ایران در معرض وقوع یک انفجار اجتماعی قرار دارد

اهمیت:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...

با بحرانی تر شدن اوضاع در ایران و نزدیک بودن سالروز اعتراضات آبانماه، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب ارزیابی کرد که نارضایتی در بین مردم ایران افرایش یافته و به نقطه انفجار رسیده است.

به نوشته روزنماه اعتماد، جواد امام، رییس بنیاد باران نزدیک به محمد خاتمی گفت: فشارها بر مردم نسبت به سال گذشته و پيش از كرونا يا حتی آبان ‌ماه ۹۸ بيشتر شده و در نتيجه نارضایتی‌ها هم افزايش پيدا كرده است.

وی نسبت به وقوع یک انفجار اجتماعی در ایران هشدار داد و گفت: اکنون نارضایتی‌ها از هنگام آبان ۹۸ نیز بیشتر شده و در وضعیت هشدار جدی قرار داریم.

این در حالی است که غلامرضا جلالی از سرکردگان سپاهی نیز تلویحا گفته است: احتمال خیزش دوباره مردم می رود و حکومت باید به سپاه پاسداران سپرده شود.

اعتراضات آبان جرقه به بشکه باروت بود

گفتین است روز گذشته یک عضو ارشد جریان موسوم به اصولگرا نیز در پاسخ به این پرسش كه نظرتان راجع به حادثه آبان‌ماه و اینکه مردم چگونه باید اعتراضشان را بیان کنند چیست؟، گفت:‌ کسانی که احساس می کنند از طرف حاکمیت ظلمی به آنها روا شده است، طبیعی است که به دنبال گوشه و جایی می گردند که مطالباتشان را مطرح کنند؛ اینها تبدیل به یک سری کینه‌ و عقده‌ها و در نهایت تبدیل به یک بشکه باروت می‌شوند و نیاز به یک چاشنی پیدا می‌کنند تا یک جرقه زده و بشکه باروت را منفجر کند.

محمدرضا باهنر اعترف کرد: در صورت پیوستن مردم به معترضین آبان، انقلاب رخ می‌داد؛ اگر یک میلیون آدم در تهران به خیابان‌ها می‌آمد، اصلاً قابل جمع کردن نبود.

روزنامه‌ اعتماد پیش تر با انتشار گزارشی درباره وضعیت بحرانی کنونی کشور، نسبت به تکرار اعتراضات آبان ماه ۹۸ هشدار داده بود و نوشت: به روشنی پس لرزه‌های اعتراض‌های سال گذشته در ایران همچنان به چشم می‌خورد

این روزنامه نوشته است: چه بسا بسیاری خواهان ادامه اوضاع کنونی تا انتخابات سال آینده و پایان کار دولت روحانی هستند ولی این روند می‌تواند به بروز اعتراض‌های گسترده مردمی منجر شود که صرفاً نیاز به یک جرقه کوچک داشته و می‌تواند به تکرار اوضاعی بیانجامد که کشور در آبان ماه گذشته تجربه کرد.

یاس و ناامیدی سراپای نظام را فراگرفته است

یاس و ناامیدی سراپای جمهوری اسلامی را فرا گرفته است. رؤسای قوۀ قضایه و اطلاعات سپاه پاسداران دربارۀ ناامیدی در درون نظام گفتگو کردند.

به گزارش ایسنا، رئیس قوۀ قضائیه روز پنج شنبه پس از دیدار با رئیس حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران و معاونان و مدیران این سازمان گفت : امروز دشمن درصدد ایجاد یأس و ناامیدی در درون نظام است و برای رسیدن به این مقصود، با انجام عملیات روانی و تضعیف نظام از حربه های سیاسی و فرهنگی و تحریم اقتصادی با تمام توان استفاده می کند.

مردم خشمگینند، خدا به داد ما برسد

به گزارش سایت جماران، حجت الاسلام ناصر نقویان با اشاره به دوره حضورش در هیأت عالی گزینش کشور گفت: گزینشی که ما درست کرده‌ایم نامشروع است و با موازین فقهی ثابت می کنم که نامشروع است.

وی افزود: کسی کار بلد است و انسان پاکی است و می‌خواهد خدمت کند، تو به او می گویی ریش می تراشی و آستین کوتاه می آیی؟ در سال 88 طرف چه کسی بودی؟ امیرالمؤمنین می گوید اگر می خواهی کسی را سر کار بیاوری نماز و روزه و ولایت من را از او نپرس؛ ببین کار را بلد است و پاکدست و پاکدامن هست، کافی است.

نقویان با تأکید بر اینکه در حقوق شهروندی همه مساوی هستند، اظهار داشت: این همه آدم را دور کرده ایم و غربی ها روی هوا زده اند. معاون بانک مرکزی برای من گفت شخصی را رد کردیم به دلیل اینکه عکسی در خارج از کشور از او دیده بودیم. چند ماه بعد یکی از بانک های معتبر انگلیس او را جذب کرد و الان رئیس آن بانک است.

وی با اشاره به مطالبی که در خصوص دو تابعیتی بودن افراد مطرح می‌شود، تأکید کرد: اگر کسی را ندارید که کشاورزی کشور را درست کند، دو تابعیتی بیاورید. اگر کسی را ندارید که صنعت کشور را درست کند، سه تابعیتی بیاورید. اگر نمی‌توانید اقتصاد را درست کنید، پنج تابعیتی بیاورید!

حجت الاسلام نقویان در پایان گفت:عده‌ای با ناتوانی و بی‌تدبیری همه چیز را بر باد می‌دهند. امیدوارم آن روز پیش نیاید؛ ولی تاریخ به ما می‌گوید اگر اکثریتی ناراحت بود، باید حاکمان گوششان را بدهکار سخن مردم کنند. خدا به داد ما برسد و عاقبت همه ما را ختم به خیر کند.

سرنوشت فضل‌الله نوری در انتظار خامنه‌ ای است

شیخ فضل‌الله نوری از مخالفان مشروطیت بود. او علم مخالفت خود را به مشروعیت آراسته بود. مشروعه‌خواهی شیخ‌ فضل‌الله، سرآغاز نظریه پس‌مانده و ضدمردمی ولایت فقیه خمینی شد.

فضل الله نوری که دشمن مشروطه خواهان بود، علیه مبارزان جنبش مشروطیت با محمدعلی شاه قاجار همدست شد تا با فتاوی خود، کردار این شاه قاجار را مشروع جلوه دهد.

شیخ فضل‌الله نوری در تاریخ ۲۲ آبان سال ۱۲۸۷، در باغشاه تهران، مشروطیت را مغایر شرع اعلام کرد. پس از فتح تهران به دست مشروطه‌خواهان، شیخ فضل‌الله نوری در دادگاهی که مبارزان جنبش مشروطه برای او ترتیب داده بودند، به‌ اعدام محکوم شد. فاتحان تهران، او را در روز ۹ مرداد سال ۱۲۸۸ به‌ جرم صدور فتاوی کشتار و شکنجه علیه آزادی‌خواهان ایران، در میدان توپخانه ‌تهران و در انظار عموم به‌ دار مجازات آویختند.

حکومت خامنه‌ای از مجسمه “ما” هم می ترسد

کسی مطلع نشد جز راننده جرثقیل و شخصی که تشخیص داد، ضمیر اول شخصی یعنی اعتراض «ما» بعد از یک سال هم‌نشینی با پیاده‌روی پارک لاله، شبانه به انبار خدمات شهری شهرداری منتقل شد. حجم بتنی «ما» ساخته «افشین صیقلی» مجسمه‌ساز از دل هفتمین دوسالانه مجسمه‌سازی تهران در سال ۱۳۹۷ بیرون آمد. قرار نبود کار «ما» به انبار شهرداری برسد حتی قرار نبود «ما» در ضلع غربی پارک لاله، مقدم بازدیدکنندگان در بازارچه خوداشتغالی پارک لاله را خوشامد بگوید.

به نوشته روزنامه اعتماد، از همان روز‌های اول، داوران معتقد بودند که «ما» را باید گذاشت در ورودی موزه هنر‌های معاصر تهران، داوران معتقد بودند «ما» باید بزرگ باشد و حجیم، آنقدر که «موزه را ببلعد». نمایشگاه که تمام شد، چند روزی «ما» مقابل موزه هنر‌های معاصر ایران را غرق کرد، اما این حضور دیری نپایید، موزه هنر‌های معاصر تهران مجوز نداشت و تصمیم گرفت کمی بالاتر، ما بنشیند سردر ورودی «گذر هنر و فرهنگ».

حالا سازنده «ما» می‌گوید که «ما» بعد از گذشت دو سال در اردیبهشت سال ۱۳۹۹ از پیاده‌رو‌های خیابان کارگر شمالی محو شده است، جابه‌جایی غیراصولی از «ما» یک «میم» و «الف» به جا گذاشته است که بند هستند به چند میلگرد. روایت این گزارش، روایت مجسمه‌سازی است که چندان هم از تغییر مکان اثرش گله‌ای ندارد. او می‌گوید که «ما» هر جا که باشد، فضای خود را تحت تاثیر خواهد داد حتی در انتهای خیابان کارگر شمالی در آستانه یک پرتگاه.

پاسخ شهرداری ناحیه دو در بلوار کشاورز یک جمله بود: «بار اعترضی داره» رویکرد شهرداری به مجمسه‌های شهری، رویکرد سفارشی است. استقبال از مجمسمه هنرمند مستقل یعنی پذیرفتن کثرت صداها، صدا‌هایی که لزوما در خطوط گورخر‌های میان آرژانتین و تخم‌مرغ‌های رنگی میدان آزادی جا نمی‌شوند.

Subscribe
Notify of
0 نظر
Inline Feedbacks
View all comments