ایران مدعی شلیک موشک بالستیک از زیر زمین شد

اهمیت موضوع:
بی اهمیتکم اهمیتمتوسطمهمخیلی مهم
Loading...
Share

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد نیروی دریایی سپاه پاسداران در دومین روز رزمایش «پیامبر اعظم» در تنگه هرمز از زیر زمین موشک‌های بالستیک پرتاب کرد. این رزمایش اطراف ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز برگزار می‌شود و نمایانگر ارتقای تنش نظامی در منطقه است.  

شلیک موشک‌های بالستیک سپاه از زیر زمین – ۸ مرداد ۱۳۹۹ – رزمایش پیامبر اعظم۱۴

پرتاب موشک بالستیک از زیر زمین مرحله نهایی تمرین نظامی نیروهای سپاه پاسداران در دومین روز رزمایشی بود که از روز گذشته با نام «پیامبر اعظم ۱۴» در منطقه عمومی استان هرمزگان برگزار شد. سپاه پاسداران فیلم‌هایی که با پهپاد گرفته شده را منتشر کرد که بر اساس آن چند موشک از نقطه‌ای احتمالا در کویر مرکزی ایران شلیک می‌شود. سردار پاسدار امیر علی حاجی‌زاده که علاوه بر فرماندهی نیروی هوافضای سپاه مسئولیت انفجار هواپیمای مسافربری خطوط هواپیمای اوکراینی در آسمان تهران در دی سال گذشته هم با اوست، در سخنانی در صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران گفت:

«برای اولین بار در دنیا شلیک موشک‌های بالستیک از اعماق زمین انجام شده است. این پرتاب‌ها بدون داشتن سکو و تجهیزات مرسوم انجام شده است. موشک‌های مدفون شده به یکباره زمین را می‌شکافند و اهداف خود را مورد اصابت قرار می‌دهند.»

 صدا و سیمای جمهوری اسلامی در گزارشی اعلام کرد که در جریان دومین روز رزمایش در تنگه هرمز، پهپاد‌های نیروی هوافضای سپاه با حمله به ناو هواپیمابر شبیه‌سازی‌شده نیمیتز، پل فرماندهی این ناو را مورد هدف قرار دادند. علاوه بر این هواپیماهای سوخوی سپاه پاسداران اهدافی در جزایر فارور را بمباران کردند. تمرین جنگی دو نیروی هوافضا و دریایی سپاه کنار یکدیگر با ایجاد سامانه‌های فرماندهی، کنترل مشترک، تلفیق تاکتیک‌ها و شیوه‌های رزم دو نیرو و همینطور هجوم پهپادهای «مهاجر»، «شاهد ۱۸۱» و «باور» به سمت اهداف دشمن فرضی از دیگر تمرینات نظامی در این رزمایش بود.  

[embedded content]

آماده‌باش پایگاه‌های آمریکا در قطر و امارات

مهم‌ترین هدف این رزمایش ارسال پیام برای نیروهای ارتش آمریکا مستقر در خلیج فارس و خاورمیانه است. خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران تصاویری از یک ناوهواپیمابر آمریکا را منتشر کرده بودند با این پیام از خامنه‌ای که انتقام قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس در راه است. خبرگزاری آسوشیتدپرس می‌نویسد برگزاری رزمایش سپاه و واکنش ارتش آمریکا نشان می‌دهد که خطر یک درگیری نظامی بین ایران و آمریکا هنوز محتمل است.

تنش بین ایران و آمریکا در شش ماهی که از همه‌گیری ویروس کرونا در جهان می‌گذرد همچنان ادامه دارد. تلاش ایالات متحده آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در شورای امنیت و همچنین احتمال ایجاد مزاحمت جنگنده‌های آمریکایی برای هواپیمای مسافربری ماهان‌ایر در آسمان سوریه به این تنش دامن زد.

روز گذشته در نخستین مرحله برگزاری رزمایش پیامبر اعظم در تنگه هرمز، سپاه پاسداران از بالگرد، ماکت ناوهواپیمابر نیمیتز را هدف قرار داد. گزارش شده بود که موشک به کناره هدف اصابت کرده است.

 رسانه‌های آمریکایی همچنین از فرود آمدن سه موشک در آب‌های نزدیک به پایگاهای آمریکا در قطر و امارات متحده عربی خبر دادند. نیروهای مستقر در این پایگاه‌ها به حالت آماده‌باش درآمدند و نیروهای نظامی مستقر هم به پناهگاه‌ها رفتند.

فرماندهی مرکزی ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه (سنتکام) اعلام کرد که موشک‌ها حدود ساعت پنج و نیم بامداد سه‌شنبه از طرف ایران شلیک شده‌اند. سنتکام  «شلیک غیرمسئولانه این موشک‌ها در جوار خطوط پر ازدحام حمل و نقل دریایی را» محکوم کرد.

بیشتر بخوانید:

Share
ایران مدعی شلیک موشک بالستیک از زیر زمین شد
نظرات