز علاوه بر سانتریفیوژهای نسل یک، یک زنجیره ۱۷۴ تایی از سانتریفیوژهای جدید آی.آر.ام دو نیز به غنی‌سازی خواهد پرداخت”.

پیشتر خبرگزاری رویترز گزارش کرده بود که به نسخه‌ای از تازه‌ترین گزارش مدیرکل به شورای حکام دست پیدا کرده که نشان می‌دهد ایران تزریق گاز به سانتریفیوژهای نسل جدید خود را برای غنی سازی اورانیوم در مرکز نظنز را شروع کرده است.

مطابق توافق هسته ای برجام، ایران برای غنی سازی اورانیوم با خلوص پایین اجازه دارد با سانتریفیوژهای نسل اول خود فعالیت کند.

هفته پیش مدیرکل آژانس در نشست شورای حکام اسن نهاد، درباره فعالیت های جدید ایران در مرکز غنی‌سازی اورانیوم نطنز گفت که این کشور آژانس را از برنامه ها و فعالیت‌های تازه خود مطلع کرده و این اقدامات زیر نظر بازرسان آژانس قرار دارد.

آقای گروسی درباره ساخت مرکز مونتاژ سانتریفیوژ در تاسیسات زیرزمینی نطنز نیز گفت که ایران اقدامات در این زمینه را آغاز کرده اما هنوز عملیات آن به پایان نرسیده است.

مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای ایران در تابستان امسال شاهد یک انفجار بود
توضیح تصویر،

مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای ایران در تابستان امسال شاهد یک انفجار بود

اوایل تابستان سال جاری بر اثر انفجاری در مرکز مونتاژ سانتریفیوژهای ایران ساختمان آن به شدت آسیب دید. مقام‌های ایرانی گفتند علت این انفجار را به “دلایل امنیتی” فعلا اعلام نمی کنند اما پس از آن تصمیم خود به ساخت مجدد این مرکز این بار در تاسیسات زیرزمینی نظنز خبر دادند.

آقای غریب‌آبادی نیز امروز در خصوص حادثه نطنز به “خبر آنلاین” گفته است که “گزارش و جمع‌بندی نهایی این حادثه است که مراحل خود را طی می‌کند.”

رافائل گروسی مدیرکل آژانس

توضیح تصویر،

رافائل گروسی مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته خواستار همکاری و تعامل پایدار ایران شده بود

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه ۲۸ آبان در جلسه شورای احکام همچنین گفت که ایران باید درباره منشا ذرات اتمی کشف شده در مکان‌های اعلام نشده، به آژانس پاسخ دهد.

آقای گروسی همزمان با جلسه شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی که به بررسی گزارش دوره‌ای مدیرکل درباره اجرای توافق هسته‌ای برجام و سایر قراردادهای ایران و آژانس اختصاص داشت در یک کنفرانس خبری هم در مقر آژانس گفت که انتظار دارد ایران به نحو رضایت بخشی ابهامات آژانس را درباره آثار ذرات اورانیوم کشف شده، رفع کند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments