ایران: خبر تماس معاون ظریف با مشاوران جو بایدن ساختگی است

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

۴۹ دقیقه پیش

ایران و آمریکا

وزارت امور خارجه ایران، تماس عباس عراقچی، معاون محمدجواد ظریف با تیم جو بایدن، رئیس‌ جمهوری منتخب آمریکا را رد کرده و آن را “ساختگی” و “خبرسازی زرد” خوانده است.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به گزارشی در نیویورک تایمز که در آن از “تماس غیر مستقیم” آقای عراقچی با مشاوران آقای بایدن خبر داده بود، گفته است این خبر “ساختگی” است و معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران تماس “مستقیم یا غیر مستقیمی” با تیم آقای بایدن نداشته است.

نیویورک تایمز در گزارش ۱۷ نوامبر خود نوشته بود آقای عراقچی تلاش کرده تا از طریق واسطه‌هایی به مشاوران آقای این پیام را بدهد که آمریکا پیش از از سرگیری هر نوع مذاکره‌ای باید “بدون قید و شرط” به برجام برگردد.

دیپلمات‌ها به نیویورک تایمز گفتند که ایران برنامه غنی سازی اورانیوم خود را متوقف نخواهد کرد و از حجم ذخایر خود نیز نخواهد کاست.

این منابع گفتند که ایران زمانی به تعهدات خود به برجام بر می‌گردد که آمریکا نیز به صورت کامل به تعهدات خود عمل کند.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با رد گزارش نیویورک تایمز، گزارش منتشر شده در این روزنامه را “خبرسازی‌های زرد شیوه مرسوم برخی رسانه‌ها به ویژه در این روزها” خوانده است.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران پیشتر گفته بود رفع تحریم‌ها از سوی دولت بعدی آمریکا منجر به اجرای تعهدات مندرج در برجام می‌شود.

جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب آمریکا هم گفته است در صورتی که ایران بار دیگر به تعهداتش در برجام عمل کند، دولت او “فورا” به این توافق باز خواهد گشت.

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران گفته است دولتش از هر فرصتی برای لغو تحریم‌ها استفاده می‌کند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments